zeeland 123 houden hun soort in stand 50,- A rê) lintje voor Nel van Leijen YM^Home Studio Sanérie afslankcenter Middelburgsestraat paar weken gestremd Praten over gevolgen dyslexie in een relatie www.ymhome.nl zaterdag 31 oktober 2009 nog maar 891. Dat is toch hard ach teruit gegaan. Dit jaar zijn er weer vijftien meer geteld. Je kunt dus zeggen dat de achteruitgang tot stilstand lijkt gekomen." De spreeuw ondervindt in zijn voortbestaan hinder van de ont wikkeling dat er steeds minder gro te grasvelden in de stad zijn. „De spreeuw is een sociale vogel. Spreeuwen vliegen in een groep en slapen met z'n allen in dezelfde boom. Als ze foerageren strijken ze neer op kleine gazonnetjes maar ook op bijvoorbeeld grote sportvelden. Maar die liggen aan de rand van de stad. Dat maakt het voor spreeuwen, die broeden in holtes, minder aantrekkelijk om in de stad te blijven. Want voor hun voedsel moeten ze dan steeds ver vliegen." De meeste broedge- vallen zijn dan ook aan de rand van de stad gevonden. En dan de huiszwaluw. In 1989 wa ren nog honderd broedparen ge teld. Dit jaar zijn het er maar vier, hoewel dat alweer beter is dan vo rig jaar want toen bleef de teller op nul. Walhout: „De huiszwaluw broedt onder overstekken van hui zen. Die zijn er nog steeds, dus dat is niet het probleem. Het pro bleem zit 'm erin dat er steeds minder braakliggende terreinen en modderpaadjes in de stad zijn waar de huiszwaluw de modder voor z'n nest kan halen. Die vogel moet telkens met een bekje vol modder naar zijn nest vliegen. Dan moet die afstand niet te groot zijn. De vier huiszwaluwterritoria die nu geteld zijn, zitten dan ook in Brigdamme." Gelukkig gaat het met heel veel soorten wel goed. De soorten die minder afhankelijk zijn van hun omgeving en zich makkelijk kun nen aanpassen, weten zich in stand te houden of uit te breiden. Sterke stijger bijvoorbeeld is de kauw. „Alle kraaiachtigen doen het goed. Die eten alles, van afval tot jonge vogeltjes, en hebben vol doende broedgelegenheid. Zelfs meer, want schoorstenen worden steeds minder gebruikt en daar nestelen ze graag in." Andere vogels die het goed doen, zijn koolmees, pimpelmees, scho lekster en waterhoen. „En de Turk se tortel doet het zelfs heel goed. Die past zich aan en is niet schuw." Ook bosvogels vertonen een stijgende lijn. Zo is de grote bonte specht van nul in 1989 toege nomen naar twaalf dit jaar (door de afgelopen strenge winter welis waar wel iets minder dan voor gaande jaren). „De bosvogels doen het goed omdat er nu weer meer bomen en struiken op Walcheren zijn dan na de inundatie in 1944 waren overgebleven." Andere nieuwkomer is de dodaars. Walhout beseft dat hij met zijn on derzoek trends in de stad niet kan keren om de vogels die het nodig hebben te helpen. „Maar ik heb in zichtelijk gemaakt wat de ontwik kelingen zijn. Daar is dan even tueel beleid op te voeren." Hij doet in zijn rapport een aantal aan bevelingen aan de gemeente, met name om de zeldzaamste vogel soorten te kunnen behouden. Een paar daarvan zijn: het aantal nest kasten dat door de gemeente wordt beheerd uitbreiden; meer in heemse struiken en bomen plan ten in nieuwbouwwijken; vogel- vriendelijk bouwen en voorkomen van snoeien en maaien in het broedseizoen. De broedvogelinventarisa- ties van Jaco Walhout zijn onderdeel van het Stadsvo- gelproject, een initiatief van Vogel bescherming Nederland, waaraan de gemeente Middelburg de afgelo pen drie jaar meedeed. De Vogel bescherming wilde met dit project gemeenten aansporen tot creatieve manieren om stadsvogels te be schermen. Zo kregen in Middel burg burgers onder meer korting als ze een nestkast kochten bij mi lieuwinkel Micrnec. De stadsvogel- prijs van Vogelbescherming, waar naar de gemeente twee keer mee dong, is er niet mee gewonnen, maar de vogels kregen wel wat aan dacht. De gemeente gaat het nieuwste rapport van Walhout bekijken en dit naast de voorgaande tellingen leggen. Daarna wordt gekeken wat de gemeente verder kan doen. Mo gelijk wordt het nestkassenproject voortgezet. De Stadsvogelprijs 2009 van de Vo- gelbeschermimg wordt volgende week donderdag (5 november) uit gereikt. Genomineerde gemeenten zijn Den Haag, Leiden, Lelystad en Joure. In totaal dongen dit jaar zes tien gemeenten mee naar de prijs, waaronder behalve Middelburg ook Terneuzen. www.vogelbescherming.nl www.studiosanerie.nl Tel. 0118-594098 wmmmmmmmÊÊtmmÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊtÊmaÊmma KOUDEKERKE Het riool in de Middelburgsestraat, tussen de kruising met de Bigge- kerksestraat en de Schuttestraat in Koudekerke is in korte tijd ernstig verzakt. Maandagochtend wordt be gonnen met herstelwerkzaamhe den. Die nemen twee tot drie we ken in beslag. Het verkeer zal wor den omgeleid. VLISSINGEN Voor (jongvolwassenen met dyslexie wordt maandagavond in Vlissingen een bijeenkomst gehou den waarop gepraat wordt over dyslexie binnen een relatie. De bij eenkomst is van 20.00 tot 22.00 uur in CasAllijn aan de President Roos- eveltlaan 744 in Vlissingen. www.hulpbijdyslexie.nl styling realisatie Interieuradvies Verkoopstyling Verkoop Realisatie In het artikel over de ruim 600 be zwaren die- Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft ontvangen in ver band met de geplande afsluiting van een deel van de Hogeweg in Westkapelle, in de krant van giste ren, staat een fout. De commissie die de bezwaren beoordeelt, brengt geen advies uit aan het alge meen bestuur, zoals vermeld, maar aan het dagelijks bestuur van het waterschap. Vrijmetselarij is niet godsdienstig, geen serviceclub en geen gezelligheidsvereniging. wat is Vrijmetselarij dan wei? Voor wie dit willen weten organiseert de oudste vereniging van Middelburg: De Vrijmetselaarsloge La Compagnie Durable in haar logegebouw aan de Stationsstraat 16 te Middelburg een tweetal bijeenkomsten zaterdag 7 november om 14.30 uur theorie: wat is de Vrijmetselarij? vrijdag 13 november om 20.00 uur praktijk: de Vrijmetselaar aan het werk! Belangstellenden kunnen desgewenst hun komst melden bij J.Scheffer, Boulevard Bankert 874, 4382 AC Vlissingen, tel. 0118 412649, e-mail: jscheffer@zeelandnet.nl U bent van harte welkom BIJ NADER Torenvalk in de Veersepoort. foto's en kaartjes Jaco Walhout In het kistje zaten de versierselen en de oorkonde die horen bij een benoeming tot lid in de orde van Oranje Nassau. Nel van Leijen hielp niet alleen de Zeeuwse afdeling van het Gilde op richten, ze nam sinds begin jaren '70 talloze mensen op sleeptouw, die interesse toonden in het mo lenvak. Als onvermoeibare mentor begeleidde ze jonge en oudere mo lenaars naar het diploma en de ma te van ervaring, die nodig zijn om een molen veilig te draaien. Ze hielp bij restauraties, bestuurt tot op de dag van vandaag mede het Gilde en draait al jaren vrijwillig op haar 'eigen' molen, die van Nieuw- en Sint Joosland. Alsof dat nog niet genoeg tijd vergt is ze ook nog onbezoldigd conservator van het textiel in het Historisch Museum De Bevelan- den. Met name merklappen heeft ze gerestaureerd, geconserveerd, ge catalogiseerd en tentoongesteld. Na afloop werd een feestje ge bouwd in het museum in Goes. Nel van Leijen toont samen met twee kleinkinderen de oorkonde die hoort bij de koninklijke onderscheiding. foto lzaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81