361 sport Pionier en TJERK ROMKE DE VRIES Op 8 september 1973 klonk in de haven van Plymouth het startschot voor de eerste zeilrace om de wereld. Tjerk Romke de Vries was er als enige Nedelander bij, als bemanningslid van de Sayula II. Jean-Paul de Bruij'n naar WK driebanden De Bakker door, verlies Krajicek Griepprik voor Spelen Vancouver Ajax speelt in vierde ronde tegen WHC FC Zwolle stelt Everse op non-actief Whitbread Round the World Race zaterdag 31 oktober 2009 De eerste Whitbread Race nam veel tijd in beslag. Tjerk Romke de Vries bracht 155 dagen op zee door. LAUSANNE SEOUL ARNHEM DORDRECHT ZWOLLE Dick Jaspers, Jean-Paul de Bruijn en Raimond Burgman vertegen woordigen Nederland op het we reldkampioenschap driebanden van 11 tot en met 15 november in het Zwitserse Lausanne. Jaspers behoort als wereldranglijst aanvoerder tot de uitgesproken fa vorieten voor de titel. Hulstenaar De Bruijn en Burgman zijn outsi ders in Lausanne. De Bruijn is inge deeld in een groep met de Duitser Christian Rudolph en de Vietna mees An Toan Nguyen. Tennisser Thiemo de Bakker heeft gisteren de halve finales bereikt van het challengertoernooi van Se oul. De Bakker versloeg de Austra liër Marinko Matosevic in twee sets: 6-3 6-2. Michaëlla Krajicek ver loor haar kwartfinale in het toer nooi van Poitiers. De Zweedse So fia Arvidsson was in twee sets te sterk: 6-4 6-2. De Bakker, als derde geplaatst in Se oul, treft in de halve finales de Slo- waak Lukas Lacko, de nummer vijf van de plaatsingslijst. NOCNSF wil de sporters die begin volgend jaar deelnemen aan de Winterspelen in Vancouver laten inenten tegen de Mexicaanse griep. Het gaat waarschijnlijk om een groep van ongeveer honderd perso nen. Naast de sporters richt NOCNSF zich ook op coaches, be stuurders en begeleiders, mits offi cieel geaccrediteerd. Aan andere groepen, zoals supporters, zal de sportkoepel waarschijnlijk een ad vies geven. De vaccinatie wordt niet verplicht. Ajax krijgt in de vierde ronde van het toernooi om de KNVB-beker te maken met WHC als tegenstander. De Amsterdammers, die in decem ber uit spelen tegen de amateur club, wonnen donderdag dankzij een fraaie vrije trap van Urby Ema- nuelson in de 120e minuut van een beter FC Dordrecht: 2-1. Loting vierde ronde (22-23 december): Croningen-NEC, Baronie-Sparta, Twen- te-Helmond Sport, Feyenoord-AZ, Hera- des-Go Ahead, WHC-Ajax, Heerenveen - PSV, Jong De Graafschap-NAC. FC Zwolle heeft gisteren trainer Jan Everse per direct op non-actief gesteld. De club uit de eerste divi sie liet weten dit vanwege de tegen vallende resultaten te hebben ge daan. Coach en bestuur hebben gepro beerd in het conflict tot een schik king te komen. Voorzitter Adriaan Visser zegt te betreuren dat dit niet is gelukt Oud-international Jaap Stam heeft nu samen met Claus Boekweg de leiding in handen. door Jan Dagevos De afspraak is bij de Yachtclub Colijnsplaat. Tjerk Romke de Vries komt er graag als hij in het Noord-Bevelandse dorp domi cilie houdt. „Ik woon in de winter in Frankrijk, maar in de zomer ben ik altijd hier. Lekker dicht bij het water. Het water heeft me al tijd gefascineerd. Ach, misschien is dat ook niet zo gek. Ik ben bijna op het water verwekt. Mijn ouders zaten samen op een schip tijdens de Kaagweek." Zijn wieg stond uiteindelijk in Den Haag, maar in de weekein den en vakanties was Tjerk Rom ke de Vries altijd op een boot te vinden en gaandeweg ontstond de liefde voor het zeezeilen. „Ik ging in mijn studietijd (hij stu deerde economie) vaak met een stel vrienden naar Breskens. Dat was voor ons in die tijd het wed strijdmekka van Nederland. Dan kwamen we op vrijdagavond met de laatste trein in Vlissingen aan en sliepen we een heel weekend aan boord en op zondagavond gin gen we weer terug naar huis. Heel anders dan nu ja. Tegenwoordig komen ze in pak aan en stappen ze na de wedstrijd in hun Volvo." Tjerk Romke de Vries ontwikkel de zich tot een gerenommeerd zei ler en deed onder meer mee aan de Admirals Cup, de North Sea Re gatta en de Fastnet Race. In 1971, na afloop van de Fastnet Race, ging het bloed van De Vries nog sneller stromen, toen hij een bro chure in zijn handen kreeg ge drukt over een zeilrace om de we reld. Het was een idee van enkele Engelse zeilers. De Engelse bier brouwer Whitbread was in 1972 bereid het evenement te sponso ren en een jaar later kon de race van start. „Nog nooit was zo'n zeil race om de wereld gehouden. Het was een ongekend avontuur. Ik heb me direct aangemeld, maar er bleken nog duizend gegadigden op de lijst te staan, dus dat schoot niet op. Bovendien waren de teams die meededen nogal gefo cust op nationaliteit. De Fransen wilden bijvoorbeeld met een puur Franse bemanning meedoen. Ik kwam er niet tussen." Totdat hij in 1973 na afloop van de Admirals Cup een stop maakte in Zeebrugge. „We zouden plezier gaan maken in een danstent", zegt De Vries. „Maar ineens kwam er een enorm imposant schip, een Swan 65, binnen. De ha venmeester vertelde me dat het een Mexicaanse boot was die aan de Whitbread Race mee zou doen. Ik heb meteen aangeklopt. De Sayula II was een degelijk schip en daar durfde ik het avon tuur wel op aan. De Mexicaanse ei genaar, Ramón Carlin, wist het op dat moment nog niet goed. Zijn zoon en twee neefjes maakten deel uit van de bemanning. Ver der zou zijn vrouw meegaan en er was ook nog een Amerikaan en een Australiër uitgekozen. Ik werd in elk geval op de lijst gezet." De schipper nam niet veel later contact op en twee weken voor de start van de race ging een droom in vervulling. De Vries maakte plots deel uit van de bemanning vSn de Sayula II. „Het was alle maal hectisch. Ik moest in een paar dagen tijd nog visa en allerlei prikken regelen. Acht dagen voor de start kwam ik aan in Engeland. De proefvaarten waren al achter de rug. Op een middagje hebben we nog een paar zeilen uitgepro beerd. Toen we echt van start gin gen, had ik twee uur gezeild op die boot." „Tegenwoordig gaat de navigatie via de satellieten, maar wij moes ten in die tijd onze plaats bepalen met de sextant. En als er geen zon, maan of sterren te zien wa ren, moest je maar gissen waar je zat. Het weerbericht op de Atlan tische Oceean kregen we in mor se. Wij hadden het geluk dat we een navigator aan boord hadden die morse kon lezen. Hij bleek de enige te zijn die dat kon en daar hebben we veel profijt van ge had." De angstigste momenten beleefde De Vries tijdens de etappe via de Tjerk Romke de Vries in vertrouwde omgeving, de jachthaven van Colijnsplaat. De Whitbread Round the World 1973-1974 was de eerste editie van de zeilwedstrijd om de wereld die tegenwoordig de Volvo Ocean Race heet. De zege ging naar de Mexicaanse zeilboot Sayula II van schipper Ramón Carlin. De race begon in het Engelse Portsmouth en keerde daar na vier etappes terug. 1 Aan de race deden 17 zeilboten (in totaal 167 zeilers) mee van ver schillende afmetingen. Om de kansen voor alle boten ge lijk te maken werd er gewerkt met handicaps zodat er een algemeen klassement opgemaakt kon wor den. Q Opvallend was dat de winnen boot Sayula II tijdens de race seisde. Toch werd het eindkla ment gewonnen in een gecor de tijd van 133 dagen en 13 Voor het eerste keer in de ze schiedenis ging een wedstrijd de Zuidelijke Oceaan die do Iers vaak uitdagend en gevaar Zuidelijke Oceaan. „We moesten het daar doen zonder weerberich ten", vertelt hij. „Die bestonden daar niet. Ja, en we kregen het slechtst denkbare weer. We heb ben drie dagen lang orkaankracht gehad, 80 tot 90 knopen. Er wa ren golven van 20 meter hoog. Het was soms net alsof er een berg op je afkwam. Ik was net van wacht af en in mijn kooi ge kropen, toen we kapseisden. Ik werd tegen het plafond gesmeten en zag bij wijze van spreken de vis sen voorbij zwemmen. Binnen tien seconden lagen we weer recht, al duurde dat in mijn bele ving een uur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94