Museumtuin en -cafe in de i8l Drukke dagen voor redders Overvaller videotheek Middelburg moet cel in Burgemeester Van de Velde onder het mes VERNIEUWING Via maatschappelijke stage denken jongeren mee over aantrekkelijk museum r—\te»— 11 1 .1 I Handel in modern jasje bij'Belshazzar' Brouws Museum en Welzijnshuis dinsdag 27 oktober 2009 s ABONNEE mm \l\lmt 9 VOORDEEL VVIIIL Umi www.pzc.nl/winweken BROUWERSDAM - De vrijwilligers van het KNRM-station in Oud dorp hebben drukke dagen achter de rug. Zondagmiddag moesten de redders vijf keer in actie komen. Allereerst was er de melding van een vermiste persoon. Vanaf va kantiedorp Port Zélande waren twee Duitsers in een gehuurde rub berboot vertrokken. Die werd na het nodige zoekwerk leeg terug ge vonden. De mannen bleken even wel ongedeerd. Ze hadden lopend Port Zélande bereikt. Wat later werd assistentie ver leend aan een bij Den Osse omge slagen catamaran. Het schip werd overeind getrokken en kon verder varen. De volgende melding betrof een hond in nood. Deze was te ver in zee gezwommen en kon niet terug. Onderweg kregen de redders de melding dat het beestje veilig en wel weer op het stand was beland. Verder werd een jacht met motorstoring naar veilige ha ven gebracht en brachten de red ders opvarenden van een omgesla gen bootje in veiligheid. Op 15 oktober 2009 is ten laste van A. Kaba, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, waarne mende gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt ken nisgeving gegeven van beslag legging op de inkomsten. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onder staand gerechtsdeurwaarderkan toor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SLTholen COEDEREEDE - Burgemeester Ger van de Velde-de Wilde van Goe dereede is van eind deze maand tot begin volgend jaar uit de run ning. Van de Velde moet een ope ratie aan haar rug ondergaan waar na een periode van revalidatie volgt. De burgemeester verwacht begin volgend jaar weer aan het werk te kunnen gaan. Tijdens haar afwezigheid neemt lo co-burgemeester A. Admiraal haar taken in het college waar. Op de website van de gemeente (www.goedereeede.nl) komen re gelmatig berichten over de toe stand van de burgemeester. door Esme Soesman Met enige regelmaat strijken bezoekers van het B rouws Museum spontaan neer in de achter tuin van het aan de Haven Zuidzij de in Brouwershaven gevestigde museum. Op zoek naar rust en ruimte, constateert museumdirec teur Regina Op de Beek. Geen gek idee dus om de stads tuin achter de twee - gekoppelde - museumpanden om te vormen tot een sfeervolle museumtuin. Het is één van de twee grote projecten waar de betrokkenen bij het Brouws Museum de komende ja ren de tanden in willen zetten. „Samen met een museumcafé moet dat toch een boost aan het museum geven", blikt Op de Beek vooruit. De 8oo vierkante meter grote lap grond achter het museum leent zich goed voor een metamorfose. De op het zuidoosten gelegen tuin is diep en volmaakt rustig. Een ho veniersbedrijf maakt op dit mo ment een ontwerp waarmee de tuin een soort verlengstuk van het museum wordt. Vooruitlopend daarop is er al wat eerste onderhoudswerk geklaard. De too jaar oude (beschermde en bij de bomenstichting geregis treerde) vederes is door deskundi gen opgeknapt. „Daar omheen zouden we maritieme elementen kunnen aanbrengen. Zoals een oude garnalenschuit of een roei- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige Vlissinger veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien maanden en tbs met voorwaar den. Bovendien moet hij een scha devergoeding van 500 euro beta len en wordt zijn proeftijd van een eerder vonnis met een jaar ver lengd. De Vlissinger overviel 15 no vember vorig jaar de Middelburgse boot. Dat vinden kinderen ook leuk." Een ander idee is het aanleggen van een (beperkte) kruidentuin; eentje die inspringt op de in het verleden in grote hoeveelheden via schepen geïmporteerde spece rijen. „Ik denk dat de tuin zo meer waarde biedt. Mensen zoeken rust en ruimte. Dat bieden wij, even- meel in combinatie met een drank je." Want dat is de tweede pijler van de vernieuwing die het Brouws Museum te wachten staat. De bedoeling is op de eerste verdie ping, in wat nu nog depot is, een museumcafé te vestigen. Hoe en wat precies is nog niet dui delijk. Op de Beek ziet in de uit werking van dit plan een belangrij ke rol voor stagiaires weggelegd. Via maatschappelijke stages hoopt zij nu (jaarrond) een stuk of twee, drie leerlingen binnenshuis te krij- Het Brouws Museum is het hele jaar door geopend. Van maandag tot en-met vrijdag; van 9.00 tot 17.00 uur. Zaterdag kan op afspraak een kijk je in het museum worden geno men. In de zomerperiode kunnen be langstellenden ook zondag (van 11.00 tot 17.00 uur) terecht. In de winter zondags alleen op afspraak. Het museum is gevestigd in de panden Haven Zuidzijde nummer videotheek Moviemax. Ook be dreigde hij zijn buurman met een klauwhamer en via een medewerk ster van Jeugdzorg bedreigde hij ook zijn ex-echtgenote. Bij het laat ste ging het om een omgangsrege ling met zijn kinderen die niet ge heel vlekkeloos verliep. De Vlissinger zou de beroving van de videotheek hebben gedaan in opdracht van een schuldeiser. gen. Sinds kort bemiddelt het Wel zijnshuis Schouwen-Duiveland in de - vanaf 2011/2012 verplicht ge stelde - maatschappelijke stages op Schouwen-Duiveland. „Het is een mooie opdracht voor jongeren van een jaar of 16, 17. Ontwerp een leuk museumcafé. Hoe maak je zo iets klantvriendelijk, wat is de bes te routing?", omschrijft Op de Beek de contouren van de stageop dracht. Werk is er („En dat geldt trouwens voor alle musea op Schouwen-Dui veland") genoeg. Veelzijdig en (veelal) aantrekkelijk werk, blijkt uit haar opsomming van een aan tal taken. „Het inrichten van expo sities, het invoeren van gegevens in de computer, suppoosten enzo voorts." De museumdirecteur ver wacht bovendien dat jongeren in houdelijk een belangrijk verschil kunnen maken. „Ze denken vaak 14 en 15 in Brouwershaven, voor heen onder meer in gebruik als timmermanwerkplaats, pastorie en later antiekwinkel. Maatschappelijke stages hebben tot doel leerlingen de waarde bij te brengen van onbetaald werk voor de samenleving. Het Welzijnshuis heeft met het oog op de bemiddeling een vaca turebank in het leven geroepen. Q www.brouwsmuseum.nl en.www.het welzijnshuis.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een oratorium over een Bijbels verhaal, maar met een eigentijds sausje. Die omschrijving past op Belshazzar, het verhaal van een feest aan het hof van ko ning Belshazzar. Toen het Thomas koor uit Zierikzee onder leiding van Mar van der Veer een aantal delen van het oratorium in studie nam, ontstond het idee het werk niet alleen te zingen, maar ook te ensceneren. Samen met predikant Michiel de Zeeuw broedde Van der Veer op een theatrale uitbeel- creatief en kunnen goed meeden ken over de vraag hoe je een mu seum leuk voor jongeren maakt." Ook voor het tot uitvoer brengen van het museumtuinplan hoopt Op de Beek gebruik te kunnen ma ken van maatschappelijke stages. Die inzet is namelijk hard nodig. Het Brouws Museum steunt op de inzet van vier enthousiaste vrijwil ligers. De beoogde vernieuwing kan dan ook alleen maar worden gerealiseerd door de rem op ande re activiteiten te zetten. Voorlopig wordt even geen nieuwe wisselex positie ingericht. Tot museumtuin en -café („Eén voor één, want we moeten ervoor waken te veel hooi op onze vork te nemen") gereali seerd zijn. Beide plannen komen voort uit een publieksonderzoek dat in 2008 door SCEZ (Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland) onder mu sea is uitgevoerd. Het betrekken van de tuin bij het museum en de inrichting van een koffiehoek zijn suggesties die door bezoekers zijn gedaan. „Daar wilden we graag iets mee doen." En de plannenmakerij stopt niet. De vernieuwing van het op zee vaart gerichte museum inspireert nog voor realisatie. „We hebben ook al gedacht aan het inrichten van een beeldentuin in de zomer. Je zou iets met maritieme kunste naars kunnen doen. Of iets met voordrachten van poëzie. De mo gelijkheden zijn er, maar dat laat ik ook over aan de mensen die hier vrijwilligerswerk doen." ding. Regisseur Lies Hanse werd benaderd om de regie in handen te nemen en een speciale werk groep werd belast met het zorgen voor attributen en kleding. Aldus ontstond een hedendaags kijk- en luisterspel over een eeuwenoud verhaal. Belshazzar wordt zaterdag en zon dag uitgevoerd in de Nieuwe Kerk in Zierikzee door het Thomaskoor met gastzangers en acteurs. Violis te Annette Jumelet en organist Ma rien Stouten zorgen voor de muzi kale begeleiding. De uitvoeringen beginnen steeds om 20.00 uur. Het Brouws Museum is gevestigd in twee panden aan de haven in Brouwers- zien. De jongste aanwinst is een verzonnen, maar wel tot in detail uitge- haven. Het museum laat diverse aspecten zien van de relatie die Brouwers- voerd scheepsmodel (Z05) dat door een vader voor zijn zoon gemaakt is. haven met de zeevaart onderhield. Er zijn onder meer authentieke scheepsmodellen, maritieme schilderijen, to pografische kaarten, paskaarten, prenten en nautische instrumenten te Beiden zijn inmiddels overleden. Het museum herbergt verder onder meer een filmzaal. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54