3 eigenlijk nog beginnen Chiel Jacobusse Spechten floreren in het Zeeuwse landschap Op een mooie najaarsoch tend zagen we het bijna voor onze ogen gebeu ren. Luid roepend kwam een groe ne specht op ons af Dit klonk niet als de bekende schaterlach, maar eerder alsof de vogel in pani sche schrik op de vlucht was. En dat was ook zo: een meter of tien achter de specht kwam een vrouwtjessperwer achter de vogel aan. Dit keer ontsnapte de specht aan zijn lot. Misschien schrok de sperwer toen hij ons ontwaarde, maar het kan ook zijn dat de kau wen roet in het eten gooiden. Een paar kauwtjes vlogen uit de oude essen langs het wegje recht op de sperwer af en begonnen luidruch tig te schelden. Kraaiachtigen en eksters doen dat vaak: als er een roofvogel in de buurt is gaan ze er pesterig omheen vliegen en hoe Hertenzwam Zadelzwam wel ze de vogel niks kunnen ma ken, kunnen ze die op zijn minst flink hinderen bij de jacht. Het is opvallend hoe dikwijls spechten ten prooi vallen aan havi ken en sperwers. In de duinen, maar ook in de bossen in het oos ten van het land zijn spechten flink achteruit gegaan en het lijkt erop dat dat plaatselijk ook iets te maken heeft met de sterke preda- tiedruk. De vraag waarom spech ten zo'n gewilde prooi vormen is moeilijk te beantwoorden. Het feit dat de vogels betrekkelijk weer loos zijn in relatie tot hun grootte, kan een rol spelen. Een makkelijk te vangen grote prooi is natuurlijk aantrekkelijker dan een moeilijk te vangen kleine. Helemaal weerloos zijn de spech ten overigens niet. Zo was een col lega er getuige van hoe een door een sperwer gevangen groene specht wist te ontsnappen en ver volgens wegkroop onder het dich te struikgewas. De sperwer die achter zijn slachtoffer aanging kreeg met de snavel geduchte hou wen in de kop, en even was het spannend of hij zou afdruipen. Maar de sperwer gaf geen krimp en weer was er een specht minder in Oranjezon. Op de Zeeuwse binnendijken, maar ook in boomgaarden, erfbe- plantingen en kleine dorpsbosjes komen zowel de groene specht als de grote bonte specht talrijk voor. Vergeleken met enkele decennia geleden heeft vooral de groene specht enorm fiirore gemaakt. De vlucht van de specht is opval lend. De vogel vliegt schoksge wijs, met golvende bewegingen van boom naar boom. Specht. foto Chiel Jacobusse Vliegenzwam Richard Struyk. Kale inktzwam Feiten en weetjes over paddenstoelen Honingzwam Zweminktzwam foto's René Schrier hebben we geluk. In het gras langs het kanaaltje van Oranjezon staan twee fraaie exemplaren van de in Nederland meest tot verbeelding sprekende paddenstoel: de vliegen zwam. Zonder de vliegenzwam en zijn rood met witte stippen is een paddenstoelenwandeling niet com pleet. Het heeft geen zin om paddenstoelen in de tuin te strooien in de hoop dat de sporen het jaar erop voor nieuwe paddestoelen zorgen. Beter kun je dan een plekje met houtsnippers volstrooien. Vooral op oude houtsnippers die al wat aan het vergaan zijn kunnen dan bijvoorbeeld donsvoet jes komen. De meeste kans om paddenstoelen te vinden is op plekken waar bomen staan en waar het vochtig is. Maar ze kunnen net zo goed midden in grasvelden staan. Onder beuken groeien bijvoorbeeld weinig paddenstoelen, omdat die door hun bladerdak nauwelijks regen doorlaten waardoor het rond de stammen te droog is. Op stro zijn paddenstoelen wel te kweken. Het makkelijkst zijn de zomer-oes- terzwam, de winter-oesterzwam, de shii-take, stropharia, de Franse champignon en de kalfsoesterzwam. Valse cantharel dinsdag 27 oktober 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87