zeeland 131 'Steden moeten elkaar succes gunnen' J Eén Walcheren zorgt voor minder gekissebis Middelburq i Walcheren Vi ?ere /alchpro" f ÏV\\ss\nqen F 'ZC-debat SAMENWERKING Stedennetwerk Zeeland lijdt onder eigenbelang deelnemers zaterdag 31 oktober 2009 De overtreffende trap van gemeentelijke samenwerking in Zeeland is niet stadsgewest maar stedennetwerk. Daarin zitten behalve Vlissingen en Middelburg ook Goes en Ter- neuzen. „Dat het niet werkt, is aan onszelf te wijten." door Maurits Sep Het is gedaan met de con currentie, beloven de vier grootste Zeeuwse steden in 2001. Ze gaan strikte afspraken maken over be drijventerreinen, culturele en so ciale voorzieningen, openbaar ver voer, toerisme en woningbouw, in het besef dat ze te klein zijn om al les zelf te hebben en doen. Boven dien tellen ze als stedennetwerk landelijk wel mee bij de verdeling van geld voor ruimtelijke orde ning. De ambities kennen geen grenzen en ze nodigen zelfs Gent uit zich bij hen aan te sluiten. Maar zoals het stadsgewest op Wal- cherse schaal niet uitblinkt in in drukwekkende resultaten, heeft ook het Stedennetwerk bar weinig om trots op te zijn. „We bestaan nog wel, maar het is de laatste tijd wat stilletjes", erkent burgemees ter Dick van der Zaag van Goes. Veelzeggend is dat zijn Vlissingse collega Wim Dijkstra een jaar gele den nog geprobeerd heeft de toen al zevenjarige samenwerking nieuw leven in te blazen. Want de gemeenten trekken zich in de prak tijk weinig aan van gemaakte af spraken. En dus bouwt Middel burg een Zeeuws Evenementen Po dium, terwijl Goes de Zeelandhal len heeft. En touwtrekken meerde re gemeenten om de vestiging van een Zeeuws ondernemingshuis als vervanging van de Kamer van Koophandel in Middelburg. En draait de discussie over ziekenhuis zorg in Zeeland vooral over loca ties: Goes ofWalcheren; en vervol gens Middelburg of Vlissingen. Jacques Suurmond snapt dat als wethouder van Vlissingen beter dan toen hij als gedeputeerde heel Zeeland diende. „Je voelt als ge meentebestuurder veel meer de enorme zorg voor je gemeen-' schap. Je wilt zo veel mogelijk bin nenhalen, want jij moet ook uitleg gen waarom iets niet naar jouw stad gekomen is." Dat verzet zich echter niet tegen sa menwerking met andere steden, vindt hij. „Niet als doel, maar als middel om je burgers beter te die nen. Want ook dat is jouw verant woordelijkheid. Het stedennet- wgrk moeten we koesteren en heel erg versterken. Het gaat veel te langzaam en dat ligt deels aan ons als bestuurders. Het netwerk mag geen papieren tijger worden. We moeten elkaar aanvullen: naar de bioscoop in Vlissingen en naar de schouwburg in Middelburg. Ver geet niet: het verdelen van voorzie ningen in Zeeland is het verdelen van armoede. Zo veel is er niet te verdelen. Dat geeft spanning." Van der Zaag: „We moeten over onze eigen schaduw heen durven en willen springen en elkaar een succes gunnen. Maar als puntje bij paaltje komt, is het hemd toch nog steeds nader dan de rok. Dat is aan onszelf te wijten. Het kan al leen nog wat worden als we alle maal tegelijk zeggen dat het ons ernst is. Zoniet, dan moeten we er gewoon mee stoppen." Het provinciebestuur zou veel har der moeten ingrijpen, bepleit Van der Zaag. „De komst van ZEP in Middelburg heeft ons in Goes veel pijn gedaan. De provincie heeft toen niet gekozen. Ze durft geen scheidsrechter te zijn." Suurmond wil geen scheidsrech ter, maar een regisseur. „Niet ie mand die gele en rode kaarten uit deelt en ons uit elkaar haalt als er problemen zijn, maar iemand die op de achtergrond stuurt: dit is het grote spel en zo moeten jullie het spelen." Dat beschouwt hij niet als zijn eigen falen. „Binnen die kaders houden wij de grootste verantwoordelijkheid. Die moeten we pakken en niet steeds naar een ander wijzen." Gem. Zijn de burgers beter af met één ge meente Walcheren? En heeft heel Zeeland baat bij een echt grote gemeente? De PZC houdt maandag 16 november vanaf 16.00 uur in het Arsenaaltheater te Vlissingen een debat over een fusie van Mid delburg, Vlissingen en Veere. Belangstellenden voor deze discus sie kunnen zich aanmelden via debat@pzc.nl. Vooruitlopend op het debat ver schijnt een serie artikelen. Vandaag: samenwerking tussen de vier groot ste steden van Zeeland. O zie ook www.pzc.nl/ debatwalcheren door Maurits Sep De Zeeuwse gemeen ten houden elkaar in omvang en slag kracht keurig in ba lans. Dankzij dit bro ze evenwicht functioneert de pro vincie vaak als een 'supergemeen te'. Gedeputeerden zijn hier in vloedrijker en bekender dan bij voorbeeld hun Brabantse collega's in die provincie. Harry van Waveren, die als gede puteerde voor ruimtelijke orde ning een zwaar stempel drukt op de inrichting van Zeeland, nuan ceert zijn invloed ('die is alleen maar kleiner geworden') en voelt zich niet thuis bij de term 'superge meente'. Anderzijds, hij wordt op straat inderdaad regelmatig aange sproken: op zijn besluiten, op stuk ken over hem in de krant, en door mensen die iets te klagen hebben over hun gemeente en hém vra gen in te grijp.en. „Maar ik ben als gedeputeerde niet de baas van de wethouders." Het misverstand tekent wel de ver houdingen binnen Zeeland. Leidt één gemeente Walcheren tot minder invloed van de provincie, omdat er meer tegenspel van een sterkere te genstander ontstaat Van Waveren: „Nou nee. Het zou voor ons juist makkelijker worden. Een grotere gemeente met een gro tere organisatie maakt het eenvou diger om grote kwesties ambtelijk goed af te handelen. Er is ook meer tijd om samen met ons in Den Haag belangrijke zaken te be pleiten. Een groot Walcheren legt daar meer gewicht in de schaal. En het voordeel is dat die gemeente meer dingen zelf oplost." U hebt minder last van gekissebis tussen de huidige gemeenten. „Nóu ja, zoiets." Is één Walcheren goed voor Zeeland, of verschuift dan de balans binnen ten nadele van andere gemeenten? „Het uitgangspunt voor bestuurlij ke inrichting moet zijn een goed en herkenbaar bestuur, niet om el kaar in balans te houden. Dat is een onzinnig uitgangspunt. Boven dien, adeldom verplicht. De groot ste kan niet volledig voor zijn ei genbelang gaan, maar moet juist zorgen dat de kleinere partijen tot hun recht komen. Anders loop je ook het risico dat er een bondge nootschap tegenover je komt." De huidige samenwerkingsverban den tussen steden leveren weinig op. Dat geldt zowel voor het stadsge west Vlissingen/Middelburg als het stedennetwerk waar ook nog Terneu- zen en Goes bij zitten. „Dat valt wel mee. Ik heb het stads gewest gevraagd hoe het gaat en heb een A4 vol resultaten gekre gen. En bij het stedennetwerk zijn we heel constructief bezig met wo ningbouw." Maar verder doet het stedennetwerk niets. Twee van de vier leden vinden zelf dat het niet goed gaat en dat dat aan henzelf te wijten is. „Dat is wel waar. Het evenwicht dat in Zeeland bestaat, zorgt er voor dat gemeenten elkaar soms ook in een houdgreep hebben. Ik snap dat ze sommige dingen voor zichzelf willen hebben. Maar dat kan alleen als je eerst zelf iets op geeft. Ik mis bij gemeenten de hou ding om elkaar iets te gunnen." Uit het stedennetwerk klinkt de roep om een strenger optreden van de pro vincie als scheidsrechter of regisseur. „Dat is gemakzuchtig. Ze moeten de verantwoordelijkheid niet af schuiven. Bovendien, wij hebben wel instrumenten om regisseur te zijn. Maar als we daar gebuik van maken, geeft het weer gedoe. Dan willen ze dat ook weer niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89