3 spectrum Checkpoint: criminele organisatie of gesteunde coffeeshop D Zaterdag 31 oktober 2009 schijn het bezoek beperkt tot één keer per dag, een maxi mum aankoop van drie gram per persoon en aange paste sluitingstijden. Lonink droeg 'zijn' aanpak uit tijdens een sympo sium 'onder collega's' in den lande en oogstte lof. „Ja, ik ben er best een beetje trots op dat wij met ons nieuwe, strikte beleid hebben aangetoond dat het op die manier vruchten afwerpt. Kleinschalig, overzich telijk en met goede afspraken met de coffeeshophou ders." Hij verwacht dat de Tweede Kamer half november ook een ander heet hangijzer ontdooit met het be sluit dat de shops voortaan weliswaar niet meer dan vijfhonderd gram voorraad wiet in huis mogen heb ben, maar dat elders - buiten het pand, maar wel in de buurt - extra partijen mogen worden opgeslagen. Het zou een stap in de goede richting kunnen zijn naar een bevredigend 'achterdeurbeleid'. Eerder deze week sprak Lonink met de eigenaar van Miami, de enige overgebleven coffeeshop in Terneu- zen. Hij wil de verkoop nu snel beperken tot de loka le markt, dus tot een paar honderd klanten. Daar over wordt nog even doorgepraat. Want volgens Miami zijn er ook veel kijkers, die niet kopen maar meekomen met vrienden. Uit nieuwsgierigheid. Fransen? Belgen? Nee, vooral veel Polen en Bulga ren, de laatste tijd. door Emile Calon Het proces tegen Checkpoint be gint dinsdag. Zeven dagen lang, verspreid over twee we ken, probeert het Openbaar Mi nisterie de Middelburgse rechtbank ervan te overtuigen dat eigenaar Meddie Willem- sen de leider was van een criminele organi satie en dat vijftien medewerkers gezien moeten worden als bendeleden. Wat het Openbaar Ministerie betreft kun nen ze zich niet verschuilen achter het ge doogbeleid. Daarvoor was de Terneuzense coffeeshop te groot en werd er veel te veel gehandeld. Het OM vindt juist dat Willem- sen met Checkpoint het gedoogbeleid on dermijnde, zei officier van justitie Rob Rammeloo medio juni tijdens de regiezit ting voor de Middelburgse rechtbank toen hij daar overleg voerde over de voortgang in de Checkpointzaak. Rammeloo merkte toen op dat coffee shops, mits ze klein blijven en zich aan de gedoogregels houden, door het OM met rust worden gelaten. Coffeeshops die een keer per dag bevoorraad worden met maxi maal vijfhonderd gram en zich ook aan de andere gedoogregels houden, hebben vol gens hem niets te vrezen. Checkpoint ver kocht dagelijks echter een veelvoud van die vijfhonderd gram. In april 2007 kreeg de shop dagelijks tussen de twee- en drie duizend klanten. Ze moesten tot drie uur wachten voor ze hun bestelling konden doen. Voor het OM staat vast dat Check point de vraag naar softdrugs creëerde. Het voelt zich gesterkt door het feit dat na de sluiting in mei 2008, na de tweede inval, er nauwelijks sprake was van zoekende soft drugklanten in de Terneu zense binnenstad. Volgens het gedoogbe leid, aldus het OM, mag er niet worden verkocht aan personen waarvan 're delijkerwijs kan worden vermoed' dat ze (soft)drugs naar het bui tenland zullen vervoeren. Zeker negentig procent van de klanten van Checkpoint kwam echter uit België en Frankrijk, waar door Checkpoint, aldus het OM, het trans port van drugs naar het buitenland facili- teerde. Het OM is de afgelopen jaren steeds meer van overtuigd geraakt dat de softdrugsec tor voor criminelen een prachtig werkter rein is waar ze veel geld kunnen verdienen tegen weinig risico's. De Raad van Hoofd commissarissen stelde in juni klip en klaar dat de hennepteelt gedomineerd wordt door criminele organisaties die geweld en uitbuiting niet schuwen. De hennepver diensten worden volgens de politie ge bruikt om andere criminele activiteiten te financieren, zoals mensenhandel. Woordvoerder Elke Kool van het OM be nadrukte vorige week nog dat het OM ver baasd was dat Checkpoint na de eerste in val, op 1 juli 2007, gewoon bleef doorgaan alsof er niets was gebeurd. Bij die inval werd in de shop bijna vijf kilo softdrugs ge vonden en in een nabije opslagplaats een dikke negentig kilo. Tijdens de tweede in val, 29 mei 2008, werd zo'n 120 kilo gevon den. In het verkoopgedeelte lag ongeveer zeshonderd gram, in het kantoor van de coffeeshop 3,6 kilo. De rest lag bij mede werkers thuis en in enkele opslagplaatsen nabij Checkpoint. e verdediging gaat er alles aan doen om de rechtbank ervan te overtuigen dat Checkpoint met steun van de overheid uit kon groeien tot de grootste coffeeshop van Europa. De verdediging zal er ook op wijzen dat in het gedoogbeleid nergens staat dat een coffeeshop per dag maar vijf honderd gram mag verkopen. Raadsman André Beckers van eigenaar Willemsen zei tijdens de regiezitting al dat deze rechtszaak tegen Checkpoint gezien moet worden als een proefproces, omdat het gedoogbeleid ter discussie staat. Beckers toen: „Het is een feit dat iedere cof feeshop dagelijks worstelt met de zoge noemde achterdeur. Doordat wel de ver koop van cannabis wordt gedoogd maar de productie en aanvoer niet, worden coffees hophouders gedwongen zaken te doen met een illegale sector." Tijdens die regiezitting liet Beckers ook zien dat hij het absoluut niet eens is met de ontnemingvor dering van 27 miljoen eu ro. Zelfs als Willemsen wordt veroordeeld voor drugshandel, mag er volgens hem geen geld terug gevorderd worden. Hij verwees naar een uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag tegen een Zeeuws-Vlaming die door de politie rechter veroordeeld was voor handel in paddo's. Ondanks die veroordeling werden zijn drugswinsten niet ontnomen omdat hij er, dankzij een brief van de politie, op mocht vertrouwen dat tegen hem niet strafrechtelijk zou worden opgetreden. Beckers gaat er blijkbaar vanuit dat Willem sen in een soortgelijke situatie verkeerde. Zaak over Terneuzense skihal nog niet voor de rechter Het Openbaar Ministerie heeft het on derzoek naar de het witwassen van de omzet van Checkpoint en de valsheid in geschrifte bij de aankoop van gronden voor de Terneuzense skihal door Med die Willlemsen nog niet rond. Het hoopt in het voorjaar deze zaak voor de rechtbank te brengen. Aanvankelijk was het de bedoeling deze zaak tegelijk met de andere Checkpointzaak te behande len. Dat lukt nu niet. foto Rick Nederstigt/ANP foto Mark Neelemans Joints bij Checkpoint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67