altijd tijd tekort' Zeeuwse zwemclubs willen meer badwater sport 129 Priem zorgt voor vips en gewone man op Giro-dag Safina lost Williams af als nummer 1 Smits stopt als cricketinternational Van der Meet door in enkel en dubbel Krajicek viert rentree met een overwinning dinsdag 27 oktober 2009 Marcan een nieuwe carrière in de endurancesport op te bouwen. een gemiddelde van 12,13 kilome ter per uur, inclusief de stops. Je traint dus ook vele uren met zo'n paard, vaak een keer of drie per week. Daarnaast doe je ook nog kortere trainingen, zoals interval. En je moet zorgen dat je zelf ook fit bent. Eigenlijk kom je altijd tijd tekort." Met dat zware werk moet ze nog een poosje wachten. Pas over een paar weken kan ze met Marcan stappen, daarna oefent ze met hem op draf en gallop. En worden er allerlei dressuuroefeningen ge daan. „In maart of april hoop ik dan een eerste wedstrijd met hem te rijden, over 30 kilometer", kijkt Simpelaar vooruit. Ze pakt het net zo serieus aan als de vorige keer. Zo draagt haar paard een compu tertje met hartslagmeter tijdens trainingen en wedstrijden. Op een horloge kan ze het hartritme foto Mark Neelemans van haar paard aflezen, maar ook de afgelegde afstand en de gemid delde snelheid. Thuis op de com puter kan ze alle gegevens nog eens uitgebreider bekijken en ana lyseren. „Gekocht van een man uit Limburg, een ultraloper", ver telt ze. „Hij gebruikte het bij het hardlopen." Paardenliefhebbers behandelen hun dier minstens even goed als zichzelf. door René van Stee MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse verenigingen onderschrijven de conclusie van zwembond KNZB dat de zwemsport gebukt gaat on der een nijpend tekort aan badwa ter. Uit recent uitgevoerd onder zoek van de bond blijkt zelfs dat het voortbestaan van clubs in ge vaar komt als ze niet meer trai ningsuren tot hun beschikking krij gen. Nederland zou hierdoor ook zijn vooraanstaande positie als zwemnatie verliezen. Zo rampza lig is de situatie in Zeeland niet. „Maar we zouden er inderdaad graag meer uren bij willen heb ben. Niet alleen voor de wedstijd- zwemmers, maar zeker ook voor onze recreatieve leden", verklaart voorzitter Harry Hondsmerk van De Schelde (350 leden) in Terneu- zen. „Wij kunnen onze selectie zwemmers inclusief polotraining zo'n negen uur per week aanbie den. Ten opzichte van de landelij ke top is dit lang niet toereikend. In onze huidige situatie zit ook weinig rek, omdat de accommoda tie geen extra mogelijkheden biedt voor meer uren." Hoofdtrainer Thierry Potin van Luctor et Emergo uit Middelburg (300 leden) laat zich in soortgelij ke bewoordingen uit. Hoewel hij niet voor De Stormvogel uit Vlis- singen wenst te spreken, zit die club volgens hem in precies het zelfde schuitje. Bij de jeugd tot elf jaar kan Potin het in het Vrijburg- bad, waar ook De Stormvogel traint, nog wel behappen. „Maar met onze oudere leden zitten we eigenlijk helemaal klem. We kun nen ze elf traininguren per week aanbieden. Als je naar de top wilt, is dit niet genoeg. Inclusief kracht training ben je dan minstens twin tig uur per week bezig." Vanuit Kapelle klinken andere ge luiden. Daar komt De Bevelanders (300 leden) prima uit met hun badwater, zegt voorzitter Jan Eer- door Frits Bakker tink. „En als we behoefte zouden hebben aan meer water, valt dit eenvoudig te regelen met de badex- ploitant." De KNZB draagt ook mogelijke op lossingen aan. Een actieve hou ding van de clubs richting badex- ploitanten en gemeenten noemt zij cruciaal. Hondsmerk en Potin gaan daar grotendeels in mee. „Maar als je zwembad te klein is en extra trainen in de vroege och tenduren veel geld kost, zijn die nauwe contacten niet toereikend", aldus Potin. Om zijn talenten en/of selectiezwemmers meer uren te kunnen bieden, wijkt hij in vakanties regelmatig uit naar het overdekte 50-meterbad in het Oost-Vlaamse Wachtebeke. De Schelde doet dit ook. Hondsmerk: „Zeker voor leden die nationale li mieten hebben gezwommen is dit een welkome aanvulling. Verder werken we regelmatig samen met collegaverenigingen, waardoor we trainingen kunnen combineren." MILAAN - De Tour de France naar Zeeland? Vergeet het maar. Cees Priem heeft er in al die jaren van de lobby met een zeker cynisme over gesproken en heeft uiteinde lijk gelijk gekregen. Twee jaar gele den lanceerde de Zeeuwse oud-renner en ploegleider een an der project. Het resultaat werd za terdag in Milaan gepresenteerd: de Ronde van Italië komt volgend jaar naar Amsterdam, Utrecht en Middelburg. Hij ziet het zelf niet als een troost prijs voor de gemiste kans met de Tour. „Met de Giro", verzekerde Priem zaterdag, „kun je veel meer mogelijkheden benutten. De Tour is almachtig, bepaalt zelf het par koers en staat bijna geen sponsors van buitenaf toe. De Italianen zijn op dat gebied veel soepeler, de Gi ro staat open voor inspraak." Voor de volksverhuizing van de Gi ro, die goed is voor 1500 overnach tingen, werken Cees Priem en zijn rechterhand Guido van Calster al maanden nauw samen met de or ganisatie. Libéma, het bedrijf waar voor Priem werkt, had voor de start in Nederland de organisatie rechten verworven. De vip-loca ties, de start- en aankomstplaatsen en de route worden in overleg be paald. Met Amsterdam en Utrecht heeft Priem verder weinig meer van doen. De twee organisaties zijn na het binnenhalen van de Giro zelf met de Italiaanse organisatie in on derhandeling gegaan. „Ze kennen hun eigen cultuur beter dan wij, gaan zelf op zoek naar sponsors, de hospitality voor vips regelen en activiteiten buitenom de koers or ganiseren. Zij kunnen dat beter, zeggen ze, dan moeten ze het voor- RIJSWIJ K De Amerikaanse tennisster Serena Williams moet na drie weken al weer haar koppositie op de wereld ranglijst inleveren. De Russin Dina- ra Safina lost haar opnieuw af. Op de gisteren uitgebrachte ranking heeft Safina 7731 punten en Willi ams 155 punten minder (7576). Wil liams nam begin oktober de eerste plaats op de wereldranglijst over van Safina. Beste Nederlandse op de mondiale ranglijst is Michaëlla Krajicek op plaats 119. NIEUWEGEIN Jeroen Smits heeft besloten te stop pen als cricketinternational. De 37-jarige aanvoerder van het Neder lands elftal, die ook afgelopen sei zoen nog excelleerde als wicket keeper, debuteerde in 1988 in Oran je. Sindsdien heeft hij 140 interland wedstrijden gespeeld. Hoogtepunt was eerder dit jaar de sensationele overwinning op Engeland op het heilige gras van Lord's. Nederland versloeg de grootmacht in het ope ningsduel van het WK Twenty20. Cees Priem al doen. Ik heb het al druk genoeg met mijn organisatie op die da gen." Voor Middelburg gaat Priem wel aan de slag. In het historisch cen trum wil hij met het stadsbestuur een Italiaanse sfeer creëren, met veel cultuur, culinair, muziek en mode. „Ik heb de Cauberg, toen de Tour daar langskwam, als voor beeld. De Giro, die midden in de stad aankomt, zal natuurlijk niet zo veel mensen trekken, maar wordt voor Zeeland een uniek eve nement." Wie het als vip wil bijwonen, kan kiezen uit een scala van arrange menten. Voor zo'n 175 euro per persoon worden wielerfans op de Giro-dag al in de watten gelegd met veel entertainment, eten en drinken op het vip-terras. „Ik ver wacht er minstens 2500, maar we zullen ook de gewone man niet vergeten die lekker naar het wiel rennen komt kijken." SANT CUGAT Tennisster Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtskerke heeft giste ren op het ITF-toernooi in het Spaanse Sant Cugat zowel haar eer ste enkel- als dubbelpartij gewon- nen.In het enkelspel bereikte de achttienjarige speelster de laatste zestien door met 6-3 6-0 te winnen van de Zwitserse Karin Heckenber- ger. Samen met dubbelpartner Ni- colette van Uitert versloeg ze een Spaans koppel met 6-0 6-4, waar door ze de halve eindstrijd haalde. POITIERS Michaëlla Krajicek heeft haar ren tree in het tenniscircuit gisteren ge vierd met een overwinning in het dubbelspel. De Nederlandse tennis ster was met haar Poolse dubbel partner Marta Domochovska in de eerste ronde van het ITF-toernooi in Poitiers veel te sterk voor de Fran^aises Lou Brouleau en Caroli ne Garcia: 6-0 6-0. Krajicek raakte in augustus gebles seerd aan haar pols en mocht we kenlang geen racket vasthouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65