zeeland 127 Tariefstijging minder snel 'De kou van het water voelde je niet eens' El?e Gratis De Slag om de Schelde Bij de W waren de griepprikken op Dank jullie wel Multraship bergt onderstel turbine op de Noordzee TOL Effect inflatie op Westerscheldetunnel waardebepaling voor uw woning? Architect kan het ontwerpen niet laten Fairtrade week bij de Hostellerie Eva per Donna opent deuren in Zierikzee zaterdag 31 oktober 2009 I HflRI door Wout Bareman SAS VAN GENT - De tarieven van de Westerscheldetunnel gaan minder snel omhoog dan aanvankelijk de bedoeling was. Gedeputeerde Toi- ne Poppelaars (infrastructuur) denkt dat dankzij het huidige infla- tiepeil kan worden volstaan met een jaarlijkse stijging van twee pro cent in plaats van de geplande drie procent. Het betekent dat het toltarief, nu nog 4,70 euro per passage, met tien eurocent omhoog gaat in plaats van de voorgenomen vijf tien cent. Vanaf 2011 krijgen veelge- bruikers van de tunnel korting. Welke apparatuur daarvoor moet worden ingebouwd, wordt nog be studeerd. In december wordt het nieuwe tariefstelsel vastgesteld door Provinciale Staten. Tijdens een bijeenkomst van het actiecomité Tunnel Tolvrij in Sas van Gent lanceerde Biervlietenaar Hans Pollemans het idee om Zeeuws-Vlamingen één dag per maand een vrijkaartje voor de tun nel te verstrekken. Volgens hem zou dat de provincie als tunneleige naar een half miljoen per jaar kos ten. „Maar dan bied je Zeeuws-Vla Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind november (toen de eer ste geallieerde schepen naar Antwer pen konden) terug op die tijd. door Maurits Sep Tommy kommt! De vader van Kees Pouwel- se uit Westkapelle wordt vlak voor zijn dorp teruggestuurd door de Duitsers. Vader is vanuit Domburg, waar het gezin naartoe is gevlucht, op weg naar Westka pelle om de koeien van zijn vader eten te geven. Maar hij mag niet verder. Teruglopend naar Dom burg vallen de granaten van de ge allieerden overal om hem en zijn zoons heen, die achter hem aange komen zijn. Heelhuids komen ze terug in Domburg en vluchten ver der naar de Manteling, waar ze met een groep Westkappelaars schuilen in een voorraadbunkertje van de Duitsers. Ze horen hoe in de verte de invasie van Westkapel le en Domburg in volle gang is. Westkapelle zelf is bijna verlaten. Bijna iedereen is al gevlucht voor het water dat de dagen daarvoor het dorp heeft overspoeld door de drie bombardementen van de geal lieerden. „Ik kan dus niet uit eigen ervaring vertellen over de invasie op 1 november", vertelt Kees Pou- welse, toen 12 en nu 77. „Wel over de bombardementen. Ik ben de enige levende Westkappelaar die ze alledrie heeft meegemaakt." Het eerste en ernstigste bombarde ment is op 3 oktober. Kees zit bij zijn oom en tante, maar als de bommen vallen, rent hij naar huis. Dankzij het schuilkeldertje dat zijn vader heeft gegraven, overleeft het gezin. „Mijn oom en tante en hun twee kinderen zijn helaas wel omgekomen." Duitsers waarschuwen het gezin. „Das Wasser kommt!" De eerste vluchtplaats is het huis van opa aan de Zuidstraat, maar daar moe ten ze weg omdat er na de inunda tie zout water in de regenbak staat. Via een verlaten woning be landen ze uiteindelijk in het huis van een neef op de hoger gelegen Molenweg. Maar als de dagen daar na de bombardementen doorgaan, moeten ze weer weg. „We vlucht ten het water in. De kou voelde je niet eens, zo angstig was het." In Domburg vinden ze onderdak bij Gillis en Zoetje Maranus in de Weverijstraat. Ze blijven een jaar, tot de dijk bij Westkapelle dicht is en ze weer naar huis kunnen. BRESKENS - Ongeveer honderd Bressiaanders zijn donderdag terug naar huis gestuurd toen ze bij huisartsenpost Hooge Platen een griepprik wil den halen. De belangstelling bleek zo groot, dat in de loop van de mid dag de vaccins op waren. Eén van de getroffenen was Bram Bonnewei uit Boerenhof die zijn schoonmoeder begeleidde. „Mensen wier achter naam met een W of verder begint, moesten tussen vier en vijf uur ko men. Maar iedereen werd teruggestuurd." Vreemd, vindt hij. „Je mag er toch op rekenen dat er genoeg prikken zijn." Huisarts R. Laterveer van de huisartsenpraktijk noemt de gang van zaken 'erg vervelend'. mingen wel de gelegenheid eens wat winkels aan de overkant te be zoeken." Reactie van verkeerswet houder Co van Schaik van Terneu- zen: „Voor onze regio zou het eco nomisch aantrekkelijker zijn de mensen van de overkant een vrijkaartje te geven." Van Schaik, Poppelaars en SP-ka- merlid Emile Roemer kregen nog eens nadrukkelijk de boodschap mee dat de Westerscheldetunnel zo snel mogelijk tolvrij moet wor den gemaakt. Immers, het is ab surd dat Zeeuws-Vlamingen moe ten betalen om de rest van Neder land te kunnen bereiken. Poppel aars: „Ga ik met die boodschap naar 'Den Haag' dan maak ik me - een half jaar na de overname van de aandelen van het Rijk - com pleet ongeloofwaardig. Mensen moeten goed begrijpen dat die tol een gevolg is van keuzes uit het verleden. Het was heel simpel: een tunnel met tol of geen tunnel." Van Schaik meldde dat momen teel wordt bekeken of de Wester scheldetunnel kan worden betrok ken bij het plan om in Zeeuws-Vlaanderen bij wijze van proef 65-plussers gratis openbaar vervoer aan te bieden. Voor alle Elie medewerkers! Wij glimmen van trots en zijn ongelooflijk blij dat we de OCG Trofee hebben gewonnen. Samen met jullie hebben wij deze prestigieuze pri|s verdiend. Samen met jullie blijven wij ons inspannen op ons werkterrein voor Een veilig Zeeland! Tom Elie en Astrid Rehorst. étSfcnr BEVEILIGING A. Plesmanweg 17a 4462 GC Goes T 0113 644 324 info@eliebeveiliging.nl www.eliebeveiliging.nl 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl ZEEBRUGGE - Het Terneuzense sleep- en bergingsbedrijf Multra ship is ingehuurd om een 55 meter hoog onderstel voor een offshore- windturbine te bergen op veertig kilometer uit de kust van Zeebrug- ge. Het onderstel is vorige week za terdag op transport van Zeebrugge naar een windmolenpark in aan bouw op de Vlaamse Blighbank ge deeltelijk gezonken. Om aanvaringen te voorkomen is het onderstel volledig afgezonken. Gistermiddag was al het bergings- materieel ter plaatse. De verwach ting was dat gisteravond laat of vanochtend het onderstel zou kun nen worden geborgen. Inmiddels zijn op de Blighbank al 33 funderingspylonen voor even veel windmolens geplaatst. Voor de winter moeten er 55 staan. Het windpark van Belwind Offshore Energy krijgt uiteindelijk 110 wind turbines en moet in 2012 draaien. ZIERIKZEE Gerard Gerritse is in Zierikzee ar chitectenbureau GG architectuur gestart. Gerritse is inmiddels enke le jaren gepensioneerd maar wil nog niet stilzitten. Hij is aan de Poortkade 188 een bedrijf begon nen en legt zich toe op het ontwer pen van woonhuizen en verbou wingen. Gerritse was directievoor zitter van EGM architecten in Rot terdam en Dordrecht. Hij bouwde onder meer het AMC Utrecht. NOORDGOUWE Restaurant Hostellerie in Schudde- beurs doet mee aan de fairtrade res- taurantweek. Van 1 tot en met 7 no vember wordt in het restaurant een driegangen Fairtrade menu ge serveerd voor 30 euro. De week voor het eerlijke product is een initiatief van de stichting Max Havelaar en de culinaire gids Puur! uit eten. De restaurantweek maakt onderdeel uit van de natio nale fairtradeweek. ZIERIKZEE Eva ten Have is op de Melkmarkt in Zierikzee een nieuwe kleding winkel begonnen: Eva per Donna. Ten Have heeft de modeacademie in Rotterdam gevolgd en wilde na een tijdje werken in loondienst voor zichzelf beginnen. De winkel heeft kleding in het luxere segment. Ten Have ver koopt kleding van merken als Sca- pa, Patrizia Pepe en Jacob Coliën. www.stannah.nl info@stannah.nl Stuur mij vrijblijvend informatie. De traplift is voor: rechte trap trap met 1 of 2 bochten buitentraplift fDhr/Mevr') Adres Postcode Plaats Telefoon Afd2106 Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 2170 VB Sassenheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107