Sport Ex-DBS'ers pakken vijf medailles Jaloers a3 36 en 37 SCHAATSEN Sven Kramer weer de sterkste op de vijf kilometer op de NK afstanden Sven Kramer stroefjes naar nationale titel Tjerk Romke de Vries was de eerste winnaar van de Whitbread Race Zaterdag 31 oktober 2009 Gérard de Nooijer staat voor dilemma in bekertoernooi door Eric de Jager HEERENVEEN - In gelul kun je niet wonen, stelde oud-staatssecretaris Jan Schaefer ooit vast. Je kunt er ook niet op schaatsen, weet Jac Orie. De coach van de voormalige DSB-ploeg barst in lachen uit als hem wordt gevraagd of zijn schaat sers extra kracht hebben geput uit de sponsorperikelen van de afgelo pen weken. „Gelul. Ik geloof niet in die verhalen dat dit soort gedoe je scherper maakt." Aan de twee gouden, een zilveren en twee bronzen medailles bij de 500 meters op de eerste dag van de NK afstanden, liggen volgens Orie maar twee oorzaken ten grondslag: „Keihard trainen en een team dat staat als een huis." Jan Smeekens, voor de derde keer in successie Nederlands kampioen op de 500 meter, stelt nuchter vast: „De week is verlopen zoals het hoort. Ik denk dat het uiteinde lijk 'nul' invloed heeft gehad.Wij zijn professionals die voor het schaatsen leven." Mark Tuitert, die vriend en vijand verraste met een derde plek op de korte afstand, voelt hetzelfde. „Ik heb niet gemerkt dat we de afgelo pen weken iets anders hebben ge daan. Je kunt er allerlei mooie ver halen bij bedenken, maar we heb ben gewoon goed getraind en dat geeft dit resultaat." Toch kostte de DSB-ellende Tui tert wel energie. „Ik heb vorige week heel veel geslapen, ik was echt moe. Ik ben blij dat we ons deze week in alle rust op de NK hebben kunnen voorbereiden. Want natuurlijk ben je met DSB bezig, je kunt je er niet helemaal voor afsluiten. Dat moet je ook niet doen, denk ik. Als je een weekje de tijd hebt om de gebeur tenissen op je in te laten werken, moet je dat gebruiken. Daarna moet de knop om." Tweede bij de mannen werd overi gens een verrassende Ronald Mul der van APPM. „Het is eigenlijk heel simpel", zegt Margot Boer, die in een recht streeks duel op de tweede 500 me ter het goud aan teamgenoot An nette Gerritsen moest laten, „wij moeten maar één ding doen: hard schaatsen. Er gebeuren wel meer dingen die niet leuk zijn, die moet Jan Smeekens won gisteren voor de derde keer op rij de 500 meter op de Nederlandse afstandskampioenschappen. foto Vincent Jannink je buitensluiten. Ik leer dat steeds beter." Ze kijkt alsof ze water ziet branden, als haar wordt voorge houden dat de val van haar werk gever DSB misschien 'mysterieuze krachten in de sport' heeft losge maakt. „Onzin. Daar ben ik veel te nuch ter voor. Ik heb er geen moment aan getwijfeld dat het goed zou gaan. We hebben een goed trai ningsschema en op tijd rust geno men. De kwaliteit van de trainers en de schaatsers maakt het ver schil." Marianne Timmer, winnares van het brons: „Leuk is anders, ik heb lang gehoopt dat het nog goed zou komen, maar je kunt er verder niets aan doen. Als ik er invloed op zou hebben, zou ik misschien iets hebben gedaan. Maar het eni ge wat wij kunnen doen, is goed presteren. De winst ligt voor ons op het ijs, niet daarnaast." En die winst werd gisteren in Thialf geboekt, stelde Gerritsen te vreden vast. Ze droeg haar oude DSB-trainingsjack binnenstebui ten gekeerd, dat wel. Uitgerekend bij de start van-het olympisch seizoen kwam all round-wereldkampioen Sven Kra mer stroef uit de startblokken. De 23-jarige Fries pakte gisteren bij de NK afstanden goud op de 5000 meter, maar enige glans ontbrak. De kopman van TVM volbracht de afstand in 6.20,71 en was daarmee 2,42 seconde sneller dan Bob de jong, die zilver veroverde. Een mar ge die voor de veelvraat uit Oude- schoot ongekend klein is. I Achter Bob de Jong, die niet kon profiteren van het matige optre: den van Kramer, eindigde Wouter Olde Heuvel als derde. Hij finishte na 6.25,33 en bleef daarmee Koen Verweij en Carl Verheijen voor. Dit vijftal plaatste zich voor de de ko mende wereldbekerwedstrijden in Berlijn en Heerenveen. De marathon van New York lo pen, is de droom van iedere hard loper. Volgens velen is het de mooiste marathon ter wereld. Voor mij is dat onze eigen Zeeuwse Kustma- rathon, maar helemaal objectief ben ik niet, want die van New York heb ik nog nooit ge lopen. Daar komt morgen verandering in. Samen met tienduizenden andere lopers ga ik de uitdaging aan. Wat zal het contrast groot zijn met m'n laatste trainingsrondje dat ik vorige week zaterdag liep door de Zeeuwse polder. Eenzaam ploeterde ik te gen de wind in, terwijl er een miezerregen- tje op me neerdaalde. Alleen het gekwetter van een paar verdwaalde eenden doorbrak de stilte. door Maurice Steketee Morgen is alles anders. Dan ben ik een van de 38.000 lopers waarover een orkaan van geluid zal neerdalen wanneer ik voetje voor voetje door Central Park schuifel. Tenmin ste, als ik alle verhalen mag geloven. Om toch enigszins een beetje voorbereid aan de start te staan, heb ik me laten bijpra ten door een aantal Zeeuwse atleten die ooit wel eens New York liepen. Wim Besuijen (goed voor tientallen mara thons) waarschuwde me voor het parkoers. Nee, er zijn geen duinen in The Big Apple, maar daarentegen wel een aantal aardige bruggetjes die bedwongen moeten worden. Het is geen moment echt vlak liet hij me weten. Ach, zo lang ik maar niet gezand straald word zoals tijdens de laatste Kustma- rathon vind ik het allang best. Een andere hardloopveteraan, John Gue- quierre, waarschuwde me voor het geluid. „Je kunt het beste maar een paar oordop pen meenemen." Volgens hem krijg je an ders koppijn van al die gillende Amerika nen die ongegeneerd zes uur lang in je oren tetteren. Jon van Caspel uit Vlissingen waarschuwde me voor de kou. Hij adviseerde me om oude kleren mee te nemen, die ik na de start daar kan achterlaten. „En neem een vuilniszak of een stuk karton mee om op te liggen tijdens het urenlange wachten bij de start." En dan is er ook nog het vroege opstaan. Ik heb onheilspellende verhalen gehoord dat je soms al om 4 uur 's nachts bij je hotel wordt opgehaald en naar de start wordt ge bracht. De laatste dagen krijg ik veel reacties van mensen die jaloers op me zijn. Maar u ziet, daar is geen enkele reden voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93