spectrum 2 Stille binnenstad is schone Zaterdag 31 oktober 2009 Justitie heeft het onderzoek naar het reilen en zeilen van coffeeshop Checkpoint in Terneuzen afgerond. De rechtbank in Middelburg heeft vanaf dinsdag zeven dagen uitgetrokken voor behandeling van de zaak. Er staan zeventien verdachten voor het hekje, onder wie de 58-jarige eigenaar Meddie Willemsen van wat ooit de grootste coffeeshop van Europa was. Volgens justitie maakten de verdachten deel uit van een criminele organisatie. Checkpoint is al anderhalf jaar dicht. Het is nu stil op straat. Miami, de enige overgebleven coffeeshop in Terneuzen, trekt krap zesgonderd bezoekers per dag. door Wout Bareman De stilte in de Tholensstraat in de bin nenstad van Terneuzen is opvallend. Maar volgens buurtbewoners is het schone schijn. Want de straatdealers zijn nooit ver. De bewoners zijn boos dat de politie hun klachten kennelijk niet serieus neemt. Want agenten zien ze niet of nauwelijks. Maar ook dat is schijn. De politie is wel degelijk dichtbij. Panden-met- een-luchtje worden nauwlettend in het oog gehou den, maar 'heterdaadjes' zijn lastig. Daarvoor is inten sieve observatie nodig en moeten getuigen ook be reid zijn een verklaring af te leggen. En dat gaat vaak mis. Mensen durven het niet. Burgemeester Jan Lonink verzekert met de hand op het hart dat, sinds de sluiting van coffeeshop Check point, de stroom drugstoeristen is opgedroogd. Voor lopige cijfers van het gespecialiseerde Groningse bu reau Intraval onderstrepen dat ontegenzeggelijk. Nauwelijks zeshonderd bezoekers per dag voor de enige overgebleven coffeeshop Miami, pal tegenover het nog steeds fraaie maar toch ietwat treurige Checkpoint in de Westkolkstraat, vormen het be wijs. Vroeger waren het er, volgens datzelfde Intra val, minstens drieduizend per dag. Toen draaiden bei de shops nog op volle toeren. Afgelopen voorjaar waren het er, aan de deur bij Miami, nog krap aan vijfhonderd. Er werd nauwe lijks Frans gesproken, wel Vlaams. Een fanatieke ge bruiker, op de stoep van coffeeshop Miami deze week: „Je ziet hier voornamelijk nog Belgen. Er zijn ook veel mensen die vroeger hun stuff bij Check point kochten en niet tevreden zijn over het spul dat Miami verkoopt - met tien of meer euro per gram veel te duur trouwens - en die trekken de binnen stad in. Zeggen ze dat het allemaal wel meevalt met het drugstoerisme? Ammehoela! De mensen die we ten wat er in Terneuzen te koop is, kennen hun adresjes en kopen illegaal." Als z'n naam wordt ge noemd, weet hij ons te vinden, dreigt hij. Het begon in Terneuzen, bijna twintig jaar geleden met het fenomeen 'blauwe deur', in een straatje pal achter de belangrijkste winkelstraat, de Noordstraat- promenade. Dat legendarische huisje viel ten prooi aan de slopershamer. Lonink: „Die 'blauwe deur' is een soortement legende, maar hij keert steeds weer terug in de drugsscene. Hij verhuist wel steeds. En dat gaat heel snel. Iedere keer opnieuw als de politie het zaakje goed in het vizier heeft, verhuizen ze. Ik denk dat de binnenstad momenteel zo'n twintig ille gale verkoopplekken kent. Dat is natuurlijk veel te veel. Maar laten we ook beseffen, dat een gemeente van ruim 55.000 inwoners nu eenmaal te kampen heeft met dit soort problemen. Dat moeten we accep teren. Trouwens, het gaat niet enkel om verkooppun ten in de binnenstad; ook in Axel en Sas van Gent is er activiteit. De Zuidlandstraat in Terneuzen? Tja, net als elders geldt: als mensen geen verklaring wil len afleggen, heb je geen zaak." Voorzitter Hans Vlottes van de Wijkraad Bin nenstad Terneuzen zucht, als hij wordt ge confronteerd met verhalen over de weer toe nemende illegale handel in zijn 'wijk'. „We moeten eens een beetje ophouden met altijd maar weer op de situatie in de binnenstad te wijzen. Wij vinden het, zeker vergeleken met de jaren negentig toen er wel zeventig, tachtig illegale verkooppunten waren, erg rustig. Natuurlijk is er sprake van straathandel, maar zeg mij: waar is dat niet in vergelijkbare ste den?" Lonink verheelt zijn trots over de succesvolle aanpak van met name het drugstoerisme niet. De methode van Terneuzen staat landelijk model voor een nieuw beleid en is over een week of wat zo goed als zeker zelfs nadrukkelijk terug te vinden in de zogenoemde hoofdlijnennotitie van justitieminister Hirsch Ballin: een vingerafdruk bij de deur van de coffeeshop, die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66