Culinair 'kunstgebit' Fruitteler Johan ten Eisen teelt fruitbomen die ook in een stads tuin niet mis staan. schaduw verdragen en krijgt mooie bruine vruch ten, waarvan likeur of gelei te maken is. De meeste exemplaren verdwijnen vanwege hun fraaie uiterlijk echter in herfstschikkingen en kerstbakjes. De uit drukking 'zo rot als een mispel' verwijst naar de vrucht, die rond november zachter wordt en dan pas lekker is om te eten. De kweepeer is een mooie, blokvormige peer die vaak verwerkt wordt in gelei. Ook als decoratie op een schaal doet deze peer het goed: hij is lang houd baar en verspreidt een heerlijke geur. In het voorjaar heeft de kweepeer prachtige bloesems in wit met een roze blosje. Een teeltvorm die nog minder ruimte inneemt, is leifruit. Langs een schutting of langs palen met dra den om een pad te begrenzen, mogelijkheden ge noeg. Er zijn appels en peren die je kunt leiden, maar ook kleinfruit als de Japanse wijnbes, druiven, doornloze bramen en de Tay-bes (kruising tussen framboos en braam) zijn leuke opties. „Je ziet veel mensen een stukje betongaas in de tuin zetten met klimop. Op zo'n plek kun je ook een fruitsoort laten klimmen. Dan heb je eerst mooie bloempjes en later in het seizoen nog wat te snaaien ook", lacht Ten Ei sen. Ook een pergola of schutting is als kapstok voor fruit geschikt, de scheuten kunnen makkelijk wor den aangebonden. Wie kleinfruit plant, hoeft niet bang te zijn voor ém- mers vol oogst tegelijk. „Met één struik kun je ze makkelijk op. Vooral de Japanse wijnbes is geschikt. De vogels hebben er niet zo'n trek in, en het fruit komt mooi geleidelijk en langdurig, als snoepgoed." De enige fruitsoort die Johan ten Eisen voor een stadstuin minder snel zal adviseren, is de pruim. „Die boom blijft ook wel vrij klein, maar je trekt foto's Wouter Borre met pruimen veel wespen aan. Bij appels en peren is dat minder." De aanplant van frambozen kan wel, maar vereist wat tuindiscipline. Uitlopers die via wortelstokken hun weg zoeken, moeten worden weggeschoffeld. Anders wordt het een puinhoop. Tay-bes en Japanse wijnbes moeten na de oogst worden afgeknipt, dan lopen ze volgend seizoen zo weer uit. Wie fruit wil dat alleen maar mooi is en niet eet baar, kan een sierappeltje planten. De topper is Ma lus Red Sentinel. De vogels laten de knalrode appel tjes tot diep in de winter met rust, en met kerst wa tertanden bloemschikkers van zoveel mooi materi aal. Als belangrijkste reden fruit aan te planten, noemt Ten Eisen 'dat er veel meer aan te beleven is dan aan een andere boom'. „Kleur, bloesem en fruit, wat wil je nog meer? Dat is toch veel leuker dan één of andere exotische boom. Fruitbomen zijn ook rela tief goedkoop en je haalt er insecten en vogels mee in je tuin. Alleen om die reden ben ik al blij dat fruit bomen zo populair zijn bij stadsbewoners: hoe meer diversiteit,-des te beter voor de natuur." Reageren? redactie. wonen@wegener.nl Fruitkwekerijen vind je op meerde re plaatsen in Ne derland. De kweke rij van Johan ten Ei sen is gevestigd aan de Kempers- dijk 50 in Neede. Tel: 0545-293065. www.tenselsen.nl Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: de 'empanadaklapper'. door Jan van Mullem Sommige keukenhulpjes hadden nooit het productiestadium mogen bereiken. Crisis of niet. Uitzonderingen daargelaten, voel ik er een paar weken na de start van deze rubriek al sterk voor een jury in het leven te roepen die de samenle ving beschermt tegen nutteloze toepassingen voor in de keuken. Zouden SBS 6-juryleden Bernd Schneider, Erland Bakkers, Manon Navarro en Sacha Silvester - ik heb ook moeten googelen - te porren zijn voor een schnabbel? Het is snel verdiend: kort maar krachtig het hoofd van links naar rechts bewegen, de wenk brauwen in de onderste stand zetten en de stemban den opladen voor een ferm en gemeenschappelijk 'Dit is het allerslechtste idee van Nederland'. Impulsieve en dwangmatige kopers zouden me dank baar zijn. Dan waren ze niet bezweken voor bijvoor beeld deze empanadaklapper, bedoeld voor het ma ken van de gelijknamfge, Spaanse deeghapjes. Het smetteloos witte, scharnierende apparaat in de vorm van een kunstgebit lijkt geboren voor Teil Sell-programma's. Voor wie ze niet kent, een 'frag ment' uit zo'n verkoopshow: 'En verlos ons Toby: wat kost ie?' 'Nou Charlotte, fijn dat je het vraagt! Want dat is de grootste verrassing! Wie nu de super handige empanadaklapper bestelt, krijgt er gratis de ze volautomatische ijsklontjesontdooier én - Charlot te geraakt in extase - deze traagkookpan bij!' Sorry hoor, maar dat kan toch nooit wat zijn? Die vraag is niet relevant voor Frederike van den Oever, inzender van de empanadaklapper. Pulp is cult, voor deze zelfbenoemde Lady Gadget. „Ik heb hem in twee maten", biecht ze op. „Het is typisch zo'n ding dat altijd in de weg ligt. Als ik de keukenla de met hulpstukjes opendoe, blijft er altijd één vast zitten zodat de la niet open wil." Er is meer leed. Nadat je het (blader)deeg tegen het boven- en ondergebit van de klapper hebt geplakt, „moet je héél zuinig vullen, anders krult de vulling er aan alle kanten uit als je het ding dichtdoet". Als het goed is, smelten de deegranden samen als de korsten van boterhammen in een tosti ijzer. „Maar soms ook niet", weet Van den Oever. „Dan gaat één helft weer mee omhoog als je hem opendoet." Haar conclusie: „Het gaat tien keer sneller door gewoon een cirkel uit bladerdeeg te snijden, beetje vulling erop, dichtvouwen en met een vork een leuk kartelpatroontje maken. De empa nadaklapper is een enig ding als je én geduld hebt én vulling niet zo lekker vindt als bladerdeeg." Toch gaat haar hulpje niet weg, bezweert ze. Voor heel kleine hapjes die weinig vulling behoeven, vol doet het apparaat nog. „Bovendien: je bent een Lady Gadget of niet!" NB: Een paar lezers vragen zich af of de aardappel- raspmachine van vorige week geen SCHRAPmachine was. Hoewel de eigenaar ook over raspmachine spreekt (of schilmachine), is dat inderdaad beter. 'Tenzij je rösti wilt', zoals een lezeres meldde. Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl De empanadaklapper lijkt ge maakt voor Tell Sell. foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39