De oude en de nieuwe maagd zeeland 121 Geen blokkade voor Dansles op swingende beats van ziekenhuis Mortiere Bollywoodfilms bij Niembooda NAMENSERIE De maagd van Mechelen was het eerste liefje van prins Maurits Oude maagt dinsdag 27 oktober 2009 s Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard door Marijke Vaei Het bovenlicht van de voordeur past perfect bij de gevel van het eeu wenoude pand. Toch werd het pas een kwart eeuw gele den ontworpen en vervaardigd. De 95-jarige Joop van Hout, die sinds 1979 met zijn echtgenote Aat aan de Brouwse Markt 29 woont, werd daartoe geïnspireerd door N. A. Deïst. „De heer Deïst onder zocht de herkomst van huisnamen en schreef daarover. Toen hij met het idee kwam om in Brouwersha ven de bovenlichten met huisna men weer in ere te herstellen was ik direct enthousiast." Als voormalig bouwkundig teke naar en leraar houtbewerking hoef de Van Hout geen vaklui in te scha kelen om een passend bovenlicht te maken. En ook de huisnaam koos het echtpaar persoonlijk uit. „Het pand kwam in 1827 in de fa milie, toen de overgrootmoeder van mijn vrouw het kocht. Van haar grootvader hoorde Aat dat het vroeger De Maagt van Megge len heette. Maar het zou niet het enige huis met die naam zijn." Het pand aan de Brouwse Haven Noordzijde 10, waarin tegenwoor dig de Gereformeerde kerk vrijge maakt zit, heette in 1587 De Maegt van Mechelen, zo blijkt uit infor matie van Deïst. En ook in Zierik- zee dragen meerdere huizen deze naam, zij het in verschillende spel lingen. Het hoogbejaarde echtpaar weet hoe dat komt. „De maagd van Me chelen was het liefje van prins Maurits. Ze had twee kinderen van hem die de naam Van Nassau mochten dragen." De katholieke Margaretha van Me chelen werd aangeduid als maagd omdat zij van (lage) adel was. Joop en Aat van Hout voor hun woning aan de Brouwse Markt die in de smalstad bekend staat als de 'nieuwe' Maagt van Meggelen. foto Ronald den Dekker Maagd was in de 16e eeuw zoiets als jonkvrouw. De adellijke maagd reisde met haar kinderen vaak door Zeeland. Eigenaren van her bergen waar zij overnachtte von den het een eer om de herinne ring daaraan levend te houden door hun etablissement naar haar te vernoemen. Ook het pand van het echtpaar Van Hout was in vroeger tijden in gebruik als her berg. „Voordat de Nieuwe Water weg werd gegraven overnachtten in Brouwershaven veel zeelui. Het schijnt dat vijftien van hen de her berg in dit pand als postadres ge bruikten." Door al deze informa tie, deels afkomstig van de grootva der van Aat, besloot het echtpaar dat de Maagt van Meggelen de bes te naam was voor hun huis. „De spelling met twee g's kozen we uit diverse oude schrijfwijzen." In zijn werkplaats aan de Baan- straat vervaardigde Van Hout het bovenlicht met daarin de huis naam en het wapen van Brouwers haven. „Siersteekwerk, leuk om te doen," herinnert de hoogbejaarde houtbewerker zich. Minder leuk waren teksten in het boek 'Bovenlichten in Zeeland" dat naderhand uitkwam. „Daarin werd betwijfeld of de naam de Maagt van Meggelen bij ons huis hoorde." Maar dat speelt inmiddels geen rol meer, de naam is ingeburgerd. Het pand Haven Noordzijde 10, dat in 1870 hotel Bouwman werd en te genwoordig de Gereformeerde kerk vrijgemaakt huisvest, is in Brouwershaven bekend als de 'oude' Maegt van Mechelen. Het huis van het echtpaar Van Hout wordt in de smalstad aangeduid als de 'nieuwe' Maagt van Megge len. Mevrouw Van Hout kocht het pand Markt 29 Brouwershaven in 1827. De akte werd getekend in de 'oude' Maegt van Mechelen De 'oude' Maegt werd later hotel Bouwman. Behalve in het bovenlicht van Markt 29 staat de huisnaam Maegt van Meggelen ook op de koperen brievenbus. In de hal staat een gebeeldhouw de maagd met spiegel. VLISSINGEN - De gemeenteraad van Vlissingen is nog steeds tegen de bouw van een nieuw ziekenhuis in de Mortiere, maar zal dat niet proberen tegen te houden door de wijziging van het bestemmings plan te blokkeren. Dat zou 'heel flauw' zijn, vinden PvdA en WD. Het nieuwe ziekenhuis moet op een kavel komen die in bezit is van de gemeente Middelburg, maar op grondgebied van de ge meente Vlissingen ligt. De bestem ming van die lap grond langs de A58 moet worden veranderd om de bouw mogelijk te maken. PvdA, WD en PSR, die samen een meerderheid hebben van 16 van de 29 zetels, zullen de wijzi ging van het bestemmingsplan niet gebruiken om hun eigenlijke voorkeur, verbouwing van het be staande ziekenhuis in Vlissingen of desnoods nieuwbouw op Vrij burg, erdoor te drukken. „Dat is ook niet in het belang van de ge zondheidszorg, want dat leidt al leen maar tot uitstel. Je kunt ook niet zomaar een bestemmingsplan wijziging tegenhouden", waar schuwt PvdA-fractievoorzitter Henk de Haas. Hij krijgt bijval van Marjan Reinders van de WD. „Wij zijn niet blij met de gekozen locatie, maar zetten nu liever in op goede zorg, inclusief kraamzorg, en goede bereikbaarheid." Lou Wa terman van de Partij Souburg/- Ritthem noemt de Mortiere zelfs aantrekkelijker dan Vrijburg, zeker voor zijn achterban. SP'er Trix de Roos blijft zich ver zetten tegen de Mortiere en sluit niet uit dat de SP tegen wijziging van het bestemmingsplan zal stem men. Ook de LPV wil voorlopig niets weten van de Mortiere, zegt Mark Weug. door Selma Osman Als klein meisje hup pelde Anima Ruis- sen al op de vrolijke liedjes uit Indiase films. Later, in haar Vlissingse studententijd, werd na dansoptredens vaak gevraagd of ze les wilde geven. Daarvoor had ze het als student te druk. Maar nu ze is afgestudeerd, komt het er toch van. Ze begint in Middelburg haar eigen Bollywooddansschool: Niembooda. De 25-jarige Middelburgse denkt dat ook in Zeeland vraag is naar deze danssoort. Bollywood is een populaire naam voor de Indiase filmindustrie. Het genre staat bol van swingende liedjes die speciaal voor Bollywoodfilms gemaakt wor den. „Het zijn vaak de Top-40-hits van het Oosten", geeft ze aan. In Bollywooddans smelten klassieke Indiase dansbewegingen en folklo re samen met moderne hiphop, streetdance en salsa. Ruissen: „Bol lywood is vrolijk, kleurrijk en ener giek; je wordt er heel blij van." Haar toekomstige danspupillen zijn mensen die van dans én van Bollywoodfilms houden: „Ze dan sen meestal al jazz, flamenco of streetdance, maar ze kennen ook die films." Omdat de liedjes in het Hindi zijn, krijgen de cursisten van haar een vertaling. „Zo leer je niet alleen de dans, maar weet je ook waar je op danst." De Bol lywoodfilms kennen eigenlijk maar één thema: de liefde. „In het begin probeert een jongen een meisje te versieren en krijg je een flirt-liedje. Daarna wordt in een liedje toegegeven: 'ik hou van jou'. Dan mag het meisje niet trouwen en volgt een Tiefdesverdrietliedje en aan het eind van de film mo gen ze toch bij elkaar zijn en komt er een vrolijk lied", lacht Ruissen. Als Nederlands-Hindoestaanse groeide ze op met een grote ver bondenheid met India, de Hin- du-religie en de swingende beats van de liedjes uit Bollywood. Met Niembooda claimt ze de eerste Bol lywooddansschool in Zeeland te beginnen. De lessen zijn voor alle leeftijden. „Niemand is te oud om te leren en Bollywooddans wordt op verschillende lesniveaus gege ven." Wie nog wat huiverig is voor een kennismaking met Bollywood, mag de lessen uitproberen. Op za terdag 24 en 31 oktober worden van 10 tot 11 uur gratis introductie workshops gehouden in het Ont moetingscentrum van winkelcen trum Dauwendaele in Middelburg. www.niembooda.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57