binnenland 15 de wachtkamer Zonnig Curacao! Arke.nl CDA is vol lof over 'nieuwe premier' PIANO'S 'Telekids' populairste RTL-programma ooit ACUSTICA Vertrek in november taffi Tot nu toe elf doden Dacht 't wel 'Ledlamp kan net overbelasten' zaterdag 31 oktober 2009 Een arts van het Maasstadziekenhuis bereidt zich voor op het onderzoeken van iemand die mogelijk de Mexicaanse griep heeft. foto Jorrit Knuvelder/CPD voorbeeld astmapatiënten, kwets bare ouderen of hoogzwangeren, die allen tot de risicogroep beho ren. „Zonodig worden ze doorge stuurd naar het ziekenhuis." Zo moet het volgens het boekje. Maar de mens zit blijkbaar anders in el kaar. Het Amsterdamse Slotervaart- ziekenhuis sprong daar deze zo mer handig op in en opende een speciale poli voor Mexicaanse griep. „We merkten dat veel men sen doodongerust zijn of ze de griep onder de leden hebben", al dus een woordvoerder. „Deze poli voorziet duidelijk in een behoef te." Anders dan andere ziekenhuizen test het Slotervaart iedereen die met griepverschijnselen binnen komt. Momenteel heeft 50 tot 60 procent van de patiënten daadwer kelijk Mexicaanse griep. Een aantal ziekenhuizen krijgt opvallend veel allochtonen met griepverschijnse len op de Spoedeisende Hulp. „Ook zij hebben vaak niet eerst de huisarts gebeld, die hebben ze soms helemaal niet", zegt een woordvoerster van het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. Indra Boedjarath, psychologe en directeur van intercultureel kennis centrum Mikado, heeft een verkla ring. „Deze mensen kijken naar buitenlandse zenders via de scho tel, en zien zo alleen de allerergste gevallen. Van anderen horen ze ook alleen over de zwaarste, dode lijke gevallen. Ondertussen bereikt de overheidsvoorlichting hen niet. Dat het om een relatief milde griep gaat, komt niet aan." De Ne derlandse Vereniging van Zieken huizen (NVZ) maakt zich nog geen zorgen over de capaciteit van de Nederlandse ziekenhuizen. Een woordvoerder: „Er zijn voldoende intensive-carebedden beschikbaar. Voor volwassenen staan duizend ic-bedden klaar, voor kinderen 120. De me'este zijn leeg." De Mexicaanse griep heeft tot nu toe elf levens geëist. Opvallend is de oververtegenwoordiging van jongeren. Minister Ab Klink (Volks gezondheid) maakt volgende week bekend of ook kinderen gevacci neerd moeten worden. De Gezond heidsraad buigt zich hier nog over. Op 30 april werd in Nederland het eerste griepgeval gemeld. Het ging om een 3-jarig kind. In totaal zijn 335 patiënten met ernstige klach ten in het ziekenhuis opgenomen. Het aantal mensen dat wereldwijd gestorven is aan de Mexicaanse griep is deze week gestegen tot 5.700. Dat heeft de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) gisteren bekendgemaakt. De grootste stijging was in Noord en Zuid-Amerika, waar het totaal aantal doden met 636 steeg naar 3539- Trupial Inn Hotel Casino*** Kleurrijk hotel met een centrale ligging. 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 822 Rustig hotel aan de mooiste koraalriffen van Curasao. 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 869 Elegant hotel aan de zuidkust van Curasao. 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 961 App. Morena Resort**** Prachtig éco-resort in Caribische sfeer. 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 1066 Uniek nieuw hotel midden m Willemstad 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 1133 Pure luxe en uitstekende service! 9 dagen, logies 16 dagen vanaf 1452 Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon en o.b.v. 2 personen. Inclusief vlucht Economy Class (X-klasse), luchthavenbelasting en brandstoftoeslagen, excl. andere toeslagen. Ga voor meer informatie naar Arke.nl of uw Arke winkel, Vraag naar de voorwaarden. Op^Op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. HILVERSUM - Telekids is het popu lairste programma ooit uit de twin tigjarige geschiedenis van RTL. Dit is gisteravond bekengemaakt in RTL Boulevard. In totaal zijn via internet 58.000 stemmen uitgebracht. door Laurens Kok en Lianne Sleufjes DEN HAAG - Na de vraag, 'gaat-ie of gaat ie-niet', buigt het CDA zich voorzichtig over de volgende kwes tie: wie volgt premier Jan Peter Bal kenende op als hij toch de eerste president van de Europese Raad wordt? Daar is alle reden toe, nu de pre mier zijn mantra 'ik ben geen kan didaat' heeft laten varen. Daarmee zet hij de deur open voor een ver trek. Waarna minister van Buiten landse Zaken Maxime Verhagen opdoemt. Hij lijkt de enige CDA'er die in aanmerking komt als opvol ger. Verhagen loopt al decennia mee in de politiek, maakte carrière van medewerker tot Europarlementa riër en Kamerlid, was fractievoor zitter en voerde met Balkenende de onderhandelingen over de hui dige coalitie. Hij-geldt als een stevi ge minister van Buitenlandse Za ken. CDA-senator en partijtijger Hans Hillen acht Verhagen 'een uitstekende premier die alle diplo ma's op zak heeft'. Er loopt volgens Hillen 'geen com pleter politicus rond'. „Als fractie voorzitter moet je compromissen verdedigen, mensen teleurstellen. Hij heeft het fractievoorzitter- schap overleefd. Er zijn er die zijn dadendrang loven, anderen heb ben daar juist veel moeite mee." CDA-Kamerleden die Verhagen meemaakten als fractievoorzitter, stellen dat hij de teugels strak hield. „Hij zit er bovenop, hij is een vechter. Hij kijkt altijd naar het CDA-belang", wordt over hem gezegd. Niemand wil met zijn of haar naam in de krant, want de oe kaze van de partijtop luidt: mond dicht. In het CDA redeneert men dat de coalitie blij zou moeten zijn als de uitgesproken Verhagen pre mier wordt. „Dan hebben PvdA en Christenunie wat meer lucht. Als minister-president moet hij im mers boven de partijen staan." Ver- hagens sterke temperament kan een zwak punt zijn, denkt Hillen. De jongerenafdeling van de partij, het CDJA, volgt de kwestie met ar gusogen. Er leeft waardering voor de toegan kelijke politicus Verhagen en al zijn ervaring. „Óf hem dat ook een goede pre mier maakt, is een andere vraag", zegt CDJA-voorzitter Jeroen van Velzen. „De volgende leider van het CDA moet iemand zijn met een heldere visie. Wij willen een helder programma dat afwijkt van het vorige." Met een benoeming van Verhagen als premier, zouden alle belangrij ke posten in het CDA (partijleider, fractieleider en partijvoorzitter) in katholieke handen komen. Dat zal volgens Hillen geen groot issue zijn. „De gereformeerde hoek zal er wel even van opkijken, maar daar blijft het bij." Intussen sloot Balkenende gisteren niet meer uit dat hij benaderd wordt om presi dent van de Europese Raad te wor den. Voor het eerst heeft hij deze mogelijkheid niet afgedaan als 'flauwekul'. Na afloop van de Europese top in Brussel wees de premier er giste ren wel op dat het 'prematuur' is te veronderstellen dat er ook daad werkelijk een beroep op hem wordt gedaan. „Het kan heel ge makkelijk gebeuren dat er hele maal geen verzoek komt. Dan hoef je er ook niet over na te denken." De rest van het kabinet wil niet dat hij naar Brussel vertrekt, bleek gisteren uit uitlatingen van diverse ministers. Vicepremier Wouter Bos (PvdA) denkt dat het goed is als Balkenen de in Nederland blijft. „Ik denk dat ik namens alle collega's spreek als ik zeg dat ik het liefst met deze ploeg doorga." Het winnende kinderprogramma werd uitgezoncjen tussen 1989 en 1999- De tweede plaats wordt bezet door Gooische Vrouwen. De soap Goede Tijden Slechte Tijden eindig de op de derde plaats. DEN HAAG - De overheid is deze week een campagne begonnen om ledlampen te promoten, terwijl ze wist dat deze verlichting storingen en schade kan veroorzaken aan elektrische apparatuur. De oorzaak is de slechte kwaliteit van een deel van de lampen. Volgens installatie- deskundige Nico Koreman kunnen slechte ledlampen in combinatie met andere apparaten het energie- net overbelasten en verstoren. Voor 'n advies op maat Korte Huifakkerslraat 2, Breda - 076 560 24 23 www.acustica.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5