'Historiserend bouwen in Hulst hoeft 22 almanak Verf Charley Cruz in Porgy Bess STADSGEZICHT Stichting Stadsherstel Hulst strijdt tegen de bouwhoogtes in de historische binnenstad sü I.bezorgers.nl zaterdag 31 oktober 2009 De Stichting Bescherming Stadsgezicht Hulst strijdt te gen de bouwwoede in de historische binnenstad. „De gemeente Hulst denkt dat wij alleen maar zes oude mannetjes zijn maar wel zes oude mannetjes die barsten van de relaties", zegt secreta ris Jaap van Zijderveld. door Frank van Cooten Van Zijderveld wil zich zelf zeker niet op de borst kloppen. Maar de achtergrond van de be stuursleden spreekt boekdelen. De secretaris had veertig jaar een ei gen reclamebureau in Rijswijk, hij zat daar dertien jaar in de politiek en was mede-oprichter van de Stichting Oud-Rijswijk. Bestuurslid Onno Rottier is bouw kundig historicus, voorzitter Jan Niesten is oud-huisarts, Gerry van Eeden is ingenieur en George Sponselee kent zo'n beetje de hele historie van Hulst. „Wij hebben vanuit onze achter gronden nu eenmaal veel kanalen die we willen gebruiken om Hulst aantrekkelijker te maken voor in woners en bezoekers." De stichting heeft op zich niets te gen het stadsvernieuwingsplan De Nieuwe Bierkaai, maar wel tegen de bouwhoogtes en het geringe be sef voor de historische waarde van de binnenstad. „Hulst zou er goed aan doen een stadsarchitect aan te stellen en een ambtenaar die zich alleen bezig houdt met het bewaken van het historische karakter van de stad. De gemeente moet een ontwerp van een projectontwikkelaar im mers niet klakkeloos accepteren." Van Zijderveld pleit bijvoorbeeld voor het opknappen van winkel panden in de Gentsestraat en Steenstraat. Geen ultra moderne bouwwerken maar een nieuwe ge vel in een historisch jasje. Met bij behorende kleuren en belettering. Zo wordt slager Biesbroeck in de Gentsestraat beenhouwerij Bies broeck. „Aanpassing van de gevels hoeft echt niet veel geld te kosten. Je moet daar creatief mee omgaan. Een lik verf, een ander uithang bord of een historische winkelpui doet vaak al wonderen. Historise rend bouwen hoeft echt geen nep te zijn." Van Zijderveld wil hiermee maar aangeven dat Hulst het niet moet zoeken in massale bouwwerken om de sfeer van weleer op te roe pen. Hij vergelijkt de situatie met zijn voormalige woonplaats Rijs wijk. De binnenstad was behoor lijk aan het verkommeren. Er was nauwelijks nog sfeer meer. „De Heerestraat en de Willemstraat wa ren een beetje te vergelijken met de Gentsestraat en Steenstraat in Hulst. Er hing nog een sfeer van de jaren zestig. Er waren best veel historische panden maar daar was niets meer mee gedaan. Toen is door een aantal bewoners de Stich ting Oud-Rijswijk opgericht. We kregen in eerste instantie geen poot aan de grond maar dat veran derde toen de gemeente begon met het registreren van bijzondere panden. Dat was twintig jaar gele den." De winkeliers van de Rijswijkse binnenstad gingen echter in eerste instantie niet mee. „Het hele ac cent kwam te liggen op een nieuw winkelcentrum buiten het cen trum. Allerlei voorzieningen gin Het pand van slager Biesbroeck in de Gentsestraat. Er wordt druk geschilderd op het kantoor in Terneuzen. De eigenaar van het pand huurde daarvoor een kleine zelfstandige in, ooit geboren in een ver land. Aanvankelijk was de schilder in het gezelschap van een col lega, maar de arbeidsverhoudingen stonden zichtbaar onder druk. Het leidde tot veel geroep van ladder tot ladder. Tijdens het opbouwen van een kleine stelling aan de achterzijde van het pand explodeerde het ar beidsconflict: de collega gaf er defini- Tip? redactie@pzc.nl tief de brui aan en vertrok. Sindsdien staat de huisschilder er he lemaal alleen voor. Om hem op te beuren, wordt hem om het uur een kopje koffie aangereikt. Gisteren vroeg hij plots om een krant. Om de tijd te doden tijdens schafttijd, dach ten de kantoorlieden én om de taal onder de knie te krijgen. Het leverde hem een ferme schouderklop op. Flui tend keerde hij terug naar zijn kwas ten. Maar vouwde wel eerst de krant uit. Om de verfspatten op te vangen. Dotteren kan ook gewoon in België. Zie www.pzc.nl/regio/ zeeuws-vlaanderen reacties: 680 Krimp Zeeuws-Vlaamse bevolking is mede te wijten aan Westerscheldetunnel. gen weg. Zo'n tien jaar geleden hadden we er genoeg van en is dus die stichting opgericht. In het begin werd daar heel vreemd te genaan gekeken maar een groot aantal eigenaren van winkelpan den sloot zich een tijdje later bij onze stichting aan." Toen ging het snel. Met de ge meente werd overeenstemming be reikt over een samenwerking. De stichting schakelde een architect in en de gemeente stelde gelden beschikbaar uit de stedenvernieu- wingspot ISV. Inmiddels zijn al veertig panden opgeknapt. Om aan te tonen dat de Rijswijkse methode ook werkt in Hulst kroop Van Zijderveld achter de te kentafel. Hij liet zijn creativiteit los op de winkelpanden van slagerij Biesbroeck en schoenenzaak de Splenter. „Door middel van vrij be scheiden ingrepen krijg je weer sfeer in de binnenstad. Daar ko men de mensen voor. Daarmee wordt ook weer wonen boven de winkelpanden aantrekkelijk en is de binnenstad in de avonduren ook levendig." 4 56% oneens 144% TERNEUZEN - Zanger-gitarist Char ley Cruz en zijn begeleidingsband The Lost Souls treden vanavond op in het Terneuzense jazzcafé Por gy Bess. Ze brengen country- bluespopsongs. Cruz is een beken de in het circuit. Hij stond in het voorprogramma van onder ande ren Jimmy Lafave en The Blasters. Aanvang 21.30 uur, entree tien eu ro, met twee euro korting voor scholieren, studenten én vrienden van stichting Roots. Of bel 0800 - 022 27 10 iwiiSiiMy Wf WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 118