29 wonen Van droomhuis tot realiteit m Het spreekt enorm tot de verbeelding: zonder enige beperking je droomhuis bouwen. Het verwezenlijken van die droom blijkt echter een stuk lastiger. De welstandscommissie kijkt immers maar al te vaak over de schouder mee. door Cor-Peter Pasma Zelf bouwen in vijf stappen Na het weghalen van de wingerd tegen onze Ik zoek grassen die niet al te hoog worden en garage, is een lelijke muur overgebleven (2) qua kleur afsteken tegen het buxusgroen wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 31 oktober 2009 Sinds het zien van de film Antonia laat het beeld van een gezellige vierkantshoe ve me niet los. Vooral de scènes waarin de hele fami lie op de binnenplaats aan lange ta fels zit te eten. Dat wil ik ook, maar zonder de ellende van het renove ren van een historisch pand. Ik wil een nieuwbouwvierkantshoeve. Na de eerste rondgang op internet zinkt de moed me al behoorlijk in de schoenen. Nog afgezien van het feit dat het bouwen van een eigen of nieuw ontwerp ruim anderhalf keer zo duur is als nieuwbouw in se rie, blijkt ook al snel dat de ruimte in Nederland voor het realiseren van je droomhuis schaars is. Welis waar heeft de overheid bepaald dat op nieuwbouwlocaties een aanzien lijk deel moet worden ingeruimd voor zogenoemde vrije kavels, maar anders dan deze benaming doet ver moeden, is de bebouwing van deze kavels helemaal niet zo vrij. Je moet ook op dergelijke locaties rekening houden met bepalingen die door de (lokale) overheid worden opgelegd. Bovendien heeft in verreweg de meeste gevallen de welstandscom missie nog steeds het laatste woord. Via via kom ik terecht op de site van het Informatiecentrum Eigen Bouw (www.iceb.nl), die vooraf be looft mij helemaal bij te kunnen praten over het zogenoemde parti culier opdrachtgeverschap, de offi ciële term voor het bouwen in ei gen beheer. Ondanks de enorme hoeveelheid nuttige informatie over het proces en handige tips, vind ik ook hier niet wat ik zoek. Het ICEB richt zich, in opdracht van het ministerie van VROM, volle dig op het collectieve, particuliere opdrachtgeverschap. De daarvoor gebruikte argumentatie doet het erg ste vermoeden voor de bouw van mijn vierkantshoeve. „Steeds meer mensen zijn op zoek naar een wo ning die echt aan hun eisen vol doet. Ze willen niet gehuisvest wor den, maar zichzelf huisvesten. De Nederlandse bouwwereld is wat gronduitgifte betreft gericht op se riematige woningbouw. Het is daar om een slimme stap de krachten te bundelen en als groep woningen te ontwikkelen", zegt een woordvoer der van de ICEB. f foto's CPD 1. BOUWRECELS Het is moeilijk een goed over zicht te krijgen van de bouwkundige en planologi sche regelgeving waaraan een woning dient te vol doen en de gevolgen van deze regels voor het ontwerp. Een architect kan de mogelijkheden op een rij zetten, maar daarmee zijn ook de kosten en risico's hoger. Een keuze voor een systeem of catalogusbouwer beperken die. 2. FINANCIËN EN PROCES Het is belangrijk op een rijtje te zetten wat de kosten zijn en hoe je deze kosten kunt beheersen. Je moet voor jezelf in hoofdlijnen een stappenplan van het ontwerp en het realisatieproces hebben. 3. EICEN WENSEN Te denken valt aan de indeling van de woning, hoe je de woning wilt gaan gebrui ken, nu en in de toekomst. Vergeet de architec tuur niet: het materiaalgebruik, de openingen en afwerkingen maken uiteindelijk de woning. 4. DE AANBESTEDING Op basis van de tekeningen en omschrijving van de architect bepalen een of meerdere aannemers vervolgens een prijs. Na de keuze van de aannemer is controle tijdens de bouw van belang om fouten tijdig op te sporen. 5. VERGUNNINGEN Zelfs een niet-vergunningsplich- tig bouwwerk moet voldoen aan de zogenaamde redelijke eisen van welstand. Dit is een vrij alge meen begrip dat moeilijk te definiëren valt. Het is de welstandscommissie zelf die bepaalt of het bouwwerk hieraan voldoet. Ook moet elk bouw werk voldoen aan het bouwbesluit. Dan maar de hulp van een specia list ingeschakeld. Dick ter Avest is bouwkundige bij Brummelhuis, een architectenbureau dat door heel Nederland woningen tot stand brengt. De meeste daarvan ontstaan op de tekentafel. „Er ko men bij ons wel eens mensen bin nen die op een A4-tje zelf aan het schetsen zijn geslagen. Dat is op zich geen probleem", vertelt hij. Dus het moet mogelijk zijn mijn vierkantshoeve te bouwen? „Jawel, maar zo eenvoudig is dat niet. Met alleen een vrije kavel ben je er niet. Het woord 'vrij' slaat vooral op dat je vrij bent in keuze van architect en aannemer, maar betekent niet dat je zomaar wat mag bouwen", zegt Ter Avest. „Veel is afhankelijk van het bestem mingsplan en het beeldkwaliteits plan. Daarin staan criteria over dak- en goothoogte. Of je één of twee bouwlagen mag bouwen, de soort bakstenen, die dingen." En op zoek gaan naar een kavel waar het wel allemaal mag? „Dat zou ik niet doen. Vaak ben je al zo blij dat je een stukje grond hebt waar je zelf op mag bouwen, dat ik daar niet op zou wachten. Beter is het zoveel mogelijk realiseren van je'wensen binnen het toelaatbare op zo'n plek", adviseert Ter Avest. Dan dus maar een herenhuis of notariswoning uit de catalogus uit gezocht, die tegenwoordig zo in trek zijn. Zo'n bestaand ontwerp aanpassen aan mijn wooneisen, scheelt enorm in de kosten. „Maar denk bij het zoeken naar een kavel wel aan het bestemmingsplan. De ze moet de benodigde goothoogte toelaten", vult Ter Avest aan. Ook dat is dus nog niet zo eenvoudig. Dat klinkt ook niet alsof mijn droomhuis er ooit gaat komen. Ter Avest: „Het is maar wat je ervan verwacht. Het is het beste te begin nen met op papier te zetten wat je precies wilt. Daaruit vloeit dan in samenspraak met een deskundige een programma van eisen waar mee een architect aan de slag kan. Of het dan ook echt een vierkants hoeve wordt, durf ik niet te zeg gen. Maar je komt een heel eind." rjhf Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Na het weghalen van een wingerd bleef de familie Kuypers met een le lijke muur achter en een staalbor- stel bood geen soelaas. „Geduld", predikte deskundige Romke van de Kaa, naast onder meer het inschake len van een gevelreiniger. Maar, zo blijkt uit de reacties van ervarings deskundigen, er zijn meer alternatie ven. R. van Herwaarden gebruikte een hogedrukspuit na het verwijde ren van een klimhortensia: 'En alles was eraf.' R. Rooster deed hetzelfde en stelt: 'Resultaat gegarandeerd.' T. van Gemert huurde een hoge- drukreiniger en verwijderde de wor tels 'in een halve dag'. Maar de meest verrassende oplossing is van R. Makkinga, die ook worstelde met het probleem. 'We konden de wor tels er met een gasbrander eenvou dig afbranden. De gemetselde muur had er geen hinder van. Ik hoop dat u wat aan deze tip hebt." Dat hopen wij ook voor de familie Kuypers. En dat ze daarbij héél voorzichtig doet. Het verhaal over siergrassen dat op 10 oktober in deze bijlage stond, riep bij J. Lavrijssen een vraag op. Tn mijn voortuin heb ik enkele open vakken van buxus, circa 25 centime ter hoog. Ik zoek grassen die niet al te hoog worden en qua kleur afste ken tegen het buxusgroen. Ik heb 1 vak van 2 bij 2 meter en 2 van 1 bij 2.' Om iedereen inzicht te ge ven hoe te werken met zulke vak ken, maakte Freddie Fahner, de kwe ker uit het verhaal, op basis van dit voorbeeld een beplantingsplan. In het vak van 2x2 kan een Miscanthus Yaku Yima in het midden. Daarom heen groepen van vier Molinia caeru- lea Moorhexe, vier Carex morrowii Ice Dance, vier Luzula nivea en vier Lirio- pe Muscari Ingwersen. De vakken van 1x2 als volgt vullen: links drie Impe- rata Red Baron, midden vier Stipa Po- nytails en rechts drie Molinia caeru- lea Variegata. De totaalprijs is 84 eu ro. De soorten geven veel kleurvaria- tie en hebben diverse bloeitijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41