economie I n 'Het ontbreekt boeren aan visie1 ndernemer VEERMAN Oud-minister LNV houdt aardappeltelers een spiegel voor Meer winst Luxaflex bij lagere omzet DSM laat positieve geluiden horen Stanley neemt Black Sr Decker over Amsterdam raakt laatste grote containerklant kwijt Boeren krijgen meer geld voor een liter melk woensdag 4 november 2009 door Ben Jansen colijnsplaat - Boeren moeten niet rekenen op steun uit Brussel of begrip van het niet-agrarische deel van de bevolking. Onderne merschap, daar draait het om. Een boer moet zelf keuzen maken en omgaan met risico's. Cees Veerman, oud-minister van LNV, hield ongeveer vierhonderd aardappeltelers uit het hele land gisteren op proefboerderij De Rust- hoeve in Colijnsplaat een spiegel voor. „Hoeveel van jullie weten hoe jullie' bedrijf er over vijf jaar uitziet?", wilde hij weten. Eén vin ger verscheen. Symptomatisch vol gens Veerman. „laar in, jaar uit zijn jullie aan het ploegen, zaaien en oogsten en jullie passen je zo goed en zo kwaad aan de omstan digheden aan, maar verder is er geen sprake van veel visie." Hij wilde wel een handje helpen. „Ga er maar vanuit dat de komen de jaren het landbouwbudget van de Europese Unie van 42 tot onge veer 30 miljard euro zal dalen en dat het grootste deel van wat er overblijft naar plattelandsontwik keling gaat. Daar hoef je als boer dus geen hoge verwachtingen van te hebben." In dit licht bestempelde Veerman de recente acties van melkveehou ders die met mestverspreiders melk over hun land uitreden, als Oud-minister Cees Veerman op een bijeenkomst van aardappeltelers in Colijnsplaat: „We zijn toch boer geworden om ondernemer te zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema 'achterhoedegevechten'. „En", ver volgde hij, „je hoeft je ook niet te verlaten op begrip en bijval vanuit de burgerij voor de roep om inko menssteun van pakweg 500 a 600 euro per hectare per jaar. Dat is lo gisch, want niemand heeft ons toch gevraagd boer te worden." Boeren zijn volgens Veerman te de fensief. Ter onderstreping van die bewering verwees hij naar stellin gen voor de forumdiscussie waar aan hij zelf wegens andere ver plichtingen niet mee kon doen. Maar hij gaf wel zijn boodschap af De afwerende opstelling die hij sig naleerde, is volgens hem nergens voor nodig. „Nederlandse boeren zijn de best opgeleide in de we reld, de agrarische sector beschikt over het beste kennissysteem, we boeren op de beste gronden, die goed ontwaterd worden door wa terschappen waarin we het beleid mede kunnen bepalen, en de voor uitzichten in het licht van de kli maatverandering zijn voor de Ne derlandse landbouw vergeleken met de deze settor elders in de we reld niet ongunstig." Dat is een si tuatie waarin een ondernemer vol gens Veerman niet in de verdedi ging hoeft. „Hij kan het zelf, met hulp van de wetenschap en een klein beetje met die van de poli tiek." De aanleiding voor de aardappelte lersdag was de opening van het nieuwe beursseizoen voor de aard- appelhandel. De eerste prijsvor ming door de beurscommissie Goes werd tijdens de bijeenkomst bekendgemaakt: 7 tot 8,75 euro per 100 kilo voor fritesaardappelen en 7 tot 8 euro per 100 kilo voor ex portkwaliteit. Er werd lauw gereageerd op deze prijzen, die de toon zetten voor het handelsseizoen. De prijzen we ken niet ver af van de verwachtin gen en leidden tot de conclusie dat het voor de boeren een tegenval lende handelswinter zal worden. De prijzen liggen ruimschoots be neden de kostprijs. Een teler moet minimaal 10 cent per kilo aardap pelen krijgen om uit de kosten te komen en enige marge voor een in komen te hebben. pagina 25: Veerman ziet minder kans voor Balkenende ROTTERDAM De fabrikant van raambekledings- producten en bouwmaterialen Hunter Douglas, bekend van Luxa flex, heeft in het derde kwartaal een hogere winst behaald. De nettowinst over het kwartaal bedroeg 34,4 miljoen dollar. Dat is 3,3 miljoen dollar meer dan vorig jaar. Beleggingen brachten 4,5 mil joen op. De omzet daalde met 18,9 procent tot 607,1 miljoen dollar om dat mensen minder kopen. CELEEN Chemie- en farmacieconcern DSM heeft in het derde kwartaal sterke resultaten neergezet. „Het diepte punt van de recessie lijkt in de eer ste helft van 2009 te zijn bereikt", zo liet topman Feike Sijbesma we ten bij de presentatie van de cij fers. Het bedrijfsresultaat was in het der de kwartaal 139 miljoen euro, ruim twee maal zoveel als in het tweede kwartaal van dit jaar. NEW YORK De Amerikaanse producent van hand- en krachtgereedschap Stan ley Works neemt voor 3,5 miljard dollar (2,4 miljard euro) zijn branchegenoot Black 8c Decker over. Stanley, van het stanleymes, be taalt de overname van Black 8c Decker in eigen aandelen. Het nieu we bedrijf gaat Stanley Black 8c Decker heten. De fusie kost vierdui zend mensen hun baan. LEEUWARDEN - Zuivelconcern Fries- landCampina ziet een snelle verbe tering van de zuivelmarkt en ver hoogt daarom de melkprijs voor de aangesloten veehouders met 3,2 eurocent per liter. De boeren krijgen nu 32,72 cent voor een liter melk, inclusief de sei zoenstoeslag. De melkprijs heeft zich na de zo mer in snel tempo verbeterd. Voor het eerst dit jaar zit de prijs weer boven de 30 cent. MARKT Aardappelen Frites: geschikt 7,00-8,75; Export 7,00- 8,00. Uien: Zaaiuien uit de schuur 30% 9,50-10,50: Zaaiuien uit de schuur 60% 9,50-10 ,50 vast. Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe maal telersprijs uit opslag collecterende handel 107,50 per ton, tarwe voer 107,50, bruine bonen 700,00 per ton. Fourage: eerste kwaliteit uit schuur per ton- weidehooi 80,00- 90,00, roodzwenk 75,00-95,00 per ton, dijkhooi 70,00-80,00, riet- zwenk 85,00-100,00, engels raai 70,00-85,00, veld- beemd 75,00-95,00, tarwestro grote pakken 50,00-55,00, tarwestro kleine pakken 60,00-70,00 gerstestro gr kl pakken 50,00-55,00. AMSTERDAM - De containersche pen die de Amsterdamse contai- nerterminal ACT nu nog aandoen, varen de hoofdstedelijke haven straks voorbij. Dat maakte de ge meente Amsterdam bekend. Het vertrek van de laatste grote containerdienst uit de stad is 'een aderlating.' De gemeente Amster dam heeft eind jaren negentig 100 miljoen euro in de containerhaven geïnvesteerd, die 650 directe en 2600 indirecte banen had moeten opleveren. Volgens een woordvoer der van de gemeente is daarvan 60 miljoen euro terugbetaald. De ove rige 40 miljoen euro moest terug verdiend worden via havengeld en kadehuur. Na de oplevering van de terminal, de eerste in de wereld die schepen vanaf twee kanten kon laden en lossen, bleef het jaren heel stil aan de kades. Op het hoogtepunt de den drie containerlijnen Amster dam aan. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl BNifiDeStem PZC v nov.' f infodag van UOO-14.00 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11