hoogste baas Thermphos zeeland 13 PVZ wil subsidie aan ZMF kritisch bekijken Arcadi Gaydamak: rijk, populair en op de vlucht Zeeuwse Bibliotheek viert 150-jarig bestaan 'Staalslakken in Oosterschelde geen probleem' „Er is niets aan de hand. Een vertrek Commentaar van Calmor zou suggereren dat er toch 'ets van waar is" jp jor president www.pzc.nl/blog MIDDELBURG - Het Statenlid J. Ro besin van de Partij voor Zeeland (PVZ) wil dat kritisch gekeken wordt naar de subsidie die de pro vincie aan de Zeeuwse Milieu Fe deratie verstrekt. Hij stelt daar schriftelijke vragen over aan het college van Gedeputeerde Staten. Robesin verwijst naar uitlatingen van minister Cramer van Milieu die vraagtekens heeft gezet bij het feit dat door de overheid gesubsidi eerde organisaties soms (kostbare) procedures tegen diezelfde over heid voeren. Zij wil daarom de be oordelingscriteria voor het verkrij gen van subsidie eenvoudiger ma ken en aanscherpen. Dat lijkt Robesin ook wel wat als het gaat om de Zeeuwse Milieu Fe deratie, zo blijkt uit de vragen. Hij komt daarop omdat de subsidie overeenkomst tussen provincie en ZMF in 2010 afloopt. Hij consta teert dat de ZMF van de provincie ontvangen heeft: 354.539 euro in 2006 en 352.519 euro per jaar in looi, 2008 en 2009. Hij wil weten of het college van GS zich kan vinden in de opstel ling van minister Cramer en of het bereid is die ook van toepassing te verklaren op de ZMF. Verder wil Robesin weten of GS bereid zijn daarover met Provinciale Staten te overleggen. WEBLOCS Kijk op www.pzc.nl/blog voor we- blogs over wielrennen, voetbalcijfers, hardlopen, Haagse politiek... SLAG OM DE SCHELDE Volg de bevrijding van Zuid- en Mid den-Zeeland van dag tot dag op www.pzc.nl/slagomdeschelde STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Nieuws van de PZC op je mobiel be kijken? Ga naar www.pzc.mobi MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg viert de ko mende maanden het 150-jarig be staan. Het motto is 'Deel je schat ten nu oneindig'. Woensdag 18 no vember wordt de officiële jubi leumviering in de aula van de bibli otheek aan de Kousteensedijk ge houden. Gedeputeerde George van Heukelom opent dan vier ex posities. Er is ook muziek: de Mid delburgse componist Christian Bla- ha schreef speciaal voor het jubi leum een stuk. Hij baseerde zich op het gedicht Bibliotheca Zelandi- ca van Sip Beth, voorlichter van de bibliotheek. Verder wordt het aan de geschiedenis van de bibliotheek gewijde themanummer van het Zeeuws Tijdschrift gepresenteerd. Wat de exposities betreft: door het hele gebouw staan 36 vitrines met topstukken uit de collectie. Het do cumentatiecentrum brengt de tijd van stadsgeneesheer Samuel Coro- nel (1859) in beeld. In de expositie ruimte wordt een rariteitenkabi net ingericht. In de hal staat het bureau van de Middelburgse volks kundige P.J. Meertens (1899-1985). Vrijdag 18 december is er een Meertensmiddag met lezingen. Donderdag 26 november houdt hoogleraar Auke van der Woud een lezing over het ontstaan van het moderne Nederland. vrijdag 30 oktober 2009 Pieter van der Korst, advocaat van Thermphos De speculaties over een mogelijk vertrek van premier Jan Peter Balkenende naar Brussel houden aan. Met enige hardnekkigheid blijft zijn naam circuleren voor het presi dentschap van de Europese Unie. De politieke bewegingen rond deze benoeming zijn on doorgrondelijk. Even onduide lijk is, hoe gewichtig de nieuwe functie wordt. Over de kansen en de geschiktheid van de Ne derlandse premier is dus wei nig te zeggen. Zelf laat hij het achterste van zijn tong niet zien. Wel helder is, dat geen wet de premier verplicht om de rit met zijn kabinet uit te zit ten. Desondanks gaan in Den Haag stemmen op dat Balkenen de niet weg mag. Dat is vreemd. Want de premier mag na al die jaren een tamelijk taaie regeringsleider zijn, on misbaar is hij niet. In het Neder landse politieke bestel draait het gelukkig meer om de in houd dan om de poppetjes. Mocht Balkenende vertrekken, dan zal het land niet radeloos achterblijven. Thermphos in Vlissingen-Oost wordt door justitie in Israël in verband gebracht met witwaspraktijken. foto Willem Mieras Vorig jaar deed hij nog een gooi naar het burgemees terschap van Jeruzalem. De ze week werd de Russisch-Frans - Israëlische multimiljonair Arcadi Gaydamak in Frankrijk veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in Angolagate, il legale wapenhandel naar Angola. Oud-minister Pasqua van Frank rijk stelde gisteren dat Gaydamak een agent van de Franse geheime dienst was. Eerder deze maand klaagde justitie in Israël hem aan voor miljoenenfraude, samen met Thermphosbaas Galmor en een aantal bankmanagers. Zij zouden een bedrag van bijna 120 miljoen euro hebben witgewassen. Gaydamak is populair en beroemd in Israël. Hij werd in 1952 geboren in Moskou en was één van de eer ste Russische joden die naar Israel emigreerde. Later verhuisde hij naar Frankrijk, waar hij een succes vol vertaalbedrijf begon. Na de val van de Sovjet-Unie bouwde Gayda mak een zakenimperium in Euro pa op. Hij keerde eind jaren negen tig terug naar Israël toen er in Frankrijk een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd in verband met Angolagate. In Israël was hij populair, maar ook omstreden. Hij ging de politiek in en hij was eige naar van de voetbalclub Beitar Jerusalem. Bovendien stak hij geld in liefdadigheidsprojecten. Eind vorig jaar, toen hij al ver dacht werd van fraude en dé ver kiezing om het burgemeesterschap verloor, vertrok hij weer naar Rus land. Of hij zijn straf in Frankrijk ooit uit zal zitten, is de vraag. Zijn advocaat heeft laten weten dat hij daar in ieder geval het fraudepro ces zal bijwonen om zijn onschuld te bewijzen. Maar zijn veroorde ling in Frankrijk maakt dat twijfel achtig, omdat Israël een uitle veringsverdrag heeft met Frank rijk. Rusland heeft dat niet. DEN HAAG - Het storten van staal slakken voor de versterking van de oevers in de Oosterschelde en de Westerschelde schaadt het milieu in beperkte mate. Dat antwoordt staatssecretaris Ti neke Huizinga op vragen van de Partij voor de Dieren. Huizinga ziet geen reden tot zorg over de stort. In alle kwetsbare en waarde volle natuurgebieden moeten ma terialen worden gebruikt die vol doen aan het Besluit bodemkwali teit, aldus Huizinga. Staalslakken en breuksteen voldoen daaraan. Uitloging is tot een minimum be perkt, stelt ze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3