61 binnenland Onduidelijkheid over koopzondag Foto van pedofiel op site: 'Iedereen mag weten wie deze man is' van de reepe Bijleveld: stembureaus niet eerder dicht 'Geen inmenging onderzoek eicellen' Twentse zonnewagen slaat over de kop Handel in aandeel ING valt stil CEBIEDSVERBOD Roep om meer bevoegdheden burgemeesters Abdelkader Benali Site wil met publiceren foto 'geen hetze ontketenen' woensdag 28 oktober 2009 wsmmmmm DEN HAAG Stembureaus zijn bij de komende gemeenteraadsverkiezingen op 3 maart gewoon tot negen uur 's avonds open. Gemeenten hadden aangedrongen op vroegere sluiting om de stemmen goed te kunnen tellen nu er weer met het rode pot lood wordt gestemd. Staatssecreta ris Ank Bijleveld (Binnenlandse Za ken) vindt het echter belangrijk dat stemmers genoeg tijd krijgen. DEN HAAG Staatssecretaris Jet Bussemaker (Volksgezondheid) wil zich niet be moeien met de plannen van het AMC in Amsterdam om eicellen in te vriezen voor vrouwen die op la tere leeftijd kinderen willen krij gen. „De overheid moet terughou dend zijn om zich te mengen in wetenschappelijk onderzoek", zei ze. De Kamer voelt niets voor de voornemens van het AMC. ALICE SPRINGS De solarwagen van het Twentse team in de World Solar Challenge is gecrasht. De auto raakte in de buurt van het Australische Alice Springs van de weg en sloeg over de kop. De 2iRevolution was geha vend, maar het team van UT en Sax ion hoopt vandaag toch te kunnen starten voor de vierde etappe. De derde dag begon goed, maar op 300 kilometer voor de eindstreep be gon de zonnewagen door een lek ke band te slingeren en sloeg over de kop. Niemand raakte gewond. AMSTERDAM De handel in het aandeel ING is gis termiddag stilgevallen. Volgens een woordvoerder van beursbe- drijf NYSE Euronext waren er tech nische problemen met de handel, veroorzaakt door een groot aantal orders. Vandaag wordt de handel voortgezet. De aankondiging dat ING een grote emissie gaat doen en delen van het concern afstoot, heeft tot onzekerheid geleid bij be leggers. Maandag verloor ING al 18 procent. Op het moment van stil leggen stond ING 6,1 procent lager. Pedoseksueel mag Eindhoven in Rechter vindt Eindhovens ge- biedsverbod voor pedosek sueel onterecht. Kabinet zint op maatregelen na pleidooi burgemeester Van Gijzel om toezicht op zeden delinquenten na afloop van ge vangenisstraf te verscherpen. EINDHOVEN - Het kabinet over weegt maatregelen te nemen die het toezicht op pedoseksuelen na een celstraf verbeteren. Een plei dooi van burgemeester Rob van Gijzel van Eindhoven viel gisteren in goede aarde bij minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie. Hij noemde Van Gijzeis roep om meer bevoegdheden voor burge meesters terecht. De bestuursrechter in Den Bosch bepaalde gisteren dat de gemeente Eindhoven een veroordeelde pedo fiel voorlopig niet uit de stad mag weren. Van Gijzel had de man (61) een gebiedsverbod voor de stad op gelegd omdat die zich niet wilde binden aan de voorwaarden van de burgemeester. Maar de rechter vindt dat Van Gijzel niet bevoegd is om op deze gronden een verbod op te leggen. Volgens Van Gijzel staan burge meesters nu 'met lege handen' als het gaat om het handhaven van de openbare orde. „Burgemeesters moeten ofwel dwingend toezicht op kunnen leggen, ofwel de minis ter moet de wet repareren zodat veroordeelden die in cassatie gaan toch onder verplicht toezicht blij ven van de reclassering. Burge meesters worden nu wel meer geïnformeerd als een pedoseksueel vrijkomt, maar daar heb je niet zo veel aan als je weinig maatregelen kunt nemen." De 61-jarige man werd meerdere keren voor seksueel misbruik van minderjarigen veroordeeld. Op 20 september kwam hij vrij. Van Gij zel wilde dat hij niet in de twee wijken van de slachtoffers zou gaan wonen, zich niet bij sportvel den en zwembaden zou vertonen en een gps-enkelband zou dragen. Die voorwaarden wees de man af. Hij onthield zich gisteren van com mentaar. De Bossche rechter erkende dat bij de man het gevaar groot is dat hij opnieuw in de fout gaat. Maar dat zijn terugkeer naar Eindhoven daadwerkelijk tot verstoring van de openbare orde leidt, is volgens de rechter niet echt duidelijk ge maakt door de gemeente Eindho ven. Bovendien zou verstoring van de openbare orde door 'derden' ge beuren, en niet door de man zelf Minister Hirsch Ballin gaat vooraf gaand aan een spoeddebat, dat door de Tweede Kamer is aange vraagd, samen met collega Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken na wat op korte termijn de moge lijkheden zijn om de problemen rond vrijgekomen pedoseksuelen op te lossen. EINDHOVEN - De site www.stopkin- derpornonu.com heeft een foto op internet gezet van de pedofiel die zijn gebiedsverbod van de gemeen te Eindhoven met succes heeft aan gevochten. „Iedereen in Eindho ven heeft het recht om te weten wie hij is", zegt woordvoerder Chris Hölsken. Hij zegt dat hij de foto heeft gekregen van een slacht offer. Op de site staan meer foto's van mannen die ooit veroordeeld zijn wegens pedoseksualiteit. Hölsken wil met het publiceren van de foto 'geen hetze ontkete nen'. „Een adres zouden we niet publiceren. Maar deze man is een gevaar, de rechtbank zegt zelf dat er risico is op terugvallen in zijn oude gedrag." Slachtofferhulp Nederland zei gis teren de beslissing van de rechter te begrijpen om een streep te zet ten door het gebiedsverbod. „Het artikel in de Gemeentewet waar burgemeester Rob van Gijzel zich op beriep, is daar niet voor be doeld. En dat betekent dat er een gat in de wet zit dat moet worden gerepareerd", aldus de woordvoer der. Rechters moeten volgens Slachtofferhulp de mogelijkheid krijgen plegers van ernstige mis drijven voorwaarden op te leggen, waardoor de kans dat het slachtof fer de dader 'ontmoet' zo klein mo gelijk wordt. Die voorwaarden zou den ook moeten gelden als de da der in cassatie gaat. Reclassering Nederland is tevre den. Directeur Sjef van Gennip: „Als Van Gijzel gelijk had gekre gen, had een olievlekwerking kun nen ontstaan, en had de ene na de andere gemeente een zedendelin quent kunnen weigeren. Met als gevolg dat zo'n man een zwervend bestaan gaat leiden." Van Gennip steunt het idee van Van Gijzel om de wet te repareren en reclasse- ringstoezicht verplicht te houden als mensen in cassatie gaan. 5 C H E N M 0 D E I Van Bommel TlMBERLAND CRUIJFF Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Voor ondernemers in Sluis en Hulst blijft het onduide lijk of hun winkels alle zondagen in het jaar geopend mogen blijven. In de Tweede Kamer bestaat on duidelijkheid over de voorwaar den waaraan gemeenten na invoe ring van de nieuwe Winkeltijden wet moeten voldoen. Dat bleek gisteravond tijdens een debat over de aanscherping van de Winkeltijdenwet. Een meerder heid in de Tweede Kamer steunt de wijze waarop minister Maria van der Hoeven (CDA, Economi sche Zaken) de regels voor de koopzondag wil aanpassen. Kamer en minister willen een einde ma ken aan het oneigenlijk gebruik van de toerismebepaling waardoor een gemeente nu nog meer dan twaalf koopzondagen per jaar kan hebben.57 gemeenten maken nu gebruik van die toeristische bepa ling, waaronder Sluis en Hulst. Steeds meer gemeenten maken misbruik van die mogelijkheid, al dus het kabinet. Onder druk van de Christenunie ligt er een wetsvoorstel om dat te gen te gaan. De hoofdregel blijft dat winkels maximaal twaalf zon dagen open mogen zijn. Door twee bescheiden aanpassin gen aan de Winkeltijdenwet, zoals het CDA-Kamerlid Elly Blanksma gisteravond stelde, kunnen ge meenten nog steeds de winkels op zondag open laten gaan. Maar ze moeten het besluit beter motive ren, een duidelijke belangenafwe ging maken en er moet sprake zijn van 'substantieel' en 'autonoom' toerisme. Maar hoe die twee begrippen voor de Zeeuwse gemeenten uitpakken, werd niet duidelijk. Want meer koopzondagen kan volgens het wetsvoorstel voortaan alleen nog als er sprake is van een grote toe stroom van toeristen die méér ko men doen dan alleen shoppen. Ze moeten ook attracties bezoeken. In Sluis en Hulst is dat niet het ge val, concludeerde het Centraal Plan Bureau onlangs in een advies aan het kabinet. Daarom zou daar de koopzondag volgens de nieuwe wet aan banden moeten worden gelegd. „Het is straks aan de ge meenteraad om te bepalen of er sprake is van substantieel en auto noom toerisme", zei PvdA-Kamer- lid Pauline Smeets. „Gemeenten hebben zich te houden aan een aantal centrale spelregels." CDA-Kamerlid Blanksma zei dat 'Sluis genoeg toeristen trekt' en dat 'substantieel voor Amsterdam iets anders betekent dan voor Sluis'. Maar direct daarna zei ze ook dat 'het aan gemeenten is om aan te tonen dat er sprake is van substantieel en autonoom toeris me'. CDA en PvdA willen niet per se het aantal koopzondagen beper ken. SP en SGP willen dat wel. AMSTERDAM - Schrijver Abdelkader Benali leest in de trein van Amster dam naar Den Haag voor uit het boek Oeroeg van schrijfster Hella Haasse. Hij deed dat gisteren in het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6