buitenland 19 zware autobommen wil crisis 'moedig' te lijf gaan Nieuwe EU-diplomaat Agenten gefilmd bij geweld straks 'heel machtig' Nationalistische partijen uit Europese landen sluiten pact twee aanslagen in Bagdad Gijzelaar ontsnapt dankzij aanslagen Landen in Azië willen een soort EU Zweepslagen voor Gewonden door rellen programma over seks bij Tempelberg Pakistan claimt succes in strijd tegen Taliban Opnieuw moord op Vluchten geschrapt mensenrechtenactivist vanwege stakingen 'Dit akkoord is een nieuw begin met nieuw denken, een werkelijke verandering' maandag 26 oktober 2009 met lijken en ledematen. Hulpver leners zochten in het puin naar overlevenden. De explosies had den tientallen auto's verwoest. Wa terleidingen sprongen, waarna wa ter over de straten stroomde. Het politiecijfer van 132 doden en 520 gewonden werd overigens in twijfel getrokken door een functio naris van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Volgens de ano nieme functionaris blijkt uit de op getelde slachtoffertallen van de zie kenhuizen dat 99 mensen zijn om gekomen en meer dan zevenhon derd gewond zijn geraakt. Inwoners van Bagdad verweten de regering en de veiligheidsdiensten dat die te weinig hebben gedaan om de aanslagen te voorkomen. „Waar waren de veiligheidstroe pen", schreeuwde Mohammed Radhi die op zoek was naar zijn zuster, een medewerkster van het ministerie van Justitie. In juli dit jaar droeg het Ameri kaanse leger de veiligheidstaken in de Iraakse steden over aan Irak. Een maand later, op 19 augustus, troffen aanslagen twee ministerië le gebouwen in Bagdad. Dat kostte zeker honderd mensen het leven. Voor één Iraki zijn de verwoesten de bomaanslagen in Bagdad een geluk bij een ongeluk gebleken. De man was kort ervoor ont voerd, maar door de explosies kon hij ontkomen aan zijn gijzelne mers, vertelde een politiefunctio naris. De man was tegen zijn wil meege nomen en in de kofferbak van een auto gestopt. De auto reed vlakbij het gebouw van het provin ciebestuur van Bagdad, toen daar een van de bommen ontplofte. TWee ontvoerders kwamen om, een derde raakte zwaargewond. De ontvoerde Iraki wist de aan dacht van agenten te trekken door van binnenuit tegen de klep van de kofferbak te trappen. iHHanHHBHBMBBnMi li'in im—n—in 1 nmiiwim—i'imi il» mm persoonlijke ramp in de op een na grootste stad van het Indiaase dis trict Darjeeling, met 500.000 inwo ners, gelegen in West-Bengalen in het noordoosten van India. foto Tarun Das/AP HUA HIN Aziatische landen willen een ge meenschappelijk blok vormen naar voorbeeld van de Europese Unie. De landen binnen het blok zouden onder meer een gezamen lijke vrijhandelszone moeten vor men. Over het plan is gisteren ge sproken- tijdens de jaarlijkse top van de Gemeenschap van Zuid- oost-Aziatische Naties (Asean) in Thailand. RIYAD JERUZALEM ISLAMABAD Pakistan claimt een strategisch ge legen berg in Zuid-Waziristan te hebben heroverd op de Taliban. Pa kistaanse militairen namen de berg Tarkona Narai gisteren in na een zestien uur durend gevecht met de islamistische opstandelin gen, aldus een verklaring van de strijdkrachten. De berg was een bastion van de Pakistaanse Taliban- beweging. SAN JOSÉ - Amerikaanse agenten in het Californische San José zijn met een mobiele telefoon gefilmd terwijl ze een Vietnamese student aftuigden met knuppels en tasers die elektrische schokken geven. De beelden zijn zaterdagavond op in ternet gezet. Een woordvoerder van de politie in het Californische San José kondigde gisteren een on derzoek aan. De video werd op internet gezet door de redactie van San José Mer cury News. Er is te zien dat de 20-jarige Phuong Ho meer dan tien keer met een stalen knuppel wordt geslagen. Hij krijgt één klap op zijn hoofd. Een andere agent bewerkt Ho met een taser. Tijdens de mishandeling lijkt Ho al ge boeid te zijn. De video zou vorige maand zijn opgenomen. Ho werd aangehouden op verden king van geweldpleging tegen een van zijn kamergenoten. Die kamer genoot belde de politie. De video werd gemaakt door een andere ka mergenoot. Ho zei tegenover een krant dat hij niet gewapend was toen de politie kwam. Een journaliste is in Saudi-Arabië veroordeeld tot 60 zweepslagen, omdat ze heeft meegewerkt aan een tv-programma waarin over seks werd gepraat. Dat maakte haar advocaat zaterdag bekend. Rozana al-Yami is voor zover bekend de eerste journaliste die zo'n straf krijgt. Het programma was in juli te zien op een Libanese zender die ook in Saudi-Arabië uitzendt. NAZRAN Tijdens rellen bij de Tempelberg in Jeruzalem, vielen gisteren tiental len gewonden. Palestijnse demon-' stranten en de Israëlische politie raakten met elkaar slaags bij de al-Aqsa-moskee. Volgens het Rode Kruis raakten 24 Palestijnen ge wond. Onder de Israëlische politie vielen twaalf gewonden, van wie drie ernstig. Achttien Palestijnen zijn opgepakt. MADRID In de Russische Kaukasus is giste ren de Ingoesjetische mensenrech tenactivist Maksjarip Aoesjev van uit een passerende auto doodge schoten. Een vrouw in zijn auto raakte zwaargewond. De moord vond plaats in de republiek Kabar- dino-Balkarija. Aoesjev is de derde mensenrechtenactivist die binnen enkele weken in de Noordelijke Kaukasus is vermoord. BOEDAPEST De Spaanse luchtvaartmaatschap pij Iberia schrapt voor vandaag en morgen vierhonderd van de in to taal tweeduizend vluchten. De Spaanse vakbonden hebben het ca binepersoneel op die twee dagen opgeroepen te gaan staken. Zowel binnenlandse als vluchten binnen Europa worden geschrapt. Ook een paar vluchten tussen Spanje en Nederland gaan hierdoor niet door. Nationalistische partijen uit ver schillende Europese landen zijn een verbintenis aangegaan om sa men te strijden tegen de Europese Unie en globalisering. Dat hebben zij zaterdag bekendgemaakt. Jobbik uit Hongarije, het Franse Front National, de Italiaanse Drie kleurige Vlam, de Nationaal-demo- craten uit Zweden en het Belgische Nationaal Front richtten zaterdag de Alliantie van Europese Nationa le Bewegingen op. Zij zeiden te ver wachten dat zich nog partijen uit Groot-Brittannië, Oostenrijk, Span je en Portugal bij het verbond zul len aansluiten. Volgens vice-president van het Front National, Bruno Gollnisch, zal de Alliantie strijden voor de rechten van afzonderlijke landen. Het samengaan van de partijen in een verbond is volgens Gollnisch belangrijk omdat het aantoont 'dat nationalisme niet tot oorlog leidt'. Extreem rechtse en nationalisti sche partijen wonnen bij de laatste verkiezingen voor het Europees Parlement, begin juni, verrassend veel zetels. ingenomen met de fiscale verande ringen. Teleurstelling uitten zij over de geringe bezuinigingen. Het ziet ernaar uit dat de regering ko mend jaar miljarden extra zal le nen om gaten te dichten bij de so ciale verzekeringen en de zieken fondsen. Vakbonden en linkse oppositie rea geerden afkeurend op het rege ringsprogramma. Sociaal-demo craat Frank-Walter Steinmeier, ver liezer van de verkiezingen: „Deze regering verdiept de sociale tegen stellingen in plaats van die te be strijden." De coalitiepartijen zijn het onder meer eens geworden over een am bitieus onderwijs- en innovatiebe leid, wijziging van het stelsel van loon- en inkomstenbelasting, hoge re kinderbijslag en een duurzame energie politiek. Kerncentrales mo gen wel langer openblijven maar er komen geen nieuwe bij. Ads het aan de nieuwe regering ligt, maakt Turkije weinig kans op lidmaatschap van de EU. Verder wil Duitsland zich sterk maken voor mondiale wapenverminde- ring, te beginnen in eigen land: de nog resterende Amerikaanse kern- raketten moeten Duitsland uit. De regeringsploeg telt enkele grote verrassingen. Zo neemt CDU-vete- raan Wolfgang Schaüble (67) het cruciale ministerie van Financiën onder zijn hoede. „Hij heeft mijn vertrouwen", zei bondskanselier Merkel. De pas 36-jarige arts Phi- lipp Rosier (FDP) wordt als minis ter van Gezondheidszorg verant woordelijk voor een grote hervor ming van de Duitse gezondheids zorg. Rosier, minister van econo mische zaken van de deelstaat Ne- dersaksen, is een geadopteerd Viet namees weeskind. Door zijn komst is de populaire Karl-Theo- dor zu Guttenberg (37), die naar Defensie verhuist, niet langer de jongste minister. BRUSSEL - De nieuwe EU-minister van Buitenlandse Zaken krijgt ver regaande bevoegdheden om zijn ei gen beleid te voeren. Hij mag zelf voorstellen hoe hoog het budget is dat hij nodig heeft en komt aan het hoofd te staan van een eigen afdeling, onafhankelijk van andere EU-instellingen zoals de Europese Commissie. Dat staat in een conceptvoorstel dat huidig EU-voorzitter Zweden heeft voorgelegd aan de 27 lidsta ten, aldus de nieuwssite EUObser- ver. Het stuk komt begin volgende week waarschijnlijk ter sprake tij dens EU-beraad in Luxemburg. De EU-minister van Buitenlandse Zaken is een functie die ontstaat als het Verdrag van Lissabon in werking treedt. -Die komt in de plaats van de EU-buitenlandcoör- dinator, een rol die de afgelopen ja ren werd vervuld door de Span jaard Javier Solana. Door het nieu we EU-verdrag komt er ook een Europees 'corps diplomatique'. De EU-minister voor Buitenland se Zaken en zijn staf worden niet alleen verantwoordelijk voor het buitenlands beleid van de unie, maar ook voor veiligheidsmissies, zoals in Bosnië en Kosovo. Het invullen van de nieuwe func tie kan pas plaatshebben als het nieuwe EU-verdrag is geratificeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9