ii spectrum Staatsbezoek Mexico 1964: een koninklijk drama Zaterdag 31 oktober 2009 Onrustig gedrentel in de wachtruimte op Schiphol. Gespannen gezichten. Komt ze of komt ze niet. Een DC8 van de KLM staat klaar om op 7 april 1964 koningin Juliana, prins Bernhard en hun dochters Beatrix en Irene via Canada naar Amerika te brengen. Daar zullen ze overstappen op een vlieg tuig naar Mexico, voor een historisch staatsbezoek. Tien minuten voor vertrek is Irene er ech ter niet „Het ziet er naar uit dat prinses Ire ne niet meer komt. Ze had hier al lang moeten zijn", zegt een beduusde functiona ris van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Irene heeft op het allerlaatste moment af gezegd. „Toen kwam de koningin naar buiten. Haar gezicht stond zorgelijk. Aan haar ogen was te zien dat zij had gehuild. Prins Bernhard liep naast haar. Hij keek niet op of om, groette niet, zoals hij gewoon is te doen", meldt een verslaggever. De prinsessen Margriet en Christina zijn aanwezig om hun ouders en oudste zus Beatrix uitgeleide te doen. 'Er werd niet ge sproken. In de deuropening draaide nie mand zich om, er werd niet gezwaaid. De machine vertrok. Prinses Irene was niet ge komen', aldus het verslag. Wanneer het koninklijk gezelschap is ver trokken, komt de particulier secretaresse van Irene met een korte verklaring. Die slaat in als een bom. 'Prinses Irene heeft - overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot - besloten in zijn werk nu al te delen met alle conse quenties van dien. Daarom zal zij niet mee gaan op het staatsiebezoek aan Mexico, ten einde volledig de persoonlijke verantwoor delijkheid van haar handelingen te schei den van de verplichtingen van de Konink lijke Familie, met name om voor de Konin gin generlei staatkundige moeilijkheden te scheppen. In verband met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland wor den voltrokken'. 'Irene breekt met Nederland', concluderen de media. 'Met ontsteltenis heeft Neder land kennis genomen van de beslissing van prinses Irene, nu al volledig te kiezen voor haar verloofde en zijn extremistische, politieke aspiraties en daarvoor in feite te breken met het Oranjehuis en met Neder land', schreef dagblad Trouw. Koningin en prins delen via de RVD mee dat zij met 'leedwezen van deze beslissing van hun dochter kennis hebben genomen'. Minister-president Victor Marijnen is enke le uren voor vertrek van het koninklijk paar op de hoogte gebracht van het besluit van Irene. Haar omstreden verloofde, prins Carlos Hugo, en diens vader prins Xa- vier van Bourbon-Parma, hebben een ulti matum gesteld. Daaraan kan koningin noch kabinet voldoen. De prinses wil na melijk al vóór haar huwelijk deelnemen aan een manifestatie van de carlisten in Spanje en Carlos kan geen garantie geven dat er geen demonstratie zal plaatsvinden rond het huwelijk. Nederland wil niets te maken hebben met de extreem rechtse carlisten, die aanspraak maken op de Spaanse troon. Daarom wordt er geen parlementaire toestemming gevraagd voor het huwelijk. Irene verliest met het jawoord haar rechten op de troon. Maar voor het zover is, wordt ze geacht zich buiten de politiek te houden. Op de morgen van het vertrek naar Mexico be slist ze anders. 'Een dramatisch besluit', zo heet het. Kort daarna komt de minister raad in spoedzitting bijeen. Minister van Buitenlandse Zaken Joseph Luns, die het koninklijk gezelschap verge zelt, arriveert daardoor verfomfaaid en ge haast als laatste op het vliegveld. De rege ring laat twee dagen later weten geen ver antwoordelijkheid meer te nemen voor de acties van de prinses. Het parlement, dat een week later een debat wijdt aan de zaak, stemt daar van harte mee in. Irene vertrekt op 8 april, de verjaardag van Carlos, ook uit Nederland, haar verloofde achterna. Vlak voor haar vlucht naar Parijs komt er een bommelding binnen. Het toe stel wordt ontruimd. Het vertrek krijgt daardoor iets extra pijnlijks. Journalisten dienen een lijst met vragen in bij de 'zwijg zame, nors kijkende' prinses. Ze leest ze, maar geeft geen antwoord. In Parijs wordt 's middags een persconferentie gehouden, maar Irene doet geen mond open en laat een Franse markies het woord doen. De dramatische huiselijke en politieke ont wikkelingen ten spijt kunnen en willen ko ningin, prins en Beatrix het negendaagse bezoek niet op het laatste moment afzeg gen. Ook wordt het niet bekort, zoals de Mexicanen aanvankelijk vrezen. Wel is er in Mexico teleurstelling over het wegblij ven van de Spaans sprekende Irene. „Een vriendin van ons land", zegt president Adolfo López Mateos. De prinses is in juli 1961 al een maand op bezoek geweest, als zijn gast. Zijn dochter Avecita Samano is een goede vriendin en samen doorkruisen ze het land. In Acapul- co viert Irene haar 22e verjaardag. Prins Bernhard, die in die tijd kind aan huis is in Mexico, vliegt over om het feest mee te vie ren. Irene speelt vanwege haar goede rela ties met de presidentsfamilie in april 1963 een belangrijke rol bij het staatsbezoek dat López Mateos, met echtgenote en dochter, aan Nederland brengt. Koningin Juliana rept bij aan komst in Mexico met geen woord over haar thuisgebleven dochter. Het koninklijk gezel schap heeft tijdens de lange vliegreis via Montreal en Houston, waar is overnacht, tijd om de gezichten weer in de plooi te krijgen. De enthousiaste en hartelijke ont vangst maken ook veel goed. Juliana, voor wie de Mexicanen zelfs een speciale postze gel uitgeven, zet zelf de toon door op het vliegveld een korte toespraak te houden in het Spaans. Ze eindigt met een krachtig 'Viva Mexico'. In haar tafelrede zegt ze wel dat prins Bernhard en prinses Irene in Mexico, en ook in de familiekring van de president, een 'enorme gastvrijheid' heb ben genoten. In Nederland blijft Irene ondertussen het gesprek van de dag. Ze blijkt samen met Carlos in het geheim op audiëntie te zijn geweest bij paus Paulus VI. Er is discussie over de nationaliteit van Carlos, die een Spaans paspoort claimt, maar niet heeft. Plaats en datum van het huwelijk worden Koningin Juliana en prinses Beatrix bekijken het Universi teitscomplex in Mexico-Stad tijdens hun bezoek in 1964. foto Spaarnestad Photo/CPD Prinses Irene ging samen met haar verloofde Carlos Hugo in 1964 in het geheim op audiëntie bij paus Paulus VI. foto ANP besproken. De prinses is zelfs al gesigna leerd bij modehuis Balmain om een trouw jurk uit te zoeken. Ook wordt voorgesteld het paar bij terugkeer op Schiphol een groots en demonstratief welkom te berei den. Het kabinet vraagt om terughoudend heid. Zo'n adhesiebetuiging is mogelijk pijnlijk voor Juliana. Die kan daarin een ac tie zien tégen haar Irene. Het moet een 'so bere doch hartelijke begroeting worden', zonder vlaggetjes en muziekkorpsen. Uit eindelijk komen er op 18 april een paar dui zend mensen naar de luchthaven. Wel keren koningin en prins met de DC8 'Albert Plesman' een dag eerder terug dan prinses Beatrix. 'Dit om te voorkomen dat, mocht er een vliegtuigongeluk gebeuren, de koningin en kroonprinses gelijktijdig om het leven zouden komen en prinses Irene automatisch koningin van Neder land zou worden', veronderstelt' een krant. Zolang Irene niet is getrouwd, maakt ze immers nog aanspraak op de troon. Pre mier Marijnen wuift die suggestie weg. Vliegen is niet gevaarlijk. Beatrix gaat ge woon op bezoek bij vrienden in Canada. Nog geen twee weken na terugkeer van het gezelschap uit Mexico trouwt Irene in Rome, buiten aanwezigheid van haar fami lie. De goede banden van de Oranjes met de Mexicaanse president, wiens ambtstermijn eind 1964 afliep, blijven ook na het staats bezoek bestaan. Beatrix en Claus gaan tij dens hun huwelijksreis in 1966 eerst een week naar het Mexicaanse eiland Cozu- mel. Daar verblijven ze in een door López Mateos aangeboden villa. Zie ook www.royalblog.nl reageren? spectrum@wegener.nl Beatrix en Mexico Koningin Beatrix keert volgende week te rug naar Mexico voor een langverwacht staatsbezoek. Ze wordt daarbij vergezeld door prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken zorgt voor de politieke rugdek king en minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken gaat mee met een flin ke handelsdelegatie. Het bezoek begint en eindigt in Mexico- Stad. Als koningin heeft Beatrix zelf twee keer een Mexicaanse president op officieel be zoek gekregen: in 1993 president Carlos Sa linas de Gortari en in 2003 president Vicen te Fox. Prins Willem-Alexander was officieel twee keer eerder in Mexico. In 2002 voor het In ternationaal Olympisch Comité en vier jaar later voor het Wereld Water Forum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75