Een mooie lentetuin maak je nu 7 0BËË i m-4 Narcissen voor Alzheimer Het hele jaar bloeiende bollen en knollen Op de schop pPpgi I J| p dinsdag 27 oktober 2009 De keuze is enorm. Wie deze narcissenbollen koopt, steunt de Alzheimerstichting. Bij GroenRijk in Middel burg zijn 'Narcissen voor Alzheimer' te koop. De bij zondere mix van zo'n 25 narcis senbollen bloeit onafgebroken van half maart tot eind april. Het pakket is verkrijgbaar voor €9,95 waarvan 2,50 naar Alzheimer Nederland gaat. De narcissenbol bevat de stof galantamine, die bij een deel van de Alzheimerpatiën- ten een gunstige uitwerking heeft. Er lijden in Nederland op dit moment ruim 230.000 men sen aan de ongeneeslijke ziekte. In 2050 zal dit aantal door de ver grijzing van de bevolking en de stijgende levensverwachting naar verwachting tot een half miljoen gestegen zijn. Alzheimer Neder land initieert en financiert meer en beter wetenschappelijk onder zoek. www.alzheimer-nederland.nl door Ondine van der Vleuten De eerste helft van no vember is de beste pe riode om voorjaars- bloeiende bollen en knollen te planten. Het voordeel van bollen en knol len is dat ze hun voedsel bij zich hebben, in de knol of bol. Daar door kunnen ze het ook in de schaduw nog heel goed doen. Goed afwaterende grond is wel een vereiste: doe bij zware klei daarom wat grind onderin het plantgat. Na de bloei moet het loof blijven zitten, zodat de bol voedsel voor het volgende jaar op kan slaan. Wie niet tegen afstervend loof aan wil kijken, koopt bollenmandjes. Bollen erin, beetje aarde erover en dan maar wachten tot het genie ten begint. Na de bloei het afster vende loof met mandje en al uit de tuin halen en de vrijgekomen plaats invullen met eenjarige perk- plantjes. Bollen kunnen op een vorstvrije en donkere plek bewaard worden voor hergebruik, afgedekt met turfmolm. Gooi bollen met schimmel en rotte plekken weg. Voor een natuurlijk ogende tuin zijn er 'botanische' soorten. Ge schikt voor verwildering en ze hoe ven niet uit de grond. Bij het planten kan een bollenplan- ter of voor kleinere bolletjes, plant- pen gebruikt worden. Richtlijn daarbij is: plant net zo diep als de knol of bol hoog is, bollen met de punt naar boven. Plant in plukjes en toefjes of juist verspreid, door een handje bolletjes uit te strooien en daar waar ze neervallen te plan ten. Probeer ook eens wat vroege bloeiers in het gazon, voor een Januari: sneeuwklokje (tot maart), winteraconiet. Februari: vroege (lage, gele) nar cis, blauwe druifjes, crocus, iris, voorjaarsanemoon. Maart en april: kievitseitje, vroege tulp, vogeltje-op-de-kruk, salomonszegel, hyacinth, en keizerskroon, midden-narcis. Mei: sierui, lelietje-van-dalen, kla verzuring, late narcis. Juni: naald van Cleopatra, daglelie (tot augustus), zuiderwindlelie. Juli: stinkende aronskelk, dahlia (tot november), iris (niet de vaste plant, maar de veel fragielere bol-variant), gladiool (tot oktober), fresia (tot september). Augustus tot december: tuincy- claam, herfstanemoon. Dit is een indicatie: kijk op de ver pakking voor de precieze bloeitijd. verrassend grasveld in de lente. John Lankaar, de 'bollenman' van tuincentrum GroenRijk in Middel burg, heeft nog een paar tips: Combineer vroege tulpen met pioenroos; als de tulp uitgebloeid is, gaat de pioenroos beginnen en het verlepte tulpenloof ligt ver scholen onder het mooie pioen blad. Knip in het algemeen uitgebloeide bloemen af omdat de zaadvor- mïng de plant verzwakt en voed sel onttrekt aan de bol, waardoor de bloemen het volgende jaar min der fraai zijn. Sieruien zijn er van 30 tot 150 cm hoog. Laat daarvan de zaadbol vooral zitten, want die is mooi. Het blad stelt daarentegen weinig voor; combineer sierui daarom met de bladerrijke hosta. Keizerskroon verjaagt mollen. De Zuiderwindlelie is tevens snij bloem en blijft in de vaas zo lang goed dat de bloem ook wel bloe- mistenverdriet wordt genoemd. COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Rovers zijn het. Kleine veel vraten die het voorzien heb ben op pasgeboren visjes. Ik heb het over nimfen van de wa terjuffers, een soort libelle. De vij ver zit er vol mee heb ik ontdekt. Het verklaart wel waarom vrijwel geen pasgeboren visjes zijn blijven leven. De nimfen van waterjuffers eten niet alleen kleine visjes, maar ook kikkervisjes en andere kleine waterdiertjes. Sommige soorten schijnen het zelfs voorzien te heb ben op stekelbaarsjes. Min of meer bij toeval ontdekte ik de grote hoeveelheid nimfen. Na een paar maanden verlost te zijn van dwarslagen heeft dit spul de afgelopen weken weer de kop op gestoken. Ik was bezig het water te ontdoen van de draderige massa toen ik daarin de nimfen zag spartelen. De eerste twee jaar gaan waterjuf fers door het leven als nimf en blij ven ze in het water van de vijver. Eerst zijn ze nog piepklein, maar na diverse vervoerbiljetten groeien ze uit tot 'monsters' van een centimeter of vier groot. In die twee jaar verorberen de nimfen heel wat waterleven. Ze la ten zich niet zo vaak zien, maar soms zitten ze in de ondiepe de len van de vijver, onder de water planten. Daarnaast zijn ze vrij gemakkelijk te vangen door met een schepnet langs de waterplanten of de algen te gaan. Na twee jaar vervellen de nimfen nog een laatste keer. Dat doen ze buiten de vijver. Met een beetje ge luk is zo'n velletje later nog terug te vinden. Bij ons heeft ooit een velletje aan het raamkozijn gebungeld. Het is een heel intrigerend gezicht want het is een compleet diertje, maar dan zonder inhoud. Wat dat be treft lijkt het veel op het velletje van wandelende takken. Na het vervellen komt de waterjuf fer tevoorschijn. Een frêle vlieger met een blauw of rood lijfje die helemaal niet lijkt op roofzuchtige watermonsters. Nu is het niet fair de schuld van het ontbreken van nieuwe aanwas geheel op het conto te schrijven van de waterjuffers. In de vijver zitten ook salaman ders en die kunnen er ook wat van, want klein waterleven zo als larven en torretjes staan ook bij deze dieren op het menu. Sommige soorten staan er om be kend dat ze verzot zijn op kikker visjes. S'S Libellenlarven foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91