KTtgSHBa Eigen teelt: schaal vol herfstfruit Drie Nederlandse ontwerpers vierden internationale designsucessen met hun revolutionaire tegels. Maar de Steengoed productie kwam nooit van de grond. Nu, na jaren kunnen ze eindelijk worden gefabriceerd, door Will Gerritsen binnen buiten Tegendraads zaterdag 31 oktober 2009 hoekje tegelen DTILE heeft gekozen voor het kera misch materiaal gres (of steen goed) om tegels te fabriceren. Gres is keihard en slijtvast, want bestand tegen hitte en vocht. Ontwerper Peter van der Jagt: „Gewoon aarde werk neemt vocht op. Het glazuur gaat na verloop van tijd craquele- ren. Dat zie je vaak in het tegel werk van oude badkamers." Foto's: 1: De revolutionaire tegelvormen van DTILE. 2: Medicijnkastje. 3: Snelaansluitingen voor losse gas branders. 4: Gootsteen met verschillende functietegels. 5: Bakje voor verse keukenkruiden. 6: Ventilatierooster. foto's Joost Ritzen/PR des, kastjes, nissen. Zelfs de venti- latieroosters, handdoekhaakjes en tandenborstelbeker maken deel uit van het tegelwerk. De meest revolutionaire vernieu wing springt door zijn bescheiden uiterlijk niet meteen in het oog: de rondingen, overal in de betege ling. Nergens meer rechte hoeken, nooit meer lelijke, vieze kitrand- jes. Ondanks de heldere, klare uit straling, mede opgeroepen door de rustig ogende uniformiteit van het materiaal, komt de ruimte niet kil over. De zachte, afgeronde vormen geven de badkamer juiste warmte en bijna een retro sfeer. Van der Jagt: „Lijkt het alsof je het al eens eerder hebt gezien? Die reactie hoor ik vaak. Toch is dit heel erg nieuw. Het is nostalgie van iets dat er nooit is geweest." We schrijven 1997. Drie Neder landse ontwerpers, Peter van der Jagt, Erik Jan Kwakkel en Arnout Visser exposeren hun tegels voor het eerst op de meubelbeurs Salo- ne del Mobile in Milaan. De tegel- ontwerpen hebben ze gemaakt op uitnodiging van de gereputeer de ontwerporganisatie Stichting Droog Design. „Het was uiterma te succesvol", vertelt Peter van der Jagt. Een reeks lovende publicaties in gerenommeerde internationale bladen en boeken volgt, eervolle designprijzen worden uitgereikt, grote musea kopen hun werk aan. Er is één grote 'maar': de tegelont- werpen lenen zich niet voor fa- brieksproductie. De bestaande ma chines weten geen raad met een tegel in drie dimensies. De stan daardtegel van 15 x 15 centimeter kunnen ze in massa's maken, de 15 x 15 x 15 centimeter niet. De te gels die we in oogverblindende fo toreportages in de woonglossies zien, zijn met de hand vervaar digd. Prototypes die uitsluitend ter demonstratie dienen. „De tech niek om een gekromde tegel te produceren, was er niet." De bedenkers reizen stad en land af om een fabriek te vinden die hun tegel kan maken. Het drietal neemt uiteindelijk het heft in ei gen handen. Bij aardewerkfabriek Sphinx kopen de ontwerpers een machine waaraan ze maanden sleutelen om hem productieklaar te maken. Nu is het zover: onder de merknaam DTILE gaan de te gelmakers de wereld veroveren. www.dtile.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Trots, opgelucht en blij. Zo voelt ontwerper Peter van der Jagt zich. Een grijns: „De Egypte- naren maakten al in de oudheid tegels. Nu kunnen we eindelijk het bochtje om." Zijn ogen glijden over de betove rende badkamer in de showroom van het Venrayse bedrijf Rongen. Vrijwel alles is betegeld: vloer, wanden, plafond, de complete wastafel, inclusief wasbakken, la De ontwerpers van DTILE hebben verscheidene opmerkelijk tegendraadse functietegels ontworpen die in hun tegelwerk ingepast kunnen worden: ventilatietegels, handgreeptegels, tegels om de stop van bad of wastafel in te bewaren ('die stop is altijd zoek'), planchettegels, bekertegels, tegels met een ingebakken handdoeklus, stootrubbertegels (om de klap van een openslaande deur op te vangen). DTILE werkt nu ook aan tegels die geschikt zijn voor keukens: het 'fornuis' bestaat uit een betegelde aanrecht met louter enkele snelaansluitingen voor het gas: losse gasbranders, vergelijkbaar met die van de Thai se wokrestaurantjes, kun je met een klik aansluiten en na gebruik weer opbergen. „Handig voor wie niet altijd kookt: waarom moet er altijd een gasfornuis in je keuken staan?" In Nederland kunnen 35 bedrij ven, aangesloten bij de TGA (www.tgategels.nl), de tegels van DTILE leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37