15 reizen KROATIË Saas-Fee Zwitserland Laax Zwitserland Mayrhofen Oostenrijk Silvretta Nova Oostenrijk Freestyle lexicon fff tJÜg reizen@wegener.nl 1024-3650360 Zaterdag 31 oktober 2009 illustratie Jos Diender beste funparken 9 Halfpipe: ja (winter en zomer) Aantal obstakels: 29 Saas-Fee is sinds het begin van de jaren negentig de vaste stek van de fanatieke halfpipeliefhebbers. De skiërs en boar ders komen vanuit de hele wereld naar het knusse Zwitserse dorpje. En niet al leen in de winter. Hier kun je het hele jaar door terecht, 's Winters voor een perfect onderhouden superpipe, in de zomer en in het najaar staat er ook een halfpipe op de gletsjer op meer dan 3.000 meter hoogte. De laatste jaren is naast de halfpipe een compleet fun- park gecreëerd, waardoor ook niet-half- pipers zich kunnen uitleven. Geen won der dat Saas-Fee, vooral in de maanden dat gewone skigebieden dicht zijn, over spoeld wordt door internationale pro's die het hele jaar door willen trainen. Plus Er ligt het hele jaar door sneeuw Min In december en januari ligt de halfpipe vaak in de schaduw Q www.saas-fee.com Halfpipe: ja (voorseizoen en winter) Aantal obstakels: 50 Laax was een van de eerste skigebie den in Europa met een zogenaamde su perpipe: een halfpipe met sneeuwwan- den van meer dan 5 meter hoog. Naast de halfpipe ligt een piste met boxen en rails waarover je met je ski's of snow board kunt glijden, het No Name park. Schansen van verschillende niveau's vind je in het Plaun park en in het voor seizoen kun je in een kleiner funpark op de Vorabgletsjer terecht. Dit alles maakt dat Laax een van de meest com plete funparken van Europa heeft, waar zowel beginners als pro's prima uit de voeten kunnen. Niet voor niets worden hier regelmatig wedstrijden van topni veau gehouden, zoals de Burton Euro pean Open en het NK Snowboard. Plus De sleeplift ligt naast de half- pipe Min Deze sleeplift kan op sommi ge momenten wel erg druk zijn www.laax.com Halfpipe: ja (geen superpipe) 9 Aantal obstakels: 56 Het Oostenrijkse Mayrhofen heeft een grote reputatie, die vooral te danken is aan het Vans Penken Park. Er liggen schansen en rails van ieder formaat en twee jaar geleden is het park met een extra gedeelte voor beginners uitge breid. Er ligt ook een kleine halfpipe, maar die is (althans tot en met het afge lopen seizoen) helaas zelden in goede conditie. Een snelle stoeltjeslift naast het funpark zorgt ervoor dat je meer af dalingen op een dag kunt maken dan je lichaam aankan. Ben je uiteindelijk hele maal uitgeput, dan kun je aan het eind van de dag op het terras van de Grill Hof Alm vanuit een ligstoel genieten van het heerlijke zonnetje op je ge zicht. Plus Snelle stoeltjeslift naast het funpark Min Tot nu was de halfpipe zelden in goede conditie www.mayrhofen.at www.vans-penken-park.com 9 Halfpipe: ja (geen superpipe) Aantal obstakels: 58 Het skigebied Silvretta Nova is onder Nederlanders nog niet zo bekend. Fans vinden dit niet erg, want zo blijven de prijzen schappelijk en wordt het gebied niet overspoeld met landgenoten. On der freestylers is het echter een van de hotspots van Oostenrijk. Silvretta Nova heeft namelijk een van de grootste fun parken van Europa, zowel qua opper vlakte als hoeveelheid obstakels. De halfpipe van het Nova Park stelt mo menteel niet zoveel voor, maar er zijn plannen om een echte superpipe te bouwen. De rails en schansen worden iedere dag perfect onderhouden door een enthousiast team van shapers, dat alle obstakels persoonlijk eerst zelf uit probeert. Plus Grote hoeveelheid obstakels in één park Min Bij het funpark is geen aparte lift Q www.silvrettanova.at www.novapark.info Halfpipe buis in de vorm van een halve maan, die is gemaakt van sneeuw Superpipe halfpipe waarvan de sneeuwwand hoger dan 5 meter is Kicker schans van sneeuw Jump schans vergelijkbaar met Kicker Rail obstakel gemaakt van metalen bui zen, waarover met ski's of snowboard gegleden kan worden Box obstakel in de vorm van een platte 'doos' (meestal gemaakt van kunststof platen, afgezet met halve metalen bui zen) waarover met ski's of snowboard gegleden kan worden Sliden glijden met ski's of snowboard over een rail of box Railen net als bij Sliden glijden over een rail of box Grabber het vastpakken van je snow board of ski's tijdens een sprong Spinnen draaien om de lengte-as Roteren draaien zoals bij Spinnen Freeskiërs freestyleskiërs van de nieu we generatie, niet te verwarren met het freestyleskiën uit de jaren tachtig. Freeskiërs hebben raakvlakken met freestylesnowboarden. zie ook www.abc-van-skien.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25