21 zeeland Opening museum is Carpoolen is niet smokkelen Koopzondag PZC VIER AUTO zaterdag De krant 5 weken voor 15 eurol SLAG OM DE SCHELDE Prinses Margriet opende gisteren het Bevrijdingsmuseum Zee land in Nieuwdorp. Het museum staat op de plaats waar de bevrijders hun gevaarlijke tocht door het Sloe begonnen. ZONDER PZC zaterdag 31 oktober 2009 door Maikel Harte Sluis en Hulst hoeven niet bang te zijn dat de win kels niet langer elke zon dag open mogen, liet PvdA-Kamerlid Smeets tijdens een vergadering van haar partij in Goes weten. Als gemeentebestu ren onderbouwen waarom hun gemeenten toeristisch aantrekke lijk zijn en daarbij de 'belangen van kleine ondernemers, werkne mers en consumenten adequaat afwegen', staat niets de wekelijk se opening op zondag in de weg, menen de sociaaldemocraten. Is dat nu wel zo? Winkels mogen in beginsel niet open zijn op zon dag, maar gemeenten mogen daar ten behoeve van toerisme onthef fing voor verlenen. Een meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat daar te veel misbruik van wordt gemaakt en dus moeten ge meenten hun ontheffing beter motiveren. Ik vind het maar vaag hoor. Zeeuwse steden met een koopzon dag kunnen dan ook beter geen ri sico's nemen. Er zijn behalve toe risme, nog meer redenen om on der het verbod uit te komen en die moeten maar eens beproefd worden. Zo geldt het winkelver bod op zondag niet voor luchtha vens die open zijn voor interconti nentaal verkeer. Maak dus van Sluis een luchthaven: Sluus Air- port, is dat geen oplossing? Met in het Belfort de verkeersleiding. Er kan ergens in de polder toch wel eens een vluchtje landen? Voorts kan ontheffing worden verleend aan winkeliers die beho ren tot een kerkgenootschap dat de wekelijkse rustdag op een an dere dag houdt. Om die.reden zijn nogal wat islamitische win kels op zondag open. Winkeliers in Hulst en Sluis zouden zich dus massaal kunnen laten bekeren, om niet afhankelijk te zijn van die dekselse toerismehepaling. Aan de andere kant, ik loop er wel eens op zondag en dan stikt het van de Belgen. Dat is toch toe ristisch genoeg? En als het dat niet is, laten we dan afspreken om af en toe als Japan ner met een fototoestel rond nek op zondag te gaan winkelen. Als Wendy van Dijk dat als Ushi kan, kunnen wij dat ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000. Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.ni Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E'. teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 0(5.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €254,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht.- Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Mieke van der Jagt 'Schotse' jeugd in Nieuwdorp. De officiële opening van het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp is een even- ment voor heel Zeeland. Lang voordat prinses Margriet gisteren de openingshandeling in Nieuw dorp verrichtte, hadden zich in de dorpen en op kruispunten langs de oude rijksweg duizenden men sen opgesteld om de bevrijdingop tocht te bekijken. Originele oude legervoertuigen, colonnes militai ren en veteranen werden verge zeld van muziek door de Libera tion Band, The Pipe and Drum Band en The Starlight Sisters: dè manier om de uitgelaten sfeer van de bevrijding te doen herleven. Vandaag trekt de colonne over Walcheren Doordat de colonne al in Rilland vertraging opliep, werd het geduld van toeschouwers langs de route flink op de proef gesteld, niet in de laatste plaats vanwege de kou. Pas na de middag kreeg de dag het gouden randje dat het verdiende, want toen brak de zon door. Bij de aankomst van de colonne en la ter prinses Margriet in Nieuwdorp werden de honderden warm ge houden door de herfstzon. Alles was uit de kast gehaald om de opening van het museum luis ter bij te zetten: Militaire vliegtui gen, parachutisten, kanonschoten en een nagespeelde inname van de dijk bij het museum. Tijdens een bijeenkomst in een ge legenheidspaviljoen bij Boot en Buteijn, vertelde initiatiefnemer Kees Traas hoe het museum er zo gekomen is. Hij verzamelde al spul len uit de oorlog sinds hij als vent je van zes een helm kreeg die in het Sloegebied gevonden was. „Als puber heb ik mijn verzameling voor vijftig gulden verkocht om dat ik brommerbenzine moest ko pen. Ik heb er nog spijt van. Maar die helm heb ik nog en op mijn achttiende ben ik opnieuw begon nen. Ik besloot toen ook dat ik nooit meer iets zou wegdoen." De gigantische verzameling barst te uit de schuur die Traas ervoor inrichtte en met financiële hulp van de gemeente, de provincie en verschillende fondsen, breidde hij de ruimte aanzienlijk uit. Doordat Traas en een grote groep vrijwilli gers twee jaar lang hebben ge bouwd, kon op de kosten bijna een miljoen worden bespaard. Ook de prinses toonde zich onder de indruk van de verzameling en de manier waarop het tentoonge steld is. Stef Traas, de zoon van Kees en medebestuurder van het museum, leidde haar rond. Hij leg de uit dat de Slag om de Schelde een beetje een vergeten slag is, ter wijl de landingen op de Schel- de-oevers cruciaal zijn geweest in de bevrijding. Prinses Margriet liet zich graag voorlichten, maar zij had één gro te wens: op de foto met de Schot se veteranen: De Cameronians. De bevrijdingscolonne trekt door Krabbendijke. De families Waleson en Mol laten vier weken de auto staan. Hoe be valt dat? Vandaag: de familie Mol. Martijn vindt fietsen naar zijn werk - van Goes naar Zie rikzee - toch wat zwaar, vertelt zijn vrouw Ingrid, vooral als het 's avonds wat later wordt en hij vroeg uit zijn bed moet om op tijd te komen. „Hij wil het wel probe- WEKEN COS» Zeeland ren, maar vandaag is hij met een collega meegereden. Smokkelen? Volgens mij kan het wel. Je rijdt toch met een ander mee als je car- poolt?" Ingrid zelf houdt het fiet sen makkelijk vol, maar zij hoeft ook maar tien minuten. Dochter Kiara van vijf doet niet aan meelif ten. Zij heeft het fietsen echt ont dekt, zegt Ingrid. „Ik vraag altijd of ze achterop wil of dat ze zelf wil fietsen. En dan kiest ze meestal voor zelf fietsen. Ze vindt het prachtig!" Haar broertje Tigo van drie heeft geen keuze: die kan de rest van de familie nog niet bijhou den op zijn fiets met zijwieltjes. Een parachutist landt in Nieuwdorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2