reizen^ Eddie ST Tevreden stelde ik vast dat de man er ook deze keer niets van terechtbracht ZWITSERLAND FRANKRIJK ITALIË mg Freeskiërs en snowboarders willen twee dingen: springen en glijden. Daarvoor heb je een funpark nodig, een speciale piste met schansen, glij obstakels en eventueel een halfpipe. Maar welk skigebied heeft de beste fun? Martine Veldhoen zocht uit waar je als echte freestyler-moet zijn. Les Deux Alpes Frankrijk Avoriaz Frankrijk Avoriaz Zaterdag 31 oktober 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 7\ CO O Met wintersport heb ik helemaal niets. Wat een ge doe. Al die felgekleurde kleren aan en dan ook nog met onhandige ski's de lift in richting een koude bergtop, terug naar beneden glijden en weer op nieuw beginnen. Met alle respect, doe mij maar een zwem broekje, een hangmat en een blauwgroene zee. Niet opgevoed met ski's en chalets, schrok ik dan ook danig toen een verkering lang geleden voorstelde een wintersport gebied te bezoeken. Omdat ik zelfverzekerd wilde overko men, stelde ik voor naar Oberstdorf te gaan. Ik kende die naam uit een verhaal over de bekende skischans-sukkel Ed die the Eagle. Hij zou ergens revanche nemen en dat moest gebeuren op de springschans van Oberstdorf We zouden logeren in hotel Adler. Een luxe onderkomen met een lange geschiedenis, maar dat wist ik toen nog niet. Omdat ik ver van tevoren moest boeken, kon het gebeuren dat het lot roet in het eten gooide. Mijn prille verkering was uit voor we goed en wel de ski's onder konden binden. Om dat de kamer was betaald, besloot ik alleen te gaan. Het lag niet in mijn bedoeling ook maar de minste of geringste win- tersportaktiviteit te ondernemen. In hotel Adler stond men daar wel een beetje raar yan te kijken. De in klederdracht ge stoken receptionist bracht mij geroutineerd naar de plek waar ski's en skischoenen konden worden opgeborgen. Toen ik terloops meldde dat ik die niet bezat, keek de man me wat ongemakkelijk aan. Wat komt die vent hier dan doen, zag ik hem denken. De volgende ochtend begreep ik waarom. Het hele hotel was in rep en roer. Alle bewoners klosten door de gangen op hun skischoenen. De gewatteer de pakken maakten bij elke stap een schurend geluid. En dit allemaal tweehonderd keer versterkt, want zo veel lie pen er zeker rond. Nadat iedereen was opgehoepeld rich ting skilift had ik het rijk alleen. Althans, ik en nog een an dere gast in de ontbijtzaal. Een rossig kereltje. Dikke bril op de bleke, bolle kop. Inderdaad, Eddie. Eddie the Eagle in hoogst eigen persoon. De eerste dag pro beerde ik een praatje te maken, maar de man zat niet te wachten op belangstelling. Sacherijnig type. Later las ik in de krant dat Eddie zijn sponsor kwijt dreigde te raken nog voor het schansspringen was begonnen. Daarom was hij natuurlijk wat humeu rig- Die avond zag ik hem weer. Ik ging eten in een typisch Beierse blokhut. Restaurant Jagdhaus. Aan de andere kant van de zaal zat Eddie. In zijn skipak nota bene. Ineens verscheen een dienster aan mijn tafel. Ze boog voorover en gaf me een menukaart. Het meisje droeg een Dirndl. Toevallig wist ik dat dat zo heet. Een jurkje met van boven twee uitsparingen om de voorgevel, en die mocht er zijn, uiterst geprononceerd te presenteren. Ik viel bijna uit mijn stoel. De serveerster be gon te lachen en het schaamrood trok langzaam weg uit mijn kaken. Eisbein mit sauerkraut, bestelde ik zonder blik ken of blozen. Ik had moeite me op mijn eten te concentre ren. Tjonge, wat een Dirndl. Toen m'n bordje leeg was, zag ik hoe Eddie de springschans-prutser geamuseerd met mijn tafeldame in gesprek was. Licht jaloers verliet ik de tent. De dagen daarna leerde ik van alles over het wintersportge- beuren. In een strandstoel onder een dekentje op de piste zitten zonnen, bijvoorbeeld. Of lekker lang in bed liggen met de ramen open en vanonder het warme dekbed de ijs koude knisperende ochtendlucht inademen. Zeer aange naam. Eddie was niet uit het hotel weg te slaan. Dagelijks kwam ik hem tegen. Hij had een erg lelijk skipak, maar daar entegen verkeerde hij regelmatig in het gezelschap van de charmante Dirndl. Het lukte mij niet om sympathie op te vatten voor de 'Eagle'. Toen ik alweer een paar dagen thuis was, zag ik per ongeluk het schansspringen op de televisie. Ik kon niet wachten tot Eddie aan de beurt was. Tevreden stelde ik vast dat de man er ook deze keer niets van terechtbracht. Maar in de menig te toeschouwers meende ik toch een flits van het Dirndeltje te zien. Lucky Eddie. We zijn nu een kleine 25 jaar verder. Onder druk van de kinderen dreigt voor het eerst na een kwart eeuw weer een wintersportvakantie. Ik heb maar een paar voorwaarden. Oberstdorf, Hotel Adler, eten in het Jagdhaus. Het blijkt er allemaal nog te zijn. Eddie is uiteraard verdwenen, maar ik ben reuze benieuwd naar het meisje in de Dirndl. Europa's Halfpipe: ja (zomer en winter) Aantal obstakels: 30 Op zoek naar het beste funpark in de zomer? Dan moet je in Les Deux Alpes zijn. In de zomermaanden wordt vrijwel de hele gletsjer van dit Franse skige bied veranderd in een groot funpark. Maar liefst twee halfpipes staan tot je beschikking, net als schansen en rails in de maten mini tot extreem groot. In de winter wordt het funpark verplaatst naar La Toura op 2.600 meter hoogte. De parkbouwers hebben inmiddels een internationale reputatie hoog te hou den. Les Deux Alpes is dan ook een vas te stop in het internationale wedstrijd circuit en verscheidene landen organise ren er hun nationale kampioenschap freeski en snowboarden. Plus sneeuwzekere ligging parken #Min vooral in de zomermaanden kan het in het funpark bijzonder druk zijn ©www.les2alpes.com www.2alpes-snowpark.com Halfpipe: ja Aantal obstakels: 75 (Stash normaal funpark) Naast een gewone superpipe, schansen en rails heeft het Franse Avoriaz iets unieks te bieden: The Stash. Dit ecolo gisch verantwoorde funpark werd in sa menwerking met snowboardfabrikant Burton aangelegd. Terwijl reguliere ob stakels gemaakt worden van kunststof en metaal, is in The Stash alles van na tuurlijke materialen vervaardigd. Zo kun je 'sliden' over houten picknickta fels, boomstammen of stenen brugge tjes. Een volstrekt natuurlijke freestyle- ervaring, waarbij je het grootste deel van de tijd tussen de bomen door brengt. Avoriaz had het eerste Stash- park van Europa, inmiddels is ook het Oostenrijkse Flachau-Winkl uitgerust met een natuurlijk funpark. Plus Een regulier funpark gecombi neerd met The Stash Min Ongezellige sfeer in het dorp door typische Franse hoogbouw ©www.avoriaz.com www.snowparkavoriaz.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24