61 binnenland ^■vifvrtkaBa eer(|er jan(| u\i Geert Wilclers Criminele vreemdeling „rl r 'Mantelzorger demente patiënt slechter af Politie bekijkt flitsteams die zich misdragen Gladheidbestrijding op plattelandswegen TERUGBLIK Ayaan Hirsi Ali heeft nog steeds www.autovermeulen.nl zaterdag 31 oktober 2009 I w MR Ml 9R 91 ^99- 91 91 91 ^PMi 91 91 ^VMi Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 HILVERSUM - Het Korps landelijke politiediensten (KLPD) stelt een intern onderzoek in naar agenten die zich hebben misdragen op de weg. Het gaat om medewerkers die zich bezighielden met mobiele snel heidscontroles. Uit camerabeelden van Peter R. de Vries blijkt dat een onbekend aantal agenten na hun werkzaamheden veel te hard reed, doorgetrokken strepen negeerde en bumperkleefde. Volgens een woordvoerder van het KLPD kun nen de overtredingen 'echt niet'. Met de betrokken agenten is in middels een gesprek gevoerd. Di recteur Joop Goos van Veilig Ver keer Nederland (WN) is de afgelo pen tijd gesnapt terwijl hij diverse keren zowel in de bebouwde kom als op de snelweg fors te hard reed. De beelden zijn morgen te zien in het programma van De Vries op SBS6. Goos laat via zijn woordvoer der weten dat hij betreurt wat er is gebeurd. „Hij heeft een voorbeeld functie, hij heeft het niet goed ge daan." Volgens de zegsman staat Goos' positie niet op het spel. DEN HAAG - Criminele vreemdelin gen worden sneller Nederland uit gezet. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten na een voorstel van minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en staatssecretaris Neba- hat Albayrak (Vreemdelingenza ken). Ernstige delicten zoals moord, ver krachting, drugshandel en men sensmokkel zullen eerder tot uit zetting leiden dan nu het geval is. Ook het verblijf van veelplegers en minderjarige criminelen kan snel ler worden beëindigd. Om dit mo gelijk te maken hebben de be windslieden de zogeheten glijden de schaal aangescherpt. Volgens de ze schaal geldt na een misdrijf: hoe korter het verblijf in Neder land, hoe eerder uitgezet. Voortaan moet iemand al weg die in het eerste jaar van zijn verblijf een straf krijgt van minimaal een maand. Iemand die al vijftien jaar in Ne derland is, moet vertrekken wan neer hij een celstraf heeft gekregen van veertien maanden of meer. Voor zware criminaliteit als levens delicten, zedenmisdrijven en mis handeling telt de celstraf dubbel, wat de drempel voor uitzetting ver laagt. Tot nu toe moeten jaarlijks zo'n 650 veroordeelde criminelen uit Nederland vertrekken. Hirsch Ballin verwacht dat dit aan tal door de aanscherping flink zal stijgen. „Ik hoop dat iemand zich nu extra bedenkt voordat hij zich in criminele activiteiten begeeft", aldus de mi nister. „Zo niet dan kunnen we sneller optreden." Veelplegers moeten er rekening mee houden dat voortaan al hun veroordelingen, inclusief taakstraf fen en andere strafmaatregelen, bij elkaar meetellen voor de uitzet- norm. Voorheen werd alleen geke ken naar de hoogte van de straf fen, maar nu moet een vreemde ling die bijvoorbeeld acht tot ne gen jaar in Nederland woont, ver trekken wanneer hij voor vier de licten of meer is veroordeeld tot een straf van bij elkaar opgeteld tien maanden. Minderjarige crimi nelen met een verblijfsvergunning kunnen eveneens rekenen op een hardere aanpak. In de wetswijziging is naast drugs handel ook het plegen van een ge weldsmisdrijf reden om iemand het land uit te zetten. In principe gebeurt dit niet zolang de dader minderjarig, maar wel zodra hij volwassen is. De gevangene wordt tijdens zijn straf al voorbereid op zijn vertrek om te voorkomen dat het uitzet tingstraject pas begint wanneer hij vrijkomt. Albayrak: „Het moet niet zo zijn dat het busje van de gevangenis naar de vreemdelingenbewaring rijdt, in plaats van naar Schiphol." Met het winterseizoen voor de deur breekt er een drukke tijd aan voor wegbeheerders. Bevriezing, sneeuw en ijzel kunnen in deze periode immers zorgen voor gladde wegen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft circa 2.400 kilometer en waterschap Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 1.400 kilometer plattelandsweg in beheer en onderhoud. Om organisatorische, economische en milieutechnische (zoutbelasting) redenen is het niet wenselijk om op al deze plattelandswegen de gladheid te (laten) bestrijden. De waterschapswegen in Zeeland worden op verschillende manieren gestrooid: Preventief strooien Vanuit een samenwerkingsverband met andere wegbeheerders strooien de waterschappen en een aantal gemeenten preventief. Dit is mogelijk door een gladheidmeldsysteem dat gebruik maakt van meetstations verdeeld over het wegennet. Hierbij wordt de gladheid bestreden voordat deze optreed. De strooiactie kan daarbij op elk moment van de dag of nacht worden uitgevoerd. Hierbij wordt eenmalig gestrooid op van te voren vastgestelde routes. Op de Zeeuwse Eilanden wordt op ongeveer 540 kilometer waterschapsweg preventief gestrooid en in Zeeuws-Vlaanderen op ongeveer 180 kilometer. Daarnaast wordt op ongeveer 170 kilometer gemeentelijke weg vooraf gestrooid. De volgende wegen worden preventief gestrooid: belangrijke doorgaande plattelandswegen met vrijliggend fietspad (verbindingsroutes tussen kernen, routes van openbaar vervoer en routes die zijn aangewezen voor vervoer van gevaarlijke stoffen); plattelandswegen die geïsoleerde kernen en bedrijven ontsluiten, schoolfietsroutes en routes waar hulpdiensten gebruik van maken. Curatief strooien Waterschap Zeeuws Vlaanderen bestrijdt ongeveer 500 kilometer waterschapsweg op een curatieve manier. Hierbij start de strooiactie pas nadat gebleken is of wegen glad zijn. Waterschapsmedewerkers gaan 's morgens vroeg op pad en als ze gladheid signaleren, starten ze met strooien. Het strooien van deze routes neemt ruim drie uur in beslag. Dit kan betekenen dat deze wegen niet altijd voor 8.00 uur 's morgens gestrooid zijn. Sneeuwval Beide waterschappen zetten bij hevige sneeuwval ook sneeuwploegen in op de preventieve en/of curatieve routes. Ze kunnen ook maatwerk toepassen op wegen die toegang verlenen tot woningen en bedrijven in het buitengebied. Dit gebeurt pas nadat op de vereiste routes de gladheid is bestreden. Ondanks de gladheidbestrijding vragen we weggebruikers tijdens winterse omstandigheden voorzichtig te rijden. Als autoruiten gekrabd moeten worden, is de kans op gladheid aanwezig. Het aanpassen van de snelheid kan ernstige ongelukken voorkomen. Welke weg wel en welke niet? Wilt u weten welke wegen in uw omgeving gestrooid worden dan kunt u kijken op de website van waterschap Zeeuwse Eilanden www.wze.nl/gladheid en van waterschap Zeeuws-Vlaanderen: wwW.wszv.nl. Voor vragen over gladheidbestrijding op de Zeeuwse Eilanden kunt u bellen met Dook Musters, telefoon 0118-621000. Voor vragen over gladheidbestrijding in Zeeuws-Vlaanderen kunt u bellen met Hans Dieleman, telefoon 0115-641000. Op 2 november 2004 werd Theo van Gogh vermoord. De moordenaar Moham med B. stak op het lichaam een lugubere brief vast, ge richt aan Ayaan Hirsi Ali. Een ontmoeting in New York, vijfjaar later. door Albert de Lange z e kende Theo nog hele maal niet goed. Ze had den weliswaar vele tele foongesprekken gevoerd, maar elkaar pas twee keer ont moet toen ze Submission gingen draaien. De korte film verbeeldde de wrede onderdrukking van vrou wen in de islam. Voor haar was de film een statement maar dat luid de wel de dood in van cineast Van Gogh. „Het was een goede vriend schap geworden, als hij was blij ven leven." Ayaan Hirsi Ali geldt wereldwijd als een belangrijk criticus van de is lam, meer in het bijzonder van de onderdrukte rol van de vrouw in die religie. Hirsi Ali is na een stormachtige carrière als WD-Ka- merlid sinds twee jaar 'resident fel low' aan het American Enterprise Institute in Washington, een recht se denktank, waar het leidende principe luidt: de overheid moet zo klein mogelijk zijn. Het is in de Nederlandse beleving een beetje stil geworden rond haar en dat vindt ze eerlijk gezegd wel best. „Ik ben bewust uit beeld ge bleven. Ik heb mijn zegje in Neder land gedaan. Mijn invalshoek was de langere termijn, investeren in de emancipatie van vrouwen, met zichtbaar rendement in de volgen de generatie." Na de moord op Van Gogh, die nog altijd gevoelens van schuld en woede bij haar oproept, is het pu blieke debat flink ineengeschrom peld: geharde deelnemers als Paul Cliteur en haar vriend Leon de Winter, maar ook anderen, heb ben zich teruggetrokken. „Al die mensen hebben gedacht: ik wil niet vermoord worden. Er was altijd het vertrouwen dat de rechtsstaat zijn werk zou doen, maar dat is beschaamd. Hun zwij gen is het niet het gevolg van de moord, maar van het failliet van de rechtsstaat. Remkes, Donner, Cohen, al die mannen hadden moeten opstappen met de erken ning dat ze misrekeningen hebben gemaakt. Submission hebben ze al lemaal gezien, sommigen nog voor de eerste vertoning, ze wisten wat eraan kwam. Ze waren niet in staat de dader tegen te houden. Geen wonder dat Nederlanders EDE - Partners van mensen met de mentie krijgen het steeds zwaar der. „Een hulpvoorziening zoals dagopvang voor dementiepatiën ten wordt volledig uitgekleed, ter wijl die juist een enorme ontlas ting is voor de verzorgers thuis." Dat stelde geriater Paul Dautzen- berg gisteren. De arts, die een klei ne twintig jaar werkt bij het Ge heugencentrum van het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch, presenteerde gisteren een boek over dementie. Het wordt steeds stil ler is vooral bedoeld voor familie, vrienden en kennissen van men sen met dementie. De laatste jaren is het veel moeilij ker geworden om dagopvang ver goed te krijgen, zegt Dautzenberg. Dagopvang heeft meestal plaats in een verpleeghuis. Patiënten kun nen er terecht voor activiteiten als gymnastiek, lezen en wandelen. „Dementerenden komen steeds minder in aanmerking voor dit soort opvang, waardoor zij dus va ker thuis zijn", zegt de arts. De partners, familieleden of vrienden van de patiënt krijgen hierdoor een groter deel van de zorg voor hun kiezen. „Dit is een ramp voor de mantelzorgers." Dautzenberg maakt zich ook zor gen over de casemanager. Deze ver zorger is een paar jaar geleden in het leven geroepen om zowel de alzheimerpatiënt als de mantelzor gers te ondersteunen. „Ik vrees dat deze functie in 2010 volledig is af gebouwd", aldus Dautzenberg. Ook de stichting Alzheimer Neder land is bang dat deze vorm van on dersteuning in de toekomst weg valt. Een woordvoerster: „En dat terwijl de casemanager juist hard nodig is. Hij let ook op of de man telzorger niet overbelast raakt." Kennedylaan 1 Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Telefoon 0115 - 641000 Fax 0115 - 641200 info@wszv.nl www.wszv.nl Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6