2 zeeland Sint Philipsland rouwt 'Eerste test zei: griep' 'Priscilla, rust zacht' 'Geen zin om te fietsen' God als stripheld PZC VIER AUTO woensdag De krant 5 weken voor;15 euro! VERDRIET De dood van twee jonge inwoners dom pelde Flipland in rouw. Op het voetbal veld zoeken mensen steun bij elkaar. PZCfr woensdag 28 oktober 2009 door Ernst Jan Rozendaal Ik ben gisteren meteen naar de boekhandel gerend, heb een exemplaar opengeslagen en de eerste zin gelezen. En die luidde: 'In den beginne schiep God de hemel en de aarde.' Ik heb het over de stripversie van het bijbelboek Genesis door de be roemde Amerikaanse tekenaar Robert Crumb. Deze week ver scheen de Nederlandse vertaling van Nicolaas Matsier. Zou hij de volgens sommigen eeuwenoude vertaalfout herstellen en schrij ven dat God op de eerste dag he mel en aarde scheidde in plaats van schiep? Nee dus. En ook Crumb, boegbeeld van de Amerikaanse underground, heeft zich keurig aan de tekst gehouden. Hij heeft zelfs zijn voorkeur voor wilde seksfantasieën weten te bedwin gen, al ziet Eva er wel uit als Yolanthe zónder het nauwsluiten de goudkleurige jurkje dat ze za terdag droeg tijdens de presenta tie van het parkoers van de Giro d'Italia. God als stripheld, wie kijkt er nog van op? Nu ik er zo over nadenk, verbaast het me dat hij nooit is op gedoken in een van de avonturen van Asterix. Daarin wemelt het weliswaar van de goden - „Bij Toutatis!", roepen de Galliërs om de haverklap - maar Jezus, toch bijna een tijdgenoot, komt er niet in voor. Zelfs niet in Het gouden album dat wereldwijd in een bij belse oplage van drie miljoen exemplaren is verschenen ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag - morgen om precies te zijn - van de kleine krijger. Kenners vinden het een schande dat de 82-jarige tekenaar Uderzo zijn taak wil overdragen aan drie jonge tekenaars, ook al wordt Asterix daardoor behalve onover winnelijk ook onsterfelijk: „Miles Davis maakte ook geen muziek na zijn dood." Alleen goden zijn onsterfelijk. Stripfiguren niet, al krijgen ze soms mythologische proporties. Soms gebeurt het omgekeerde. Tot grote verrassing onthulde Louis van Gaal vorige week, krap twee weken na publicatie van zijn zelfgeschreven hagiografie en voetbalbijbel: „Ik ben geen God." Hij is wel een perfecte stripfiguur. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding vooi» 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Rob Paardekam Sint Philipsland is lamgesla gen na de dood van twee jonge dorpsgenoten. In de nacht van zaterdag op zon dag kwam de 19-jarige Hielke Reitsma om het leven bij een tra gisch ongeval. Hij was geen lid van voetbalvereniging Noad'67, maar desondanks werd hij maandagoch tend, tijdens de opening van de voetbalschool, op indrukwek kende wijze geëerd met een mi nuut stilde. Niemand kon toen bevroeden dat een paar uur later het trieste nieuws over het overlijden van Priscilla Walpot zou komen. „Natuurlijk wisten we dat ze in het ziekenhuis lag", vertelt Kees Neele, leider van het meidenelftal waar Priscilla in voetbalde. „Maar haar dood kwam aan als een mo kerslag. Zaterdag stond Priscilla hier nog te voetballen, 's avonds is ze zelfs nog uitgegaan. Het is toch niet te bevatten dat zo'n meisje een dag later ziek wordt en nog een dag later overlijdt? Ik ben nog steeds enorm aangeslagen." Dat geldt ook voor de meiden uit het team van Priscilla. Zij zochten dinsdagmiddag steun bij elkaar in de kantine van Noad. Ook veel an dere leden kwamen naar het sport park om niet alleen te hoeven zijn. De voetbalvereniging heeft ade quaat gereageerd op het plotselin ge overlijden van Priscilla door de kantine deze week elke middag open te stellen. In de hoek is een tafel gezet met een foto van het meisje, rozen, kaarsjes en een con doleanceregister. Iedereen kan daar de komende dagen een per soonlijk boodschap in schrijven. De meiden wilden gisteren logi scherwijs niet met de pers praten over het verlies van hun voetbal vriendin. Het is nog te vers. „Ze hebben vooral behoefte om sa men te zijn", zegt voorzitter John Verbraeken. „Deze meiden deel den lief en leed met elkaar. Het is belangrijk dat ze hier bij de voet bal hun verdriet kunnen delen en niet in een kil gemeenschapshuis." Ondanks de warmte die de voet balvereniging nu biedt, wil Ver braeken de meisjes en alle andere aangeslagen leden de komende da gen stimuleren om hun gewone le ven weer op te pakken. „Ik begrijp dat dat moeilijk is, maar volgende week moeten ze wel weer naar school of naar het werk." De onzekerheid over de oorzaak van Priscilla's dood speelde gister middag een marginale rol. Het ver driet overheerste. „Het hele dorp is aangeslagen door het overlijden van twee jonge mensen", zegt Ver braeken. „Je merkt dat zelfs op straat. Je ziet geen kinderen, er is geen drukte. Dat is een vreemde gewaarwording. Zelf heb ik ook steeds het idee dat ik in een nare droom zit en niet kan ontwaken." De huisarts die Priscilla Wal pot afgelopen weekeinde onderzocht, had het ver moeden dat ze Mexicaanse griep had. „En ook de sneltest gaf in eer ste instantie een positief beeld", zegt woordvoerster Corry Brand van de GGD-Zeeland. Omdat be kend is dat zo'n sneltest niet altijd een betrouwbare uitslag geeft, wordt ook nog een tweede test uit gevoerd. En die gaf aan dat Priscil la niet aan Mexicaanse griep is overleden. Ze had zelfs helemaal geen griep. Het is niet duidelijk waar ze wel aan overleden is. Daar wordt nog onderzoek naar gedaan. Priscilla werd zondag plotseling ziek. Zij is naar het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam ge bracht. Daar is zij maandag overle den. De GGD sprak maandag nog van 'een sterke verdenking van Mexicaanse griep'. Daarom heeft voetbalclub Noad'67, waar Priscilla Walpot voetbalde, besloten om de populaire voetbalschool af te gelas ten. Die school zou nog de hele week duren. De GGD-Zeeland opende gisteren een speciale telefoonlijn. Daar heb ben 65 mensen naar toe gebeld met vragen over de Mexicaanse griep. „De telefoontjes kwamen vooral 's ochtends en vooral uit Tholen", zegt Brand. Wie het condoleanceregister in de voetbalkantine niet kan komen on dertekenen, kan terecht op de web site van Noad'67. In het gasten boek werden gisteren al veel steun betuigingen geplaatst. Voetbalvereniging ZSC'62 'We zijn geschokt door het overlij den van jullie lid Priscilla. En dat terwijl we zaterdag nog tegen jul lie damesteam hebben gevoetbald. Veel sterkte met dit grote verlies.' Karina Oostdijk 'Ik was met mijn zoon op de voet balschool toen we dit bericht kre gen. Er zijn geen woorden voor.' Voetbalvereniging WHS 'Het is moeilijk om iets te zeggen. Woorden schieten tekort. Zo vol in het leven, zo plotseling beëin digd. Veel sterkte voor de familie, vrienden en teamgenoten.' Bas 'Complimenten voor Noad voor de mooie woorden op de website. En veel sterkte voor alle nabestaan den.' WHS Cl 'Zaterdagmorgen staan we nog te kijken naar jullie elftal en nu ho ren we dit vreselijke bericht. Pris cilla, rust zacht.' ir-r-TOnnniiiliHiiiii 1 iin» ■iMiiiUii De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De families Waleson en Mol laten vier weken de auto staan. Hoe be valt dat? Vandaag: de Walesons. „Ik wilde graag winkelen in Vlis- singen met mijn moeder, maar we moeten met de fiets. Nu heb ik geen zin meer", moppert Tjarda Waleson (11). „Maar", voegt ze er aan toe. „Misschien komt het ook wel omdat ik een beetje ziek ben." Dat is dubbel balen, in de herfstva kantie. „Ik heb wél vier kaartjes ge wonnen voor Walibi. Alleen daar moeten we nu met de trein naar toe. Dat is drie uur rijden! Dan moeten we zaterdag al voor zeven uur weg. Ik vind het goed voor het milieu dat we de auto nu niet ge bruiken, maar soms wel lastig." Haar moeder Irma vindt het alle maal reuze meevallen. „Ik krijg veel commentaar. Mensen vragen: 'hou je het nog vol?' en 'hoe lang moeten jullie nog?' Zo erg is het niet hoor. Je moet alleen wat meer op de tijd letten. Mensen zeggen wel eens dat je met de fiets net zo snel bent als met de auto, maar dat is echt niet zo. Als ik met Tjar da naar het zwembad ga, doen we er een half uur over, terwijl je er met de auto in tien minuten bent." Toch ontdekt ze ook nieuwe din gen, zo zonder auto. „Vorige week reed ik met de fiets naar de Mortie reboulevard, omdat ik lampen no dig had. Ik wist helemaal niet hoe ik daar met de fiets moest komen, WEKEN ZONDER COS «Zeeland omdat ik altijd met de auto ga. Ik kwam erachter dat er een grote pendelbus naar de stad rijdt. Die is gewoon gratis! Dat heb ik nooit ge weten." Ze lacht. „Natuurlijk kwam ik er in de Mortiere pas ach ter, toen ik met een grote tas aan mijn stuur fietste." I www.pzc.nl/autolozemaand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2