Sport PZC Een jaar schorsing voor Van Gelder 28 en 29 27 28 en 29 TURNEN Ringenspecialist kan Nederlandse turners via WK wèl naar de Olympische Spelen helpen Niet de enige zondaar Saskïa Simpelaar zoekt met Marcan nieuw geluk Dinsdag 27 oktober 2009 Zwemverenigingen zouden meer badwater willen Tip? sport@pzc.nl Yuri van Gelder kan volgend jaar in oktober, als zijn schorsing erop zit, deelnemen aan de WK in Rotterdam. door Herman Wissink BEEKBERGEN - De ringenspecialist Yuri van Gelder krijgt door de tuchtcommissie van de gymnas- tiekunie een schorsing van een jaar opgelegd. Het is een minimale strafmaat, omdat cocaïne geen prestatieverhogend middel is en de turner uit Waalwijk zelf een be kentenis heeft afgelegd. Hierdoor kan Yuri van Gelder de Nederlandse turnploeg helpen met de kwalificatie voor de Olym pische Spelen, al zal hij er zelf in 2012 in Londen niet bij zijn. Volgens een regel van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) mag een sporter die wegens dope gebruik langer dan een half jaar is geschorst, niet aan de eerstvolgen de Olympische Spelen deelnemen. Van Gelder (26) is door de tucht commissie van de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Unie (KN- GU) voor een jaar geschorst we gens cocaïnegebruik. Dat houdt in dat hij volgend jaar wel mag deel nemen aan de wereldkampioen schappen in Rotterdam. Daar wor den de eerste stappen gezet rich ting kwalificatie voor de Spelen van 2012 in Londen. Met name vice-wereldkampioen op rek, Epke Zonderland, en Jef frey Wammes kunnen baat heb ben bij de terugkeer van de Euro pees- en voormalig wereldkampi oen op de ringen. Nederland zal zich als team bij de beste 24 lan den van de wereld moeten plaat sen en kan de hulp van Van Gel der goed gebruiken. Van Gelder liep de voorgaande twee Olympische Spelen ook al mis, omdat de selectiecriteria van de internationale gymnastiekbond (FIG).niet in zijn voordeel waren. Hij kon zich als individuele spor ter uit een zwakke turnnatie al leen plaatsen door wereldkampi- oen op ringen te worden. Hij won zilver. In een schriftelijke verklaring zegt Van Gelder zich neer te zullen leg gen bij de straf „Straf krijgen is nooit leuk. Toch kan ik leven met de schorsing." Van Gelder werd op 13 juli van dit jaar na afloop van de Nederlandse kampioenschappen in het Rotter damse Ahoy' positief getest op ge bruik van cocaïne. De tuchtcom missie van de KNGU heeft de mi nimale straf opgelegd in plaats van de maximale straf van twee jaar. Overweging daarbij was dat cocaï ne niet wordt gezien als een presta tieverhogend middel. De straf van een jaar is met terugwerkende kracht. De turnbond heeft bij monde van voorzitter Jos Geukers laten weten niet in beroep te zul len gaan tegen de uitspraak van de tuchtcommissie. Formeel kan de werelddopingauto- riteit WADA nog beroep aan teke nen tegen de straf Geukers zegt aanwijzingen te hebben dat dat niet te verwachten is. Tot zijn positieve urinetest was 11 Turner Yuri van Gelder is niet de eerste topsporter die is betrapt op cocaïne. De afgelopen jaren wer den ook diverse andere atleten po sitief bevonden, zoals de Belgische wielrenner Tom Boonen. Een over zicht: 2009: Ringenspecialist Yuri van Gelder geeft toe dat hij vlak voor de NK turnen cocaïne heeft ge bruikt. 2009: De Belgische wielrenner Tom Boonen wordt voor de derde keer betrapt op cocaïne. Hij mag aanvankelijk niet meedoen aan de Ronde van Frankrijk, maar krijgt van het Franse olympisch comité toch toestemming. 2004: Voetballer Tamas Peto van NAC wordt positief getest op cocaï ne. De Engelse voetbalclub Chelsea ontslaat de Roemeen Adrian Mu- tu nadat hij is betrapt. De Italiaanse wielrenner Marco Pantani overlijdt aan een overdo sis cocaïne. 2002: De Australische doelman Mark Bosnich van Chelsea en de Colombiaanse keeper Rene Higui- ta worden betrapt op cocaïne. De Italiaanse renner Gilberto Simo- ni wordt twee keer positief getest, maar later vrijgesproken. 2001: De Duitse voetbalcoach Christoph Daum geeft toe regel matig cocaïne te gebruiken. 1999: De Cubaanse atleet Javier Sotomayor wordt betrapt en wordt voor twee jaar geschorst. 1997: Doelman Maikel Aerts van FC Den Bosch krijgt een schorsing opgelegd na een positieve test op cocaïne. De Argentijnse voetballegende Die- go Maradona wordt na 1991 en 1994 voor de derde keer gepakt op cocaïne bij een dopingcontrole. foto GPD Van Gelder in dienst van de Ko ninklijke Landmacht. Daar werd hij per 1 augustus ontslagen. Van Gelder, die half juli van dit jaar het slechte nieuws zelf wereld kundig maakte, zegt momenteel in behandeling te zijn voor wat hij noemt 'zijn probleem'. Tot voor kort zat hij in een afkickcentrum in Schotland. „De behandeling gaat goed en geeft me nieuwe energie om de draad weer op te pakken. Wat mij daarbij helpt is de rust rondom mijn persoon. Ik krijg een tweede kans en die zal ik met beide han den oppakken. Volgend jaar bij het wereldkampioenschap turnen in Rotterdam wil ik er weer staan. Daar werk ik aan en daar geloof ik heilig in. Zijn trainer Bram van Bokhoven gelooft ook dat een te rugkeer op het hoogste niveau mo gelijk is. De turner moet nog wel op zoek naar een locatie waar hij kan trai nen. Door zijn schorsing mag hij gedurende een jaar niet meedoen aan officiële wedstrijden en ook geen gebruik van de trainingsfacili teiten van de bond. Van Gelder trainde tot zijn schor sing bij vereniging Flik Flak uit Den Bosch, één van de twee door de bond gesubsidieerde nationale trainingscentra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47