zeelandI 23 'Ik droomde er elke nacht over' Spreeuwenvangst in België vrij groot power to you BOEKPRESENTATIE Yersekenaar schrijft boek over dwangarbeid in Duitsland OndernemersBundel: grip op alle telefoonkosten woensdag 28 oktober 2009 Hubrecht Nieuwenhuize uit Yerseke werd in de Tweede Wereldoorlog als dwangar beider te werk gesteld in een fabriek in Duitsland. Hij schreef er een boek over. door Luc Oggel Hij kan er honderduit over vertellen, Hu brecht Nieuwenhuize (89) uit Yerseke. In de Tweede Wereldoorlog werd hij als dwangarbeider te werk gesteld in een fabriek in Duitsland. Over die periode gaat zijn boek 'Hulp in be nauwdheden'. Nieuwenhuize woont nog altijd in het huisje waar hij is geboren, 'ach ter de toonbank', zoals hij zelf zegt. Zijn ouders dreven een win kel in kruidenierswaren. Het is 1943 als de dan 22-jarige Yerseke naar wordt opgeroepen om in Duitsland in een fabriek te gaan werken als dwangarbeider „In fei te betekende dat je doodvonnis", zegt hij met ernst in zijn stem. De jonge Nieuwenhuize moet aanvan kelijk naar Berlijn, maar dat gaat niet door. Het wordt een De- mag-fabriek in Duisburg. „Ik had nog een meevaller, want ik moest me eerst drie maanden laten om scholen." Tewerkgestelden moch ten kiezen wat ze wilden doen: draaien, frezen of bankwerken. Nieuwenhuize koos voor het laat ste. Achteraf een goede zet, want de voorman bleek, in tegenstelling Hubrecht Nieuwenhuize: „Op een gegeven moment moest er zeven dagen per week worden gewerkt, maar ik wei gerde op zondag te werken. Ik zei: er is een hogere macht dan Hitler, die mij dat verbiedt. Als ik een kwaaie voor me had gehad, was ik naar een kamp gestuurd." foto Ronald den Dekker tot de 'barbaren' die de leiding hadden in de fabriek, nog vrij schappelijk. „Op een gegeven mo ment moest er zeven dagen per week worden gewerkt, maar ik weigerde op zondag te werken. Ik zei: er is een hogere macht dan Hit- Ier, die mij dat verbiedt. Als ik een kwaaie voor me had gehad, was ik naar een kamp gestuurd. Deze man zag in dat ik een punt had." Nieuwenhuize hield zich bezig met de reparatie van compresso ren. Van zes uur 's ochtends tot half zes 's avonds, met een half uur pauze. De jonge Zeeuw zag desalniettemin kans om een dag boek bij te houden en notities te maken tijdens zijn gedwongen ver blijf in de fabriek, waar hij van no vember 1943 tot maart 1945 werk- Hubrecht Nieuwenhuize in 1942. reproductie Ronald den Dekker te. Die zijn nu het boek geworden, dat fraai is geïllustreerd door Nieu- wenhuizes nicht Corrie Bart-Nieu- wenhuize. „Ik heb wel eens ge dacht dat ik er niet levend uit zou komen. De fabriek werd regelma tig gebombardeerd, wij moesten dan schuilen in de keldeis." Tij dens het bombardement van Duis burg op 15 oktober 1944, waarbij de hele stad werd verwoest, kruipt Nieuwenhuize door het oog van de naald. „Veel jongens die in een andere kelder zaten, zijn toen om gekomen." Hoewel hij naar eigen zeggen geen trauma heeft opgelopen, ziet de Yersekenaar, die altijd vrijgezel is gebleven, het allemaal nog gebeu ren. „De eerste jaren na de bevrij ding droomde ik er elke nacht van. Nu denk ik er niet meer zo veel aan, maar door het boek komt het allemaal wel weer terug." 'Hulp in benauwdheden' wordt vandaag om 14.00 uur gepresen teerd tijdens een herdenkingsbij eenkomst van de bevrijding van Zuid-Beveland in de Gereformeer de Gemeente in Yerseke, Oude Bo- gaert 2. Uitgeverij De Ramshoorn Goes ISBN 9789076466123 Prijs: 24,95 euro door Martijn de Koning EEDE - De drie Vlaamse spreeuwen vangers die zondag net ten westen van Eede werden aangehouden, zijn ook voor Belgische begrippen 'grote jongens'. Illegale jacht op spreeuwen is in België een bekend fenomeen, maar niet in die mate. Dat zegt een woordvoerder van de federale politie in Vlaanderen. De Nederlandse en Belgische poli tie hielden de jagers aan tijdens een gezamenlijke actie in de grens streek. Hun uitrusting, waaronder een kist met tientallen lokvogels en vanginstallaties in de vorm van netten en palen, deed al vermoe den dat het om professionele van gers ging. Dat bleek ook uit het po litieverhoor, waarin het trio aangaf de afgelopen jaren honderden spreeuwen te hebben gevangen, bijna zonder uitzondering in Bel gië. Spreeuwenvangers komen volgens Vogelbescherming Nederland in ons land nauwelijks voor, maar in België en Frankrijk wel. De van gers worden daar ook 'spreeuwen knijpers' genoemd, naar de ge woonte de schedels van de beest jes meteen na de vangst met duim en wijsvinger fijn te knijpen. In België is de vangst van spreeu wen sinds 1972 verboden. In die pe riode liep hun aantal snel terug, onder meer door groei van het ste delijk gebied, toename van het aan tal roofvogels in bossen en inten sieve landbouw (spreeuwen ge dijen beter in weilanden, zoals het gebied rond Eede). Tegenwoordig zijn er weer veel meer spreeuwen, waardoor het beestje geen be schermde status heeft. Het jacht- verbod in zowel Nederland als Bel gië is echter nooit teruggedraaid. Wie gepakt wordt, maakt kans op een flinke straf Zo werd een man uit Heist-op-den-Berg door een Vlaamse rechter begin dit jaar tot een boete van 10.000 euro veroor deeld. Ook hij had honderden spreeuwen gevangen en voor con sumptie geschikt gemaakt. Bij onze zuiderburen worden spreeuwen als delicatesse be schouwd. Tot vijftien jaar geleden had menig Vlaamse eetgelegen heid spreeuwensoep op het menu staan. Nog steeds wordt af en toe een Belgische restauranthouder be keurd omdat hij spreeuwen ser veert. Die staan dan meestal als kwartels op de kaart. Vogelbescherming België heeft bur gers opgeroepen waakzaam te zijn en spreeuwenvangers 'aan te ge ven'. Daarom bellen, sms'en en internetten al uw medewerkers uit één overzichtelijke bundel. Al het verbruik wordt onderling verrekend en u betaalt altijd hetzelfde tarief. Gratis Nokia E75 bij een 2 jarige OndernemersBundel van £-22^0 voor 11,25 p.mnd. Mobiel Online 9,50) Vraag naar de zakelijk adviseur in de Vodafone winkel of kijk op vodafone.nl/zakelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85