9 spectrum Zaterdag 31 oktober 2009 team dat zoekt naar nieuwe manieren om energie uit zonlicht te winnen. De productie van de panelen vindt nu ge heel plaats in China, maar Suntech heeft onlangs aangekondigd een fabriek in de VS te willen openen. Sindsdien is het de we reld op z'n kop. Zetten westerse bedrijven voorheen hun fabrieken in China neer om goedkoop te produceren, op het gebied van zonne-energie slaat de balans om. Ame rikaanse politici lopen de deur plat in Wuxi, hopend om de fabriek naar hun re gio te halen. „Dat is hoe het in de toekomst vaker zal gaan", zegt Rory MacPherson, een Austra liër die bij Suntech werkt. „In de groene sector geldt niet langer alleen maar Made in China, maar ook Invented in China. Produc ten worden hier bedacht en deels in het buitenland geproduceerd." MacPherson ziet het nog veel verder gaan: „Zeer snel zal China ook de grootste expor teur van groene energie worden. Het kan, alleen al doordat het land de ruimte heeft hectares vol te zetten met zonnepanelen en daar minder vergunningen voor nodig zijn dan elders. We merken aan alles dat de overheid het ook echt wil." Met opgeheven hoofd en opgerolde mouwen trekt de Chi nese delegatie volgende maand naar de VN-klimaattop in Kopenhagen. Het land kan nu al resultaten laten zien, die vooral in de Verenigde Staten nog niet worden ge haald. Bijvoorbeeld de strenge beperkingen op de uitstoot van nieuwe kolencentrales en auto's. Ook is de vervuiling per hoofd van de bevolking in de VS nog altijd vier keer en in Europa ruim anderhalf keer gro ter dan in China. „China moet de gelegen heid krijgen zich verder te ontwikkelen, net als westerse landen dat eerder hebben gedaan", zei Yi Xianliang in de staatspérs. Yi maakt deel uit van de Chinese delegatie die naar Kopenhagen komt. „We zullen ons niet vastleggen op normen voor het verminderen van uitstoot van broeikasgas sen. Maar ook China snapt dat het zo niet verder kan." reageren? spectrum@wegener.nl rood naar grOCn Groene energie China Een windmolenpark nabij Urumqi in China met op de voorgrond een driewielertruck die door de enorm harde wind van de weg geblazen is. foto Frans Schellekens/GPD sident Hu Jintao eind september tegen de Verenigde Naties. De uitstoot van broeikas gassen in het land mag vanaf 2030 niet meer groeien en moet na 2050 zelfs dalen. Over 10 jaar moet 15 procent van de ge bruikte energie uit schone bronnen als wind, water en zonlicht komen. Tot nu toe wees China altijd naar het wes ten: de ontwikkelde landen zijn verant woordelijk voor de meeste vervuiling en de opwarming van de aarde. Die moeten als eerste inperken. Het is voor het eerst dat China nu ook zichzelf limieten oplegt, hoe weinig bindend ze ook zijn. „Als de Chinese overheid haar beloftes waarmaakt, komt het land terecht in de voorhoede van het internationale gevecht tegen broeikas gassen", zei Fatih Birol van het Internatio naal Energie Agentschap in een commen taar op de toespraak van Hu. Op dit moment wijst alles erop dat dit gaat gebeuren. Meer dan dertig miljoen huizen in China halen inmiddels warm water uit zonneboilers, een groter percentage dan waar ook ter wereld. Dat aantal moet over tien jaar verdrievoudigd zijn. En hoewel er elke week een nieuwe kolencentrale bij komt, gaat er elk uur een nieuwe windtur bine in bedrijf In 2020 wil het land meer energie halen uit wind dan uit kerncentra les. Daarvoor worden nu in zeven provin cies en in zee grote windparken gebouwd. De capaciteit voor windenergie is elk van de afgelopen vier jaren verdubbeld. Sinds dit voorjaar is ook de zon het doel wit. Afnemers van zonne-energie kunnen rekenen op fikse subsidies van de overheid en goedkope leningen van de staatsbanken. „Als elk land blijven we ons richten op eco nomische groei", zei Hu vorige maand. „Al leen, vanaf nu moet dat tegelijk groene groei zijn." Peking is vastberaden van China een we reldleider te maken in groene energie. Het land wil straks niet slechts de leverancier zijn van goedkoop speelgoed, maar ook van zonnepanelen, windturbines en elektri sche personenauto's. 'Groen' is daarom door de overheid in het hart geplaatst van het industrieel beleid voor de komende de cennia. Dat vindt nu al zijn weerklank bij bedrijven. „Wij worden een multinational. Dat is ons doel", riep Wu Gang, hoogste man bij windmolenfabrikant Goldwind, in een Chinese beleggerskrant. In Wuxi is de toekomst al glashelder aan wezig. In die stad, 130 kilometer ten noord westen van Sjanghai, staat het hoofdkan toor van Suntech. Dit bedrijf is in acht jaar uitgegroeid tot de grootste producent van zonnepanelen ter wereld. Het laborato rium herbergt ook het grootste onderzoeks- Produktie x miljoen kW 2005 J 2010 2020 Waterkracht technologieën ontwikkelen, zoals elektri sche auto's. Aan de vooravond van-de kli maattop in december in Kopenhagen doet China nog meer grote beloften. „Uit gevoel van verantwoordelijkheid voor de eigen be volking en de rest van de wereld, zal China zichzelf strenge normen opleggen", zei pre- GPD/R.S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73