^reizen Minstens vijf maanden sneeuw, een uitgebreid netwerk van langlaufsporen en geen rijen voor de liften. Toch is Geilo in midden-Noorwegen bij maar weinig Nederlanders bekend. Windy Kester stapte er op de lange latten. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 31 oktober 2009 poolcirkel Noorse y"i/\ Zee ZWEDEN Geilo Lillehammer Bergen Oslo NOORWEGEN Langlaufen in Geilo op meer dan 200 kilometer geprepareerde sporen. foto's Windy Kester Noors langlaufparadijs voor wie ruimte zoekt SM Het Noorse skiseizoen duurt van december tot en met het paasweekeinde. In januari en februari zijn veel pistes en loipes verlicht. In april gaat de zon een stuk la ter onder dan bijvoorbeeld in de Oostenrijkse of Zwitserse Alpen. Geilo ligt op 3,5 uur rijden ten noordwesten van Oslo, halverwe ge de hoofdstad en de haven stad Bergen. De trein doet er even lang over en vertrekt vier keer per dag in beide richtingen. Wintersporters die met de ei gen auto komen (1.500 km van af Utrecht) moeten zorgen voor goede winterhanden. Op sommige wegen worden bo vendien sneeuwkettingen aange raden. Voor reisinformatie en mogelijk heden voor overnachtingen zie www.visitnorway.nl en www.geilo.no Weinig skioorden zijn zo overzichtelijk als Geilo (spreek uit Jei- lo) in midden- Noorwegen. De eni ge hoofdweg loopt recht door het dorp. Links en rechts liggen hotels en appartementen en recht daarach ter aanbeide kanten de langlauf- loipes en skipistes. „Wat we aan hoogte missen, compenseren we met weidsheid", zegt Silje Havikha gen van het bureau voor toerisme. Geilo kan zich niet meten met de hoogste toppen en langste afdalin gen in andere wintersportgebieden. Daarentegen zijn er overzichtelijk heid, vriendelijke hellingen, sneeuw- garantie en ruimte op de piste bij de liften en op de loipes. Geilo heeft bij elkaar meer dan 200 kilometer gepre pareerde sporen in alle maten en lengtes. De Noren zelf houden van kilometers maken, maar ook voor re creatieve langlaufers zijn veel moge lijkheden. De 12 kilometer lange trip van Kikut naar Ruperanden en weer te rug is bijvoorbeeld gekozen tot één van Noorwegens mooiste langlauf- trips voor gezinnen met kinderen. Echte doorzetters klimmen eerst 10 kilometer omhoog naar de start van dit populaire rondje. Maar wie toch een skipas heeft, kan net zo goed de stoeltjeslift nemen. Of des noods de auto. De eerste kilometer vanaf de par keerplaats voert het spoor door kreu pelhout licht omhoog. Dan doemt aan de linkerkant ineens een zonnig uitzicht op met op de achtergrond de 1.933 meter hoge Hallingskarvet en het gelijknamige nationale park. De snelle Noren hebben er geen oog voor, die snijden op professio nele wijze hun latten door de sneeuw en halen de mooiweertoe- risten moeiteloos in. De tocht is aangegeven met bordjes en gaat door licht glooiend terrein. Enkele heuveltjes vergen wat meer inspan ning. Halverwege wacht de berg hut en de wafels met warme cho colademelk. De terugtocht is daar na een eitje. Voor wintersporters die van meer snelheid houden, bieden de 39 ski pistes uitkomst. Opvallend is de ruimte die skiërs en snowboarders hebben. In het hoogseizoen trekt Geilo vooral Zweden, maar van rijen voor de liften hebben ze hier nog nooit gehoord. En dan geeft het niet dat kinderen onder de 7 jaar (en voorzien van verplichte helm) altijd voordringen: zij heb ben geen skipas nodig en mogen gratis onder het 'trolpoortje' door. Lange tijd had Noorwegen de naam duur te zijn. Toegegeven, voor de après-ski kun je nog steeds beter niet naar het hoge noorden vertrekken. Maar de kredietcrisis laat ook hier sporen na en zorgt voor tal van Tijdens de eerste volle maan van elk nieuw jaar is de Kikutberg in Geilo het toneel van het Icemusic Festival. Musici bespelen alleen instrumenten die uit ijs gemaakt zijn, zoals de ijsgitaar en de ijsharp. Het publiek gaat met de skilift omhoog en heeft uitzicht over de bergrug Hallingskarvet. De concerten zijn in de openlucht, dus warme kleding en stevige schoenen zijn noodzakelijk. Het ijsmuziekfestival 2010 is in het laatste weekeinde van januari. mu www.icefestival.no goedkope aanbiedingen. Boven dien is de sterke euro dankzij de zwakke kroon ineens 25 procent meer waard. Daardoor kost een skipas voor drie dagen nog maar 80 euro. Omdat niet iedereen geboren is met ski's aan de voeten, zoals de Noren over zichzelf plegen te zeg gen, duiken de laatste jaren allerlei andere sneeuwactiviteiten op. „Welkom in de speeltuin voor gro te jongens", zegt gids Anne- Kristin op de sneeuwscooterbaan. Dit parcours van 900 meter is 's zo mers een schietbaan en in het win- Sneeuwscooteren in de 'speeltuin voor grote jongens'. terseizoen het terrein voor snel heidsduivels. Dankzij de tweetakt- motor kan een sneeuwscooter bin nen 3 seconden optrekken tot 100 kilometer per uur. „Maar we raden aan het voertuig eerst te le ren kennen." De uitdaging is met je duim het gaspedaal zo te bedienen dat de snelheid constant blijft. Tegelijker tijd moet je dan meeleunen in de bochten om te sturen. Hoewel de scooter het werk doet, vergt het heel wat kracht van je armen en veel concentratie om niet plotse ling te moeten remmen en over het stuur te vliegen. Na wat oefe nen is het mogelijk een circuitje te slalommen of een snelheidscompe titie te doen. Je kunt je ook aan melden voor de sneeuwscooter elanden-safari die verderop in het bos plaatsheeft. Na het sportieve vertier is het tijd voor een alternatief avondje uit: de lichtloipe. Dit rondje van 5 geprepareerde kilometers ligt middenin het dorp en is op loop afstand van de restaurants en ho tels. Perfect voor actievelingen die na het eten nog wat calorieën wil len verbranden of van de sterren hemel willen genieten. In Noorwe gen doen we als de Noren en dat betekent dat we in ieder geval de negen geboden voor skitochten in ere houden. Eén daarvan is op tijd met het langlaufen ophouden, het is geen schande om te keren en naar 'huis' te gaan als je moe bent. m Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27