buitenland 17 dit kan begrijpen' 'Voor aanslag Lockerbie nog acht verdachten' Zusje Fidel jarenlang informante voor CIA Benoeming president EU zit er deze week niet in Abdullah wil af van voorzitter Afghaanse kiescommissie Tribunaal in Den Haag voor begin van rechtsgang Dodental aanslagen Flat op Spaans eiland Irak blijft oplopen stort in: vijf doden Peuter in luier loopt weg uit ouderlijk huis Een gloednieuwe BMW 3-Serie? C) AutoTrack. nl dinsdag 27 oktober 2009 WKÜHBHffl Bosnische vrouwen laten in Den Haag een kleed zien met de namen van omgekomen familieleden. foto Hidajet Delic/AP zaak-Karadzic nu verder gaat. In een naburig zaaltje laten zo'n 100 Bosniërs hun emoties de vrije loop. De opmerking van een vrouw die destijds verkracht werd door Bosnische-Serviërs, dat 'Ka radzic met geweld naar de rechts zaal gesleept had moeten worden' oogst applaus en 'bravo!'. Als Nerma Jelacic namens het tri bunaal laat weten dat er geen ge weld tegen aangeklaagden ge bruikt mag worden, lopen diverse aanwezigen uit woede weg. Een Bosnische vrouw: „Ik ben erg moe en teleurgesteld. Het voelt alsof er vandaag opnieuw genocide op ons wordt gepleegd." Zijn advocaten lieten gisteren we ten dat Karadzic ook vandaag ver stek zal laten gaan. EDINBURGH - De Britse politie heeft acht 'hooggeplaatste' ver dachten in het vizier gehad, die mogelijk betrokken zijn geweest bij de bomaanslag op een Ameri kaans passagiersvliegtuig van Pan- am in 1988 boven het Schotse Lockerbie. Deze verdachten werden nooit ge hoord omdat de Libische leider Muammar Kaddafi dat weigerde. Dat zei de voormalige leider-van het onderzoek naar de aanslag, Stuart Henderson, gisteren tegen de krant The Scotsman. 'We dienden acht andere namen in van mensen die we wilden spre ken tegen wie sterke verdenkingen bestonden. Helaas kregen we nooit de kans', zegt Henderson in de krant. Hij leidde het team dat de gebeurtenissen boven het Schotse Lockerbie van 1988 tot 1992 onderzocht. De politie doet intussen opnieuw onderzoek naar de bomaanslag die aan 270 mensen het leven kostte. Zo wordt het al bekende bewijsma teriaal opnieuw onder de loep te genomen. De Libiër Abdelbaset al-Megrahi werd voor de aanslag veroordeeld. Hij kwam in augustus om humani taire reden vrij. Hij heeft kanker en nog maar een paar maanden te leven. Zijn heldenontvangst in Tri poli viel slecht bij de regeringen in Londen en Washington. Stuart Henderson is opgetogen over het feit dat de politie het Lockerbie-dossier na zo veel jaren weer heeft geopend. „We hebben nooit gezegd dat het alleen Megra- hi was waar we achteraan zaten. We zaten achter zijn bazen aan." Abdelbaset al-Megrahi heeft altijd volgehouden dat hij niet schuldig MIAMI - Een jongere zus van Fidel Castro, Juanita, heeft na de Cu baanse revolutie met de CIA sa mengewerkt. Dat zegt zij in een gisteren gepubliceerd boek Mijn broeders Fidel en Raul. Het geheime verhaal. Aanvankelijk steunde de nu 76-jari- ge Juanita Castro haar broer Fidel toen hij in 1959 dictator Batista uit het zadel wipte, maar ze raakte al vlug gedesillusioneerd door het grote aantal executies. Ook stoor de zij zich naar eigen zeggen aan het op grote schaal in beslag ne men van privé-eigendommen. Zij begon haar werkzaamheden voor de CIA kort na de Varkens baai-invasie van 1961. Tegen die tijd was haar woning al een toe vluchtsoord geworden voor tegen standers van het communisme. Fi del waarschuwde haar persoonlijk zich niet in te laten met de 'gusa- nos' of'wormen'. luanita weigerde betaling voor haar informatie en maakte duide lijk dat zij op geen enkele wijze be trokken wilde worden bij geweld pleging. Zij bleef op het eiland tot na de dood van haar moeder in 1963, door wie zij zich beschermd voelde. Zij vertrok het jaar daarop. Uiteindelijk vestigde zij zich in Miami, waar ze een apotheek be gon die ze tot 2007 leidde. BAGDAD PALMA DE MALLORCA door Hans de Bruijn LUXEMBURG - De Europese rege ringsleiders zullen donderdag vrij wel zeker niet kunnen besluiten wie de nieuwe 'president' van de EU wordt. Ook de samenstelling van de nieuwe Europese Commis sie zal op zich laten wachten. De onzekerheid over de houding van Tsjechië, dat het Verdrag van Lissabon nog moet ratificeren, maakt volgens staatssecretaris Frans Timmermans (Europese Za ken) de kans dat de regeringslei ders donderdag knopen doorhak ken 'verwaarloosbaar klein'. Hij zei dat gisteren na overleg met zijn EU-collega's, die in Luxem burg de komende EU-top in Brus sel voorbereidden. Er wordt steeds meer rekening mee gehouden dat medio november een extra top no dig zal zijn om de benoemingen van de president van de Europese Raad en van de hoge vertegen woordiger voor het buitenlands be leid af te ronden. Daarna pas kan ook de nieuwe Commissie wor den samengesteld. Tsjechië speelt een cruciale rol. De Tsjechische president Vaclav Klaus weigert het Verdrag van Lissabon te tekenen, zolang het grondwette lijk hof in Brno geen uitspraak heeft gedaan over de verenigbaar heid van 'Lissabon' met de Tsjechi sche grondwet. Het hof houdt van daag een hoorzitting en wil kort daarna uitspraak doen. Maar die komt zeker niet vandaag. Zelfs als het hof deze week het licht op groen zet, is het de vraag of Klaus meteen zal tekenen. En dan nog wordt het voor de rege ringschefs te kort dag om donder dagavond al de benoemingen af te ronden. „Dat wordt met de dag on waarschijnlijker", zei Timmer mans. Klaus wil dat bij het verdrag een voetnoot komt, waarin staat dat na de Tweede Wereldoorlog uit het toenmalige Tsjecho-Slowakije verdreven Sudeten-Duitsers niet met het verdrag in de hand alsnog aanspraak kunnen maken op com pensatie voor achtergelaten bezit tingen. De andere EU-landen wil len Klaus tegemoetkomen, maar niet dat daarmee het hele verdrag weer opnieuw ter discussie komt. Het dodental van de twee aansla gen zondag in het centrum van de Iraakse hoofdstad Bagdad blijft op lopen. Het cijfer stond gisteren op 155 doden. Meer dan 500 mensen raakten gewond. Waarnemers slui ten niet uit dat het aantal aansla gen in de aanloop naar de parle mentsverkiezingen in januari zal toenemen. De aanslagen waren de bloedigste sinds medio 2007. In Palma de Mallorca is in de nacht van zondag op maandag een vier verdiepingen tellend appartemen tengebouw ingestort. Daarbij zijn vijf mensen om het leven gekomen en twee gewond geraakt. Over de oorzaak is nog niets bekend. Om dat volgens de politie in het oude gebouw in totaal negen personen woonden, wordt verder gezocht naar eventuele slachtoffers. KABUL De rivaal van de Afghaanse presi dent Hamid Karzai, Abdullah Ab dullah, heeft gisteren geëist dat voorafgaand aan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 7 november de voorzitter van de kiescommissie (IEC) wordt vervan gen. Volgens Abdullah is voorzitter Azizullah Lodin, 'ongeloofwaardig' en moet hij binnen vijf dagen wor den vervangen. De Afghaanse president Hamid Karzai peinst er echter niet over om Lodin te ontslaan. KOMEN-WAASTEN In België zoeken autoriteiten en alarmdiensten in Komen-Waasten naar een vierjarige peuter. De moe der had de deur open laten staan toen ze gisterochtend vertrok. Daar op is het jongetje naar buiten ge stapt op blote voetjes, slechts ge kleed in een trui en een luier. De organisatie Child Focus heeft pos ters opgehangen van het verdwe nen jongetje, Younes Jratlou. De IEC is in naam onafhankelijk, maar de leden van de commissie zijn benoemd door Karzai. De oppositie plaatst grote vraagte kens bij de onafhankelijkheid van het orgaan sinds de eerste verkie zingsronde op 20 augustus. Die ging gepaard met grootschalige fraude, waarvan vooral Karzai pro fiteerde. Lodin ontkent elke partij digheid ten gunste van Karzai. Abdullah herhaalde gisteren dat hij niet bereid is tot coalitievorming met Karzai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7