Sneeuwpret Toscaanse cultuur Je zou het niet zeggen, maar skiën in Toscane kan heel goed. Peter Daalder genoot van cultuur en het skibriljantje Abetone. De twijfel begint al bij aankomst in Pisa. Ga je eerst even in de stad cultuur snuiven of meteen naar het ski gebied? Die keuze heb je vaker in Toscane, zeker als het een dag geen denderend skiweer is. De cul tuur van Toscane ligt voor het grij pen. Pisa (55 kilometer), Lucca en Florence (beide op 60 kilometer) zijn de juweeltjes in het karakteris tieke landschap van Toscane. Glooiende heuvels, cipressen, olijf bomen en verspreid liggende boe renhoeves. Vanaf de luchthaven van Pisa is een uitstapje naar het centrum zo gemaakt. Binnen een kwartier sta je bij de Torre Pendente, de scheve toren. De Dom en de binnenstad liggen aan je voeten en in de verte zie je de met sneeuw bedekte top pen van de Apennijnen. Een bril- jantje in dat gebied is Abetone. De weg naar het dorp is de histori sche Ximenes-weg die tientallen ja ren een belangrijke schakel vorm de in de route van Florence via Lucca naar Duitsland. Eind acht tiende eeuw besloten de hertogen van Toscane en Modena beide ge bieden te verbinden. Het lastigste obstakel waren de bergen. TWee kleine piramides in Abétone herin neren aan de gezamenlijke aanleg. Wie van Toscane naar Modena wil de, moest bij Abetone de grens pas seren. Een kleine legereenheid be waakte de overgang. De oude douanegebouwen staan er nog en herbergen nu een hotel in de beste Italiaanse traditie. Abetone is een middelgroot, goed en lieflijk skigebied. Niet overal voor beginners, maar wel overzich telijk zodat je elkaar ook eenvou dig kunt terugvinden. Alleen in weekeinden met mooi weer trek ken veel Italianen uit de steden naar de bergen. Dan is het er druk. Een paar kilometer bergafwaarts lonkt Cutigliano wintersporters, die even niet willen skiën. Het stadje heeft een fraai, oud cen trum met onder meer het paleisje van de Capitani della Montagna, de heersers van de bergen. Wie in de nauwe straatjes de geur van Ra violi di spinaci al pepolino of de Tag- liata difunghi volgt, komt uit bij de open keuken van Luigi Innocen- ti. Diens 'Trattoria da Fagiolino' is een vermaarde plaats met louter Toscaanse gerechten. En bijpassen Ontspannen afdalen onder de loofbomen. Foto onder Pisa ligt vlakbij Abe tone. foto's Peter Daalder/GPD 7 Maranello (Ferrarimuseum) 40 km Alpe t re de wijnen niet te vergeten. Ook Florence speelt in op de moge lijkheid wintersport en cultuur te combineren. Er zijn diverse arran gementen die een bezoek aan de stad aan de Arno combineren met skiën in Abetone. Florence is een topper. In de winter is het niet zo broeierig warm als in de zomer en de talloze kerken zijn behaaglijk warm. Florence hoeft nauwelijks verdere aansporing. De Dom, het Uffizi museum, de Ponte Vecchio, de Bobolituinen van de familie De Medicide tientallen musea, kapel len en kerken. Het is de bakermat van de renaissance, de stad waar het Italiaans werd geboren. Waar Dante en Boccaccio hun gedach ten op papier zetten. Een stad om stapelgek te worden van alle moois. Wie dat voelt aankomen, 'vlucht' naar de rustgevende skihel lingen van Abetone. Het kleine dorp ligt op de noordhelling van de Monte Gomito (1.892 meter) en de Alpe tre Potenze (1.940 meter). Geen hoge bergen, maar dankzij de ligging dichtbij zee en de weste lijke luchtstroom, is er vrijwel ie der jaar van december tot april vol doende sneeuw voor een aller aardigst skigebied. Klim vanaf de hoogste skilift een meter of 50 om hoog en geniet van het uitzicht op het diepblauwe, glinsterende wa- 3 ter van de Ligu- rische Zee. Abetone bestaat uit twee gedeelten die via een mooie, niet voor beginners ge schikte afdaling met el kaar verbonden zijn. Je c - komt dan in het Val di Luce, dal van het licht, waar een paar meertjes liggen. In de jaren dertig hadden enkele rijkaards grootse plannen voor het dal. Zo moest een grote vuurtoren het he le dal letterlijk in een zee van licht zetten. Het plan werd ruw ver stoord door de Tweede Wereldoor log. Halverwege de berg, in de winter alleen per ski's te bereiken, staat het enige gerealiseerde element van alle plannen. Het is een spuug lelijk gebouw van enorme, grauwe steenblokken, waarin nu een res taurant gevestigd is. Het skigebied is typisch Italiaans met slechte bewegwijzering. Toch is verdwalen vrijwel onmogelijk. Lieflijk zijn de afdalingen die af en toe onder de loofbomen door gaan. Meestal ski je tussen de den nen, het loofhout herinnert aan de zuidelijke ligging van het ge bied. Er is prima huurmateriaal, al gaat de uitgifte op een nogal wan ordelijke manier. Helmen zijn ook te huur. Ze zijn in Italië voor kin deren tot en met 14 jaar verplicht. Vanuit Abetone is nog een heel an der uitstapje te maken. In Maranel- Toscane is goed bereikbaar per vliegtuig. Er zijn luchthavens in Pisa (Ryanair vanaf Eindhoven, Maastricht en Weeze, Transavia vanaf Amsterdam) en Florence (Meridiana Eurofly vanaf Amster dam). Vanaf Düsseldorf en Keulen- Bonn (Germanwings, TUIfly) wordt ook gevlogen naar be stemmingen in Toscane. Bussen rijden vanaf Pisa via Luc ca en vanaf Florence naar Pistoia en verder naar Abetone. Veel informatie over Italië is te vinden op www.italie.nl en op de www.italiantourism.com Informatie over Toscane staat op www.toscane.startpagina.nl Arrangementen in Florence en in Abetone zijn mogelijk via www.promhotels.it Wie meer wil weten over het Ferrarimuseum in Maranello kan een bezoekje brengen aan www.maranellorosso.com lo, op de route naar Modena, lig gen de fabriek en het museum van Ferrari. De fabriek is voor onbe voegden zoals wij streng verboden toegang, maar in het museum kan de bezoeker in een echte Formu- !e-i-auto zitten en zich Felipe Mas sa of Michael Schumacher voelen tijdens het 'rijden' via een simula tieschermpje. Alle Ferrarimodel- len die ooit zijn gebouwd, staan in het museum. Souvenirs zijn er te kust en te keur, maar daarvoor moet wel diep in de buidel wor den getast. fr Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29