wonen 3 ST !D uit eigen stadstuin m Hartjesboom 'Do not disturb' herfstkleur." door Frederike Krommendijk 4 potten Een fruitschaal vol, van eigen land. Dat is toch alleen weggelegd voor mensen die buitenaf wonen? Boomkweker Johan ten Eisen hoort dat misverstand wel vaker. „Ook in een stadstuin past een fruitboom of-struik prima. Die is net zo leuk als een andere boom en je hebt er drie keer plezier van: de bloesem, het fruit en de mooie Zaterdag 31 oktober 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 po O O m 7s Hartjesboom in herfstkleur. foto Romke van de Kaa Hoeveel verschil lende bomen kun je kopen? Minstens een paar hon derd. Dan is het toch vreemd dat je in negen van de tien tuinen een leilinde, een bolcatalpa of een dakplataan te genkomt. Nu valt het te begrijpen dat èr geen eiken, beuken en kastanjebomen in de tuin worden aange plant. Die worden zó groot, dat een plantsoen meer geschikt is. Maar er zijn toch genoeg kleine bomen die voor de tuin in aanmerking ko men. Als je alleen al alle lijsterbessen en meidoorns telt, kom je aan meer dan 25 soorten. Mij wordt regelmatig ge vraagd wat mijn favoriete plant is. Die favoriet kan per dag, zelfs per uur veranderen. De favoriet van vandaag is een boom, Cercidiphyllum japonicum. Ik heb er drie aangeplant, twintig jaar geleden. Ze zijn nu een meter of 8 hoog en ik verwacht niet dat ze nog veel in lengte zullen groeien. Cercidiphyllum japonicum is geen klassieke boom, met een lange rechte stam. met daarbovenop een kroon. De boom vertakt zich al meteen bij de grond en lijkt daardoor in zijn jonge jaren eerder op een struik dan op een boom. Natuurlijk kun je de Cercidiphyllum in boomvorm dwingen door maar één stammetje aan te houden. Maar als een boom van nature meerstammig wil zijn, waarom zou je hem dan een ander model opdringen? Het blad van de Cercidiphyllum is hartvormig. Daar om wordt de boom 'hartjesboom' genoemd. In het voorjaar, bij het uitlopen, is het blad roodbruin. La ter in het seizoen verkleurt het naar zeegroen. Het hoogtepunt is in de herfst als het verkleurt naar subtiele tinten, van zalmroze tot abrikoos en wijn rood. De reden dat ik er drie heb aangeplant, is dar iedere boom een andere herfstkleur vertoont. In deze tijd van het jaar kun je de hartjesboom met je ogen dicht herkennen. Het verkleurende blad ver spreidt een doordringende geur van caramel die vanaf grote afstand te ruiken is. Ook in het voorjaar is die geur soms waar te nemen, want de Cercidiphyllum loopt vroeg uit waardoor het uitlopende blad in een late nachtvorst kan be vriezen. Ook dat bevroren blad verspreidt die caramelgeur. Soms wordt van de hartjesboom de 'Magniflcum' aangebo den. Het blad van deze vorm is groter en grover gezaagd. De Cercidiphyllutn is geschikt voor kleine tuinen. Wie 6 me ter te hoog vindt, kan Cercidiphyllum japonicum Rotfuchs ne men, een variëteit met blad dat kleiner en steviger is dan dat van de gewone soort. 'Rotfuchs' groeit langzaam en wordt niet hoger dan een meter of 5. Van de hartjesboom bestaat ook een treurvorm: Cercidiphyl lum japonicum Pendulum. Nu zijn er treurbomen die mooi van vorm zijn, maar deze heeft veel weg van een hooiberg. ledereen die wel eens een nacht je in een hotel of appartement heeft doorgebracht, kent ze wel: deurhangers met boodschappen als Please clean room en Do not disturb. Wie dat 'hotelgevoel' graag in ei gen huis wil halen, wordt door Puhlmann bediend met de zoge noemde Door Note. De white- board-bordjes zijn per twee stuks verpakt. De meegeleverde stift met wisser is eenvoudig aan de hanger te bevestigen, waarna de Door Note eindeloos gebruikt kan worden voor kleine bood schapjes, tips en waarschuwin gen. De deurhangers, ontworpen door Remco van der Leij, zijn 24 bij 10 centimeter groot. De prijs is 9,95 euro per set. Meer in fo op www.puhlmann.nl, waar ook een lijst met verkoopadres sen op staat. De Door Note is eveneens online te bestellen, on der meer via Gadgethouse.nl Benodigdheden: 1 kilo kweeperen uit eigen tuin of uit de Turkse supermarkt, kristalsuiker. Bereiding: Peren niet schillen, wel dons er afwassen. In vie ren snijden, klokhuizen eruit halen, maar niet weggooien (be vatten pectine waarmee de gelei bindt). Kweeperen en klokhui zen in pan leggen en zoveel water er opdoen, dat ze onder staan (ongeveer 1,75 liter). Circa 1 uur zachtjes koken, zonder deksel. Mengsel zeven en goed uitdrukken, sap opvangen. Sap afwegen. Sap terug in de pan doen en 800 gram suiker per kilo sap toevoegen. Roerend aan de kook brengen en laten koken tot de gelei dik genoeg is. Om te testen een paar druppels op een schoteltje doen. Schuim eraf scheppen en gelei meteen in zeer goed schoongemaakte potten doen. Tip: Kweeperengelei heeft een kruidige, wat ho ningachtige smaak en is heerlijk op warm ge roosterd brood met roomboter, maar ook bij een stukje paté of wild. et najaar is een prima tijd om een bladverliezende boom of struik te planten. Waarom zou je dan niet eens voor een fruitdragend ras kie zen? Johan ten Eisen uit Neede merkt dat ook stadsbewoners steeds meer interesse heb- ben in eten uit eigen tuin. Fruit 'telen' past prima in die trend. „Ik hoor mensen zeggen dat ze het voor de kinderen doen, dat ze willen laten zien dat appels niet in de kratjes bij de supermarkt groeien. Dat is helemaal geen slechte motivatie." Ook al zou je denken dat een hoogstamfruitboom voor een stadstuin niet zo'n goed idee is, volgens Ten Eisen is dat vaak een betere aankoop dan een struikvorm van hetzelfde fruit. „Vooral als je een kleine tuin hebt, kun je beter een kroon van 2 a 3 meter breed hebben waar je onderdoor kunt kij ken, dan zo'n zelfde breedte op de grond. Onder een echte boom kun je tenminste gewoon een ga zon of een border maken." Ook een goed model is de zogeheten spilvorm, een soort pilaar die hooguit 1 meter breed wordt en een kleine 3 meter hoog. Niet elk appel- of pe renras is voor dat model geschikt. „Bij peren zijn onder andere de Williams, de Conference en de Légipoint voor de spil geschikt. Bij de appels on der andere de Ananas Reinet, de Von Zuccalmag- lio Reinet en eventueel de bekendere Elstar, maar die is wel gevoeliger voor ziektes. Het gaat erom dat je een ras koopt dat niet zo woest groeit, an ders houd je de zaak niet in bedwang." Mooie, kleine fruitboompjes zijn ook verkrijgbaar van de mispel en de kweepeer. Die houden een kroon van rond de 3 meter. De mispel kan wat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38