Zeeland PZC Brandweer Sluis krijgt extra tijd Historisch onderzoek naar grachten Cel voor slaan van vriendin Plaquette wijst op groensucces van stad Sluis ZEEUWS-VLAANDEREN I 18 en 19 25 VEILIGHEIDSREGIO Gemeente hoeft pas over twee jaar aan kwaliteitseisen te voldoen Vierhonderd brandweermannen van Terneuzen, Sluis en Dow in het nieuw Piet Brakman maakt dvd met tijdloze show voor iedereen Dinsdag 27 oktober 2009 Minister Cramer wenst splitsing Evides en Delta Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Martijn de Koning OOSTBURC - Het 'uitgeklede' brand weerbeleidsplan van de gemeente Sluis voldoet niet dit jaar, maar wel over twee jaar aan de eisen van de Zeeuwse Veiligheidsregio. Voorzitter Jan Lonink, als burge meester van Terneuzen voorzitter van de Veiligheidsregio, kan wel le ven met dat uitstel, vertelde hij gis teren aan zijn Sluise collega Jaap Sala. De dertien Zeeuwse gemeenten werken momenteel in de Veilig heidsregio samen toe naar de vor ming van een provinciaal brand weerkorps. In dat kader is afgespro ken dat de korpsen van alle ge meenten eind dit jaar een bepaald basisniveau moeten hebben. Burgemeester en wethouders van Sluis stelden daarom een flinke in vestering in de brandweer voor: ze wilden er in 2010 ruim vier ton voor uittrekken en in 2012 en 2013 bijna een miljoen. De gemeente raad vond dat veel te veel en dwong een uitgekleed beleidsplan voor de komende jaren af, waarbij de brandweer er minder mensen bij krijgt dan ze had gevraagd en er onder meer wordt bezuinigd op een nieuwe kazerne in Oostburg en de aanschaf van een hoogwer ker. Het 'ingekrompen' plan werd vori ge week door de Sluise gemeente raad vastgesteld, tot verdriet van burgemeester Jaap Sala. Die vindt het huidige plan een gevaar voor de veiligheid in zijn gemeente en wees raadsleden er ook op dat de Veiligheidsregio mogelijk niet ak koord zou gaan. Met de nu ge plande investeringen duurt het im mers nog twee jaar voordat Sluis op het vereiste niveau zit. De raad veranderde niet van ge dachten en stuurde Sala met een verzoek om uitstel naar de Veilig heidsregio. Voorzitter Lonink liet mmmmsmm door Wout Bareman TERNEUZEN - In één klap vierhonderd nieuwe bluspakken voor de brandweerkorpsen van Sluis en Terneuzen én voor de bedrijfsbrandweer van Dow Benelux in Terneuzen. De nieuwe outfit werd gisterochtend op het stadhuis in Terneuzen aan onder meer de burgemeesters van beide ge meenten geshowd door een aantal brandweer mannen, die de pakken eerder ook al hadden ge test. De gezamenlijke aanschaf was een initiatief van de brandweerkorpsen zelf en dat leverde de commandanten lovende woorden op van de bur gemeesters Jan Lonink van Terneuzen en Jaap Sa la van Sluis. Die spraken van een schoolvoor beeld van samenwerking, zoals die door de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten al een aantal jaren wordt nagestreefd. De gemeente Hulst deed om logische redenen niet mee: daar werd het brand weerkorps een paar jaar geleden al in het nieuw gestoken. Terneuzen beschikt nu over 250 nieuwe pakken, Sluis heeft er honderd aangeschaft en Dow vijf- door Martijn de Koning AARDENBURC - Stichting Het Zeeuwse Landschap is gisteren be gonnen met veldonderzoek naar de geschiedenis van een deel van de oude grachten rond Aarden burg. Het Zeeuwse Landschap wil die in oude staat terugbrengen, on der meer om de boomkikker een plezierige leefomgeving te bieden. Het werk vindt plaats in weidege bieden ten zuidoosten en ten noor den van Aardenburg. Medewerkers van bureau SOB Re search doen de komende twee we ken archeologisch onderzoek naar de grachten. „We bekijken waar ze precies lagen, hoe ze liepen en hoe ze er van origine uitzagen", vertelt onderzoeker Frederik d'Hondt. „Het Zeeuwse Landschap kan de aannemer vervolgens opdracht ge ven de grachten zo verantwoord mogelijk te reconstrueren." De grachten, onderdeel van de vesting werken rond Aardenburg, werden eind zestiende en begin zeventien de eeuw gegraven. d'Hondt verwacht zo'n vijftien we ken bezig te zijn met het onder zoek. gisteren weten geen probleem te maken van het Sluise verzoek. „We hebben begrip voor de bijzon dere financiële situatie waarin de gemeente Sluis verkeert. Zolang Sluis andere gemeenten niet extra op kosten jaagt, kunnen we als Vei ligheidsregio wel leven met dit ver zoek." Was dat niet het geval ge weest, dan had uiteindelijk de mi nister Sluis kunnen dwingen als nog onmiddellijk aan de eisen te voldoen. door Ad Roos MIDDELBURG - Een 22-jarige Terneu- zenaar is gisteren door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 maan den waarvan zeven voorwaarde lijk wegens het mishandelen van zijn vriendin. Op 20 juli ontstond er tussen hem en zijn vriendin een flinke ruzie. Daarbij pakte hij een riem waar mee hij zijn vriendin afroste. Toen de riem het begaf ging de Terneuzenaar verder met een plank die toevallig in de kamer stond en sloeg daarmee op zijn vriendin in. Volgens de rechtbank heeft de Ter neuzenaar zich schuldig gemaakt aan een poging tot zware mishan deling en poging tot doodslag. De rechter woog mee dat de jonge man al twee keer eerder veroor deeld is wegens fors huiselijk ge weld. Er was een gevangenisstraf geëist van dertig maanden waarvan acht maanden voorwaardelijk tig. De kleding is zwart met rode accenten en de leidinggevende brandweerlui hebben gekleurde schouderstukken. De pakken voldoen aan de laat ste Europese normen. Naast brandwerend is de kleding ook reflecterend waardoor er bij werk zaamheden op de openbare weg voortaan geen veiligheidsvest meer hoeft te worden gedragen. De nieuwe pakken worden vanaf januari 2010 door alle brandweerlieden gedragen. Met de aan schaf was een bedrag van zo'n 300.000 euro ge moeid. foto Mark Neelemans SLUIS - De gemeente Sluis is zo trots op de tweede plaats in de in ternationale groenwedstrijd Enten te Florale, dat ze een blijvende her innering laat neerzetten. Vandaag wordt op de Groote Markt in Sluis daarom de plaquette onthuld die de stad Sluis vorige maand tijdens de prijsuitreiking in Cardiffkreeg. Volgens de gemeente is het Euro pese succes mede te danken aan de inzet van veel inwoners, onder nemers en medewerkers van de ge meente Sluis. Om hen te bedan ken zijn ze uitgenodigd voor een feestje en de onthulling van de pla quette. De bijeenkomst in het Bel fort begint vanmiddag om 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69