Muziek omvat oorlogdood en compassie Stadsdichters in monumenten GIN0 VANNELLI uit 113 in de Stadsschouwburg Middelburg ZATERDAG 7 NOVEMBER 20.00 UUR fÊÊÊÊKÊË selectie Carel Kraayenhof Caveman Hannelore Bedert donderdag 29 oktober 2009 door Corella Nijsse Bij een zoektocht naar geschikte muziek voor zijn koor Cant are, stuitte dirigent Léon Bours op de par tituur van The Armed Man, a mass for peace van Karl Jenkins. Nu, drie jaar later, in het jaar waarin we 65 jaar bevrijding van Zee land vieren, voert hij dit indruk wekkende werk uit in een serie van vijf concerten. Karl Jenkins (1944) schreef The Ar med Man ter gelegenheid van het Millennium in opdracht van Bri tain's Royal Armouries. Het werk is opgedragen aan de slachtoffers van de oorlog in Kosovo. Het eerste deel symboliseert de voorbereiding op het gevecht met een bewerking van de Franse me lodie l 'Homme Armee uit de vijf tiende eeuw. Met het geluid van marcherende soldaten en fluiten uit een militair orkest. Daarop volgt de Adhaan: de islamitische oproep tot het gebed. „Cantare heeft hiervoor contact ge zocht met een echte muezzin (een islamitische geestelijke die deze op roep zingt)", vertelt Bours: „We moesten toestemming vragen aan de moskee omdat we met een ech te geestelijke werken, die tijdens de concerten, dus buiten de gebrui kelijke gebedstijden, een Adhaan doet. Omdat de mis gaat over vre de en verbroedering tussen volke ren en religies, was dit geen pro bleem." Na de Adhaan volgen het Kyrie en het Sanctus uit de traditionele mis, afgewisseld met het lied Save me from Bloody Men en de Hymn befo re Action. Het eerste deel eindigt met Charge!, dat de oorlog uit beeldt door schetterende trompet ten en donderende trommels. Hierop volgt een spookachtige stil te, die wordt gebroken door de in dringende klank van The Last Post gespeeld door een enkele trompet. In het tweede deel worden de ver schrikkingen van de oorlog ver haald. Hierin is een gedicht ver werkt van een overlevende van de atoomaanslag op Hiroshima. „In Angry Flames beschrijft Toge San- kichi hoe de paddenstoelwolk zich ontvouwt en hoe de mensen ster ven. Samen met het gedicht Tor ches is dit een van de indrukwek kendste gedeeltes uit The Armed Man", zegt Bours: „Het koor zingt deze loodzware teksten totaal emo tieloos, zoals een overlevende uit drukkingsloos over de geleden ver schrikkingen vertelt. We hebben bewust voor deze uitvoering geko zen omdat we een pathetische be nadering niet passend vonden." In het laatste deel worden Agnus Dei, Now the Guns have Stopped, Benedictus en Better is Peace met el kaar afgewisseld. Het slotkoraal naar Openbaringen 21:4 God shall wipe away all tears vormt als het ware een requiem voor oorlogs slachtoffers en roept op tot vrede. The Armed Man van Karl Jenkins door Vocaal Ensemble Cantare en TY Zeeuws Kamerorkest, m.m.v. Saskia Gerritsen, sopraan; Joke Wolters, alt; Hans Erbrink, tenor; Donald Bentvelsen, bas en Akam Hussein, muezzin. Za 31 oktober Ceerteskerk, Kloetinge, 20.00 uur. vrij. 6 november St. jacobskerk Vlissingen. 20.00 uur. zat. 14 november St. Baafskerk Aardenburg, 20.00 uur. 21 november Adriaanskerk, Dreischor, 15.00 uur. vrij. 2 7 november Zeeuwse Concertzaal Middelburg, 20.00 uur. Info: www.cantaregoes.nl Carel Kraayenhof betreedt met zijn muzikanten het podium voor Compassion. Samen met de Argentijnse zanger Omar Mollo en een danspaar laten zij de pas sie van de dans op het publiek overspringen. Compassion is een concert dat laat voelen hoe de tango mensen met elkaar ver bindt. Dinsdag 3 november, De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur. Peter Faber brengt een reprise van Caveman, een hilarische ko medie over leven, liefde en rela ties. Het verhaal is geschreven door de Amerikaan Rob Becker. Het biedt een oerkomische kijk op de eeuwig durende strijd en het verschil tussen man en vrouw. Voor beiden een feest van herkenning. Dinsdag 3 november, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Hannelore Bedert was vorig jaar nog een 'aanstormend talent' in België. Inmiddels heeft zij de hooggespannen verwachtingen ingelost. De singles Janker en He lemaal doen het uitstekend op de radio. Omringd door een stel straffe muzikanten zet zij ook in het theater een indrukwek kende performance neer. Woensdag 4 nov. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. door Ali Pankow Traditiegetrouw staat de poë- zie centraal tijdens de Kunst-en Cultuurroute op de eerste zondag in november in Middelburg. Dit keer zijn vier nog in functie zijnde Nederlandse stadsdichter te gast bij deze poëzie manifestatie. Het zijn Jan Graaf land van Gouda, Jana Beranova van Rotterdam, Bert Kuypers van Helmond en Benne van der Velde van Vlaardingen. Huidige stads dichter van Middelburg Johannes Herman Buma, enkele van zijn voorgangers en diverse andere dichters treden op als gastheren en treden samen met de stadsdich ters van buitenaf in drie sessies, verdeeld over de middag op. Dat gebeurt in vier historische panden in de Middelburgse binnenstad. In de hal van het voormalig stad huis aan de Markt treedt Jan Graaf land op samen met Buma en met Lonne van Liere (zang). Gastvrouw Anneke Schenk ont vangt in Molstraat 1 Jana Berano va, Jan J. B. Kuipers en Anja Kóp- mels (zang). In Koepoortstraat 6 worden de dichters Bert Kuypers, Sandra Burgers en Emiel de Kam onthaald door Karei Leeftink. In het atelier van Juul Kortekaas aan de Brakstraat 5 vinden optre dens plaats van Benne van der Vel de, Nelleke Maljaars en Marcel Koopman. Gastheer op deze loca tie is Hans Overduin. Zondag 1 november, Middelburg, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Repetitie voor concertserie The Armed Man door TY Zeeuws Kamerorkest en Vocaal Ensemble Cantare onder leiding van dirigent Leon Bours. foto Willem Mieras Entree: 25,00 (inclusief garderobe en consumptie) Reserveren: 0900-3300033 ofwww.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53