Eerder stoppen kan, maar kost wel wat 'Acht artsen werken door ondanks verbod' Ondernemer Uitkering lager na deeltijdpensioen PENSIOEN Advies: plan je oude dag, maar val niet te vlug voor verleidelijke reclames SP: opheldering over 'graaien' op Antillen Nederlanders verongelukt in België BN^DeStem PZC maandag 26 oktober 2009 HILVERSUM - Van de dertig artsen of psychologen die een beroepsver bod hebben, werken er nog acht in Nederland als arts. Dat heeft het televisieprogramma RTL Nieuws zaterdag gemeld op basis van eigen onderzoek. Het ministerie van Volksgezond heid heeft kort geleden een 'zwar te lijst' op internet gepubliceerd met daarop de namen van artsen die wegens medische fouten hun werk niet meer mogen doen. Ze mogen zichzelf ook geen arts meer noemen. Volgens RTL werkt een deel van hen echter gewoon door, bijvoorbeeld als alternatief genezer. Eén van die artsen met een be roepsverbod is René Broekhuyse die in 2006 door het Tuchtcollege definitief uit zijn vak werd gezet. Hij was één van de behandelaars van actrice Sylvia Millecam die in 2001 aan borstkanker overleed. Haar drie alternatieve behande laars zeiden dat ze niet meer dan een infectie had. Broekhuyse werd als enige van de drie definitief uit zijn beroep gezet omdat het niet de eerste keer was dat hij met het tuchtcollege te ma ken kreeg. Tegenwoordig noemt hij zich 'natuurgeneeskundig thera peut'. Hij behandelt nog steeds zie ken. Minister Ab Klink van Volksge zondheid zegt in een reactie de wet te willen veranderen. .Het moet gemakkelijker worden artsen en alternatief genezers die een ge vaar zijn gebleken voor hun patiën ten, het werken als behandelaar onmogelijk te maken. De Inspec tie van Volksgezondheid moet vol gens hem de mogelijkheid krijgen om hen te dwingen hun praktijk te sluiten. DEN HAAG De SP in de Tweede Kamer eist op heldering van staatssecretaris Bijle- veld (Koninkrijksrelaties) over 'het graaien door politici' op de Antil len. Aanleiding zijn berichten over een oud-minister van Sint Maarten die na zijn aftreden met admini stratief werk 12.500 euro per maand opstrijkt. SP'er Van Raak vreest dat dit niet op zichzelf staat. BRUSSEL Twee Nederlanders van 65 en 67 jaar zijn zaterdag in België bij een verkeersongeval om het leven geko men. Zij zaten in een auto met nog twee andere Nederlanders, die zwaar gewond raakten. Het onge luk vond plaats op de A26 bij het Belgische Sprimont, niet ver van Luik. De auto slipte en sloeg over de kop. Het kabinet vindt dat we tot ons 67ste moeten doorwer ken. Wil je toch eerder stop pen, dan zijn er best moge lijkheden. Daar hangt wel een prijskaartje aan. door Hans Gertsen en Berrit de Lange Doorwerken tot 67? Wie de kans krijgt, knijpt er toch mooi een paar jaar eerder tussenuit. Er is nu ook vrijwel niemand die de 65 in het harnas bereikt. De mogelijkheid om eerder te stop pen blijft straks natuurlijk bestaan, ook als het kabinet de AOW-leef- tijd in 2020 optrekt naar 66 jaar en vijfjaar later, in 2025, naar 67 jaar. Het kabinet wil dat ontmoedigen. Zo slinkt de pensioenpot bij een vervroegd pensioen. Maar er zijn veel mogelijkheden om te zorgen dat de zee van vrije tijd toch eer der binnen bereik komt. Sparen, beleggen en verzekeren zijn dé manieren om een extra buf- fertje op te bouwen voor de oude dag. Een nog weinig bekende ma nier om de kosten van meer vrije tijd op latere leeftijd in de hand te houden, is deeltijdpensioen, dat volgens verzekeraars de komende jaren een grote vlucht zal nemen. Veel mensen willen best langer doorwerken, is de gedachte, maar niet fulltime. „Langer doorwerken wordt voor werknemers minder zwaar als ze niet meer vijf dagen hoeven te wer ken", zegt Herman Kappelle, direc teur bij Aegon Adfis en bijzonder hoogleraar fiscaal pensioenrecht aan de Universiteit van Amster dam. „Werkgevers zullen ook niet snel dwarsliggen omdat ze dan minder geld kwijt zijn aan relatief dure, vaak minder productieve oudere werknemers. Het in dienst houden van of aannemen van oudere werknemers wordt daar door aantrekkelijker." Wie niet meer wil werken kan na tuurlijk ook helerpaal eerder stop pen, al hangt daar een hoger prijs kaartje aan. Neem een werknemer met een bruto jaarinkomen van 30.000 euro, die ondanks de AOW- en pensioenleeftijd van 67 Deeltijdpensioen houdt in dat werknemers in deeltijd gaan wer ken, waarbij het salaris tot de pen sionering wordt aangevuld uit de eigen pensioenpot. Dat betekent wel dat het uiteindelijke pensioen na pensionering lager wordt. Een voorbeeld: Iemand die 40 jaar lang 1.000 euro per jaar pensioen heeft opgebouwd, heeft op zijn 65ste recht op een levenslang ouderdomspensioen van 40.000 eu- jaar toch pertinent op zijn 65ste wil stoppen. Het pensioengat dat gaapt tussen 65 en 67 jaar moet hij zelf zien te dichten. „Een vrij een voudige oplossing is om vanaf nu elke maand geld in een levensloop regeling te storten", zegt pensioen- ro plus AOW. Als hij op zijn 62ste 40 procent minder gaat werken en het gat in zijn inkomen opvult met 40 procent pensioen, ontvangt hij tussen 62 en 65 jaar 11.080 euro pen sioen plus 60 procent van het sala ris. Vanaf de 65ste verjaardag ont vangt hij 35.080 euro aan ouder domspensioen plus AOW. Het pensioen valt na de 65ste ver jaardag dus zo'n 5.000 euro per jaar lager uit. Rekenvoorbeeld Aegon adviseur jan van Harten van Pen- sioenweblog.nl. „Voor iemand van 45 jaar die er met 65 'uit wil', loopt dat bedrag op tot 125 euro per maand. Hoe hoger de leeftijd, hoe meer zo'n spaarpot kost." Volgens Van Harten is de levens loopregeling een fiscaal gunstige manier om te sparen voor een pe riode van verlof „Voordeel is dat het geld niet vast staat tot een be paalde einddatum, maar eerder ge bruikt kan worden om verlof op te nemen of om de pensioenpot aan te vullen." Voorwaarde is wel dat er maximaal 12 procent van het bruto jaarsalaris mag worden ge spaard. Aan de totale spaarpot is een maximum van 210 procent van het jaarsalaris gesteld. Veel andere mogelijkheden om fis caal gunstig voor het vroegpen- sioen te sparen zijn de afgelopen jaren afgeschaft, maar sparen via een spaar- of beleggingsrekening of de pensioenregeling kan altijd. Van Harten: „Er zijn nauwelijks be letsels om zo nu en dan een extraa tje in de pensioenpot te storten. Dat is fiscaal gunstig maar niet flexibel, het geld staat immer vast tot de pensioendatum." Dat na deel geldt ook voor een lijfrente, waarbij kapitaal wordt opge bouwd. Het is slim om eerst een duidelijk beeld te krijgen van je oude dag, voordat je onnodig veel geld gaat stoppen in allerlei verzekeringspo lissen of opbouwregelingen, zegt econoom en publicist Erica Verde- gaal. „Het leuke aan pensioenbe hoeften is dat ze zo goed te plan nen zijn. De derde jeugd zie je im mers al decennia van tevoren aan komen. Val daarom niet te vlug voor de verleidelijke reclames van verzekeraars." De pensioendroom van velen: een ouder echtpaar geniet van het uitzicht bij hun villa in Frankrijk. foto Bert Verhoeff/GPD Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7