II 'Als ik zie wat buitenlanders allemaal eten, denk ik wel dat er veel meer eetbaar is dan wij denken.' Eetbare soorten Paddenstoelen plukken, mag dat? 'Ga wat vaker door de knieën en knuffel een paddenstoel' Piet Bremer, mycoloog zaterdag 31 oktober 2009 Boleten Vindplaats: in naaldbossen, onder eiken en beukenbomen. Bloeitijd: bij voorkeur van septem ber tot oktober. Smaak: kies er de kleinere en eer der witte exemplaren uit want die hebben meer smaak. Kunnen zeer goed in gedroogde vorm worden bewaard. Cantharellen en Eekhoorntjesbrood Vindplaats: loof- en naaldbossen. Bloeitijd: van juni tot eind oktober. Smaak: smakelijk, met een abri koosachtige smaak. Lekker ge stoofd in de pan met wat boter of in room met kippenbouillon of in de oven, als u ze lang genoeg laat bakken. Lekker bij eieren, kip, var kens- of kalfsvlees. Geschubde inktzwammen Vindplaats: in het gazon en op steenachtige paden. Bloeitijd: lente en herfst. Smaak: rauw in salades. Zeer tere paddenstoelen die meteen na het plukken moeten worden gegeten. Pluk enkel gesloten en witte exem plaren. Niet invriezen, drogen of steriliseren. Hoorn des overvloeds Bloeitijd: allerheiligen Smaak lekker bij vis, soep en ra gouts. Stoven met boter of in wit te saus. Morieljes Vindplaats: soort sponsjes die in bossen of aan de bosrand voorko men. Bloeitijd: van april tot mei. Smaak: zeer smakelijk. Stoven met boter. Lekker bij kip en kalfsvlees. Pieds de moutons Smaak: pluk bij voorkeur jonge exemplaren. Weinig smaak. Portobellochampignon Vindplaats: gras- en weilanden en open plekken, vooral waar schapen en koeien rondlopen Bloeitijd: einde zomer, herfst. Smaak: lijkt op de Parijse champig non. Jong te eten, wanneer de plaatjes nog lichtroze zijn. In Nederland geldt geen alge meen wettelijk plukverbod voor paddestoelen, zelfs niet van de met uitsterven bedreigde soorten op de Rode Lijst. Maar organisa ties die natuurterreinen beheren, en plaatselijke politieverordenin gen verbieden dat doorgaans wel. Commercieel plukken van bessen en paddenstoelen is strafbaar ge steld in het Wetboek van Straf recht. Ook het oogsten van eikels en beukennoten hoort daarbij. Formeel is dat stroperij. Politie en boswachter treden daar streng te gen op. Er zijn plaatsen waar het bezit van meer dan twee padden stoelen al strafbaar is. Een boete kan in de honderden euro's lo pen. Kluifjeszwam fluweelpoot/i jSivelzwam Sata nsbi Gewon, Geschubde Giftige paddenstoel Eetbare paddenstoel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11