41 binnenland Stiekeme reclame middel erger dan KRAS.KL Ledenraad PvdA eens met hogere AOW-leeftijd Tv-programma Radar verzint middel JORDANIË SYRIË 'Uy J<k Mishandeling Chronische pijn na borstvergroting peter van straaten Reis Laura (14) bij rechter SYMPTOOMRECLAME Minister Klink ontving 20.000 handtekeningen tegen sluikrecla me voor medicijnen. Door aandacht te vragen voor een kwaal, tracht de farmacie via een omweg middelen te verkopen. waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm dinsdag 27 oktober 2009 www.lekkerpuzzelen.nl i mffiifflfflii iimn wiliHii 'iiiiiwii'iiiii'iiTiii NIEUWECEIN - De 17-jarige jongen die afgelopen weekeind een ver pleegkundige van het Sint Anto- niusziekenhuis in Nieuwegein be dreigde en mishandelde, is giste ren opgepakt. De Nieuwegeiner wilde een verpleegkundige aanvlie gen toen hij niet snel genoeg na binnenkomst werd geholpen. UTRECHT - De politieke ledenraad van de PvdA heeft zich gister avond in de Utrechtse Jaarbeurs achter het kabinetsplan geschaard voor verhoging van AOW-leeftijd. Emotionele oproepen van met na me partijleider Wouter Bos en staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken) zorgden er mede voor dat een grote meerderheid stemde tegen een motie die de verhoging van de pensioenleeftijd had moe ten tegenhouden. Binnen de PvdA-achterban be stond veel weerstand tegen het coalitievoornemen de AOW-leef tijd in twee stappen op te trekken naar 67 jaar. „Kiezersbedrog", noemde de afdeling Terneuzen het AOW-plan. Anderen toonden gisteravond begrip voor de 'onont koombaarheid' van de leeftijdsver hoging. „Het is .juist solidair", meende de een. „Onverstandig om hiertegen te zijn", zei een ander. Bos riep in zijn toespraak de vak bonden op om samen met dé Pv dA te strijden zodat er goede rege lingen komen voor ouderen en mensen in zware beroepen. FNV-bestuurders Henk van der Kolk en Leo Harteveld, aanwezig als partijleden, lieten weten dat niet te willen. De FNV wijst de ver hoging van de AOW-leeftijd radi caal af Met protestacties bij het Jaarbeursgebouw maakte de vak centrale dat nog eens duidelijk. NIJMEGEN - Een kwart van de vrou wen die een borstvergroting heb ben laten uitvoeren, houdt aan de ingreep chronische pijn over. Dat stelt anesthesioloog Monique Stee- gers in haar promotieonderzoek aan het Universitair Medisch Cen trum St Radboud in Nijmegen. De onderzoekster ondervroeg 265 vrouwen over hun borstvergro ting. Een kwart van de ondervraag de vrouwen kampte twee jaar na de ingreep nog met pijn. De groot te van de implantaten had geen in vloed op de ontwikkeling van chronische pijn. Bij de vrouwen zonder chronische pijn nam de kwaliteit van leven na de borstver groting toe. Bij vrouwen met pijn- klachten doet het lijden het posi tieve effect van de ingreep teniet, aldus Steegers. Jaarlijks vinden in Nederland drie duizend borstvergrotende opera ties, in vrijwel uitsluitend particu liere klinieken, plaats. Reclame maken voor genees middelen is verboden. Via stiekeme reclame voor uit eenlopende kwaaltjes pro beert de farmacie dit verbod te omzeilen. Minister Klink kijkt of de regels aange scherpt moeten worden. door Monique Prins illustratie Jos Diender Precies aan het begin van de zomer, de start van het slipper-seizoen, ging een grootscheepse tv-reclame van start over kalknagels. Het spot je eindigde met: 'Schimmelnagels. Geef ze niet door aan een ander. Raadpleeg uw huisarts bij klach ten.' Er verscheen geen naam van een medicijn of fabrikant in beeld. Want reclame maken voor recept geneesmiddelen is verboden. Maar informatie geven over gezond heidsklachten mag wel. En zo be nut de farmacie de mazen in de wet. De gealarmeerde consument die vreest ook kalknagels, een overac tieve blaas of 'restless legs' te heb ben, meldt zich bij de huisarts. Die huisarts is intussen bestookt met brieven en folders over het medicijn. Met een beetje geluk schrijft de arts vervolgens het ge wenste middel voor. De Consumentenbond vroeg mi nister Klink van Volksgezondheid gisteren via een handtekeningenac tie, 20.000 handtekeningen wer den overhandigd, om een verbod op deze symptoomreclame. Klink erkent dat het onderscheid tussen onafhankelijke informatie over ge zondheid en reclame voor genees middelen duidelijker kan worden. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) en de stichting Code Geneesmiddelenreclame (CGR) zijn al bezig te kijken of de regels scherper moeten. Klink geeft toe dat de symptoomreclame patiën ten nodeloos ongerust maakt en huisartsen overbodig werk ople vert. „Die heeft wel wat meer en wat beters te doen." Een verbod op symptoomreclame is volgens de vereniging innovatie ve geneesmiddelen Nederland, Ne- farma, een te grof middel. „Via re clameblokken vragen ook de over heid, verzekeraars en patiëntenver enigingen aandacht voor preventie mogelijkheden en aandoeningen. Dat varieert van het belang van een griepprik tot het onderkennen van signalen van kanker. De zorg is er niet bij gebaat als dit allemaal moet verdwijnen." Het Nederlands instituut voor ver antwoord medicijngebruik DGV ziet wel degelijk kwalijke kanten van symptoomreclame. DGV heeft samen met tv-programma Radar de discussie over deze recla me aangezwengeld. „Het gaat vaak over klachten die helemaal geen Een actie vaft consumentenpro- gramfna Radar vormde de aanlei ding van de handtekeningenactie tegen sluikreclame voor medicij nen. Radar liet onlangs op tv zien hoe fabrikanten van geneesmidde len mensen met een onschuldige kwaal als schimmelnagels naar de huisarts proberen te krijgen. Consumentenprogramma's trek- UTRECHT - De Raad voor de Kin derbescherming wil het toezicht op de 14-jarige zeilster Laura Dek ker handhaven. Dat zei de raad gis teren na afloop van de rechtszaak waarin een eventuele voortzetting van het toezicht door jeugdzorg werd besproken. Vrijdag doet de rechtbank uitspraak. Het toezicht was ingesteld omdat de raad Lau ra's voornemen voor een soloreis rond de wereld veel te gevaarlijk vindt. Laura verklaarde gisteren eerst haar schooljaar af te maken. ken al tientallen jaren een miljoe nenpubliek. Kassa van de Vara mag rekenen op 1 tot 1,5 miljoen kijkers, het publiek van Radar telt wekelijks bijna 2 miljoen kijkers. Radar-presentatrice Antoinette Hertsenberg verklaart het succes met de herkenbaarheid van behan delde problemen. Twee maanden geleden bracht Ra dar het bericht naar buiten dat Ne derlanders veel last hebben van 'winderigheid'. De redactie verzon het middel 'Deflexine', en maakte er daarna reclame voor bij huisart sen. De meeste van die huisartsen lieten toe dat er foldertjes in de wachtkamer achtergelaten wer den. Ze vroegen niet naar de her komst ervan. Ook apotheken 7-/8-/15-daagse rondreizen INCLUSIEF "niet /N Oe. MPNP S-T£fceM BIJ NADER In het bericht in de krant van zaterdag over de reuzenpanda die in november de dierentuin Emmen bezoekt, is onte recht de indruk gewekt dat het om een levende reuzenpanda gaat. Het 'be zoek' is onderdeel van het China Festi val of Lights. 44 Chinese kunstenaars maken 30 lichtsculpturen, waarvan een van de reuzenpanda. 7/8 dgn Highlights JORDANIË v.a. 649 Vertrekdata: 18-20-23 november Absolute TOPDEAL met o.a. een overnachting in de kleurrijke Wadi Rum rotswoestijn, (incl. diner) het wereldwonder, de mysterieuze rotsstad Petra, de Dode Zee, het antieke Jerash en de eeuwenoude hoofdstad Amman! Zie www.kras.nl/35759 15 dgn JORDANIË SYRIË v.a. 1359 Vertrekdata: 25 nov., 10 mrt. en 7apr. Deze culturele rondreis brengt u naar de uit rotsen gehakte tempelstad Petra, het woes tijnlandschap Wadi Rum, oasestad Palmyra en de Syrische metropool Damascus. Boek snel deze indrukwekkende reis! Zie www.kras.nl/38120 vliegreis hotelovernachtingen ontbijt excursies (Ned.sprekende) reisleiding Absolute topaanbiedingen, dus wees er snel bij! OP=OP! Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4