cultuur 133 Rik Launspach wint met 1953 O agenda Verleiden met vorm bij CBK Kunstinitiatief 'Mon Ca pita ine' Week van de chronisch zieken ZEEUWSE BOEKENPRIJS Roman raakt aan het hart van Zeeland ZEEUWSE boekenprijs www.pzc.nl Admiraal De Ruyter Ziekenhuis i.o. van 6 tot 14 november 2009 zaterdag 31 oktober 2009 «HM door Ali Pankow De Zeeuwse Boekenprijs 2009 is toegekend aan Rik Launspach voor zijn debuutroman 1953. (uitg. De Bezige Bij). Juryvoorzit ter commissaris van de koningin Karla Peijs maakte dat gisteravond bekend in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Dit boek raakt het hart van Zee land. De aandacht voor de film De Ramp heeft de debuutroman van Rik Launspach wat in de schaduw geplaatst. Dat is onterecht, 1953 is een sterke roman die inzicht geeft in de Ramp en de (intermenselij ke reacties daarop. Het heeft een krachtige stijl en een dramatisch plot dat beeldend wordt verteld en weet te ontroeren", aldus het oor deel van de jury. De Jan Bruijnsprijs 2009 voor het zogeheten Zeeuws Zeeuwse boek is gewonnen door Paul de Schip per met De slag om de Oosterschel- de (uitg. Atlas) over actie voeren voor een open Oosterschelde en over de recente historie van deze zeearm. Eerder deze week werd afbekend dat De PZC-publieksprijs in het ka der van de Zeeuwse Boekenprijs is gewonnen door Marjon Sarneel met het boek Maidentrip (uitg. Compaan). Rik Launspach mocht uit handen Rik Launspach, winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs, met het gouden Zeeuws Meisje. foto Lex de Meester van de juryvoorzitter een beeldje, het gouden Zeeuws Meisje en een cheque van 1000 euro in ont vangst nemen. Launspach toonde zich zeer verrast. „Ik ben hier zui ver pro forma naar toe gekomen omdat ik genomineerd was, maar ik dacht dat iemand uit Zeeland zou winnen. Het is ook de eerste prijs die ik als schrijver krijg toege kend. Dit gouden Zeeuws Meisje krijgt een plaatsje naast het Gou den Kalf dat ik ooit als acteur heb gewonnen", aldus Launspach. Hij is inmiddels bezig met zijn tweede roman, werktitel: 12.862 km, waar in een Nederlandse adviseur ver mist raakt in de Afghaanse oorlog. Winnaar Paul de Schipper van de Jan Bruijnsprijs kreeg het Zeeuws Meisje in zilver overhandigd door hoofdredacteur Paul van der Velde van het Zeeuws Tijdschrift. Van De Schipper verschijnt binnen en kele maanden ook een volgend boek: De sterke van Saeftinge. Hoofdredacteur Peter Jansen van de PZC overhandigde Marjon Sar neel de cheque van 1000 euro be horende bij de PZC-publieksprijs. Voor de Zeeuwse Boekenprijs wer den 43 boeken, verdeeld over zes categoriën, ingezonden door 35 uit geverijen. In totaal waren er 62 au teurs bij betrokken. De organisatie van de prijs is in handen van het Zeeuws Tijdschrift en de Zeeuwse Bibliotheek in samenwerking met de PZC. wmmmmmmm Meer agendanieuws en complete filmagenda op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 31 OKTOBER Kloosterzande Diverse activiteiten in het kader van het achthonderdjarig bestaan van de Hof te Zande Kerk: expositie, boekpresentatie en symposium. Meer info: www.stichtingdekerkinkloos- ter.nl. Kloosterzande, Hof te Zande Kerk Westenschouwen Staatsbosbeheer houdt een paddenstoe lenexcursie door de boswachterij. Opge ven bij de VW in Haamstede of via 09002020233. Vertrek om 13.30 uur bij de excursie- schuur aan de Kraaijensteinweg. Kamperland Wisselende 3D voorstellingen om 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Zeeuws Planetarium, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl ZONDAG 1 NOVEMBER Ellewoutsdijk Meezingmiddag. De zang wordt begeleid door Lenie Stokman, piano. Engel Rein- houdt verzorgt de presentatie. 't Kerkje, 14.30 uur. Baarland. Jopie en Jan Minnaard vertellen in de streektaal van Zuid-Beveland over de Be vrijding, bezien 'Deur d' ogen van een kind' met melodieën van Cees Dubbel dam. G achttien 88, 15.00 - 17.00 uur. Vlissingen Opening van de de expositie "48" van Marijn Kluijfhout. Experimentele fotogra fie op XL formaat. De Piek, 15. 00 uur Kamperland Wisselende 3D voorstellingen om 14.00 en 16.00 uur. Zeeuws Planetarium, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl PODIUM Vlissingen Optreden shantykoor Het Veerse Scheepstuig. Ter Reede, 14.30 uur. Zierikzee De bands Stream of Passion en Gofish tre den op in poppodium Brogum, 21.30 uur. Terneuzen Halloweenfeest met dj Michel vs. dj El Nino De Pit, 21.00 uur Terneuzen Jazz-a-Delic is een dance event met top dj's, discotheek, live muzikanten en club-house. De minimale leeftijd is 16 jaar. Scheldetheater, 21.00 uur Vlissingen 90'sNight met dj Silvan Stoet en dj Finta- ge- Arsenaaltheater, 21.00 uur Sas van Gent Second Sight XXL speelt (symfonische) rockcovers. Café Reseda, 21.30 uur Vlissingen Optreden van The Blues Sensation. Café 2xbellen, 22.00 uur. Groede Wake-Up met dj MOgneto en dj Corneel Groese Duintjes, 22.00 uur. Oosterland Smartlappenavond en André Hazes look-alikewedstrijd Dorpshuis de Oosterhof, 22.00 uur ZONDAG 1 NOVEMBER Middelburg Poëzie en liederen in verschillende histori sche panden. Binnenstad, 14, 15 en 16 uur Vlissingen Concert Nova Musica. Het gospelkoor uit Kapelle-Biezelinge wordt begeleid door een combo. Ter Reede, 14.30 uur Terneuzen Saxofonist Charles McPherson en pianist Rein de Graaff treden op. Porgy Bess, 16.00 uur Vlissingen De rockgroep Flat Broke treedt op. Strandpaviljoen Panta Rhei, 17.00 uur Middelburg Optreden Vlaamse band Tommy. Café Schuttershof, 17.00 uur. Middelburg Het koor Voices of Freedom o.l.v. Bea Zwadlo geeft een Memoriamconcert. Koorkerk, 16.30 uur in de te Oostburg Het concert van Wibi Soerjadi is ver plaatst naar een andere datum. Ledeltheater, 15.00 uur ZEEUWSE BOEKENPRIJS Bekendmaking prijswinnaars in Zeeuwse Bibliotheek De complete uitslag van de publieks- stemming op www.pzc.nl/cultuur UITTIPS Stuur u uittips naar redactie@pzc.nl MIDDELBURG - In de expositieruim te van het CBK Zeeland aan de Ba lans in Middelburg wordt morgen middag de tentoonstelling 'Verlei den met vorm' geopend. Deze ex positie wordt gehouden in samen werking met ontwerpbureau De Wilde Zeeuw in Hulst, dat tien jaar bestaat. Met deze expositie wordt een kijkje in de keuken van Zeeuwse creatieven gegeven. In het kader van de tentoonstelling worden drie lezingen houden: 'Pro fessionele fotografie door Mark Neelemans (wo. 4 nov.); 'Strate gisch denken' door Hans Bouschol- te (do. 5 nov.) en 'Een frisse kijk op tekstschrijven' door Joke Naughton (wo. 18 nov.). Expositie, 1 t/m 20 nov., CBK, Middel burg, ma-vrij. 13.00-17.00 uur. MIDDELBURG - Kees de Valk en Har ry Vandevliet presenteren morgen voor de eerste keer hun kunstini tiatief 'Mon Capitaine' op Kinder dijk 56, Middelburg. Het betreft een vrijplaats voor hedendaagse kunstenaars die elke eerste zondag van de maand geopend is van 13 tot 17 uur. De Valk toont vier 'Bur- ka-fotoprints' en werkt aan een wandschildering. Roel Qoqo plaats beelden op door VandeVliet geplaatste sokkels. In de krant van vrijdag stond per abuis de agenda van de week er voor. Tegen de achtergrond van de wa tersnoodramp van 1953 vertelt Rik Launspach een verhaal over liefde en vernietiging. Alle exposities en kunstenaars op www.PZC.nl/kunstinzeeland (voorheen Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren) Informatiemarkten in de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen Locatie Vlissingen: Locatie Goes: Tijd: maandag 9 november dinsdag 10 november 10.00 tot 16.00 uur Toegang is gratis, aanmelden is niet nodig Informatie, demonstraties en activiteiten zoals: Locatie Vlissingen: bloedsuiker meten, fietstest met Borgscore locatie Goes en Vlissingen: voetcontrole bij diabetes, hulpmiddelen, activiteiten- weger voor mensen met vermoeidheidsklachten, balanstest, vakantiereizen voor epilepsie-patiënten... en nog veel meer U bent van harte welkom Deelnemers: Thuiszorgorganisaties, fysiotherapie, ergo therapie, gespecialiseerde verpleegkundigen, laboratorium. Vrijwillige Zorg Goes en Walcheren, Patiëntenverenigingen Allergie, CVA, Palazzoli, Pijn-Hoop, Epilepsie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91