zeeland 119 serveren Recreatie scoort goed i Bijna geen jeugd voor krulbollen Politiehond flink aan de bak bij het pakwerk Pleidooi voor studentenhuisvesting bij fietsvoetveer in Breskens Schuurfeest Kuitaart voor het goede doel WATERDUNEN Werkgroep positief maandag 26 oktober 2009 mobiele fruitpers om sap te maken van de eigen oogst, foto Mark Neelemans f Behalve de cultuurhistorische waarde van de oude fruitrassen is het de Stichting Landschapsbe heer Zeeland ook te doen om de schoonheid van de fruitbomen in het landschap, aldus Sylvia Tuin der van de stichting. „We willen ie dereen laten zien hoe mooi hoog- stamfruitbomen zijn. Ook als ze in bloei staan, is het een prachtig zicht." Even verderop laadde een echt paar weer een paar kisten eigen ap- door Frank van Cooten BRESKENS - De inrichting van de honderd hectare aan recreatiena- tuur in recreatie- en natuurproject Waterdunen bij Breskens is streek eigen en karakteristiek, aldus de werkgroep recreatienatuur onder leiding van Greetje van der Krogt. „Dit voorspelt een creatieve en aan trekkelijke uitwerking." De werkgroep valt onder de ge- biedscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen. Onderzocht is of de recreatienatuur in Waterdunen vol doet aan de voorwaarden in het ge- biedsplan Natuurlijk Vitaal. Op wat kleine details na conclu deert de werkgroep dat Waterdu nen op dat punt aan de voorwaar den voldoet. Deze conclusie is getrokken na be studering van een 'plan in hoofdlij nen' van 6 mei en een 'inrichtings plan' van 5 augustus. De recreatienatuur moet openbaar toegankelijk zijn en de recreatiena tuur moet iets toevoegen aan het recreatieve product en aan het landschapsschoon van west- Zeeuws-Vlaanderen. In Waterdunen's recreatienatuur bevinden zich diverse wegen, paden en paadjes voor diverse doe len, fietspaden, wandelpaden en ruiterpaden. Fietsen in deze na tuur kan wel, maar tamelijk be perkt, vindt de werkgroep. De andere mogelijkheden zijn in voldoende mate aanwezig, hoewel de werkgroep wel vindt dat het wandelpad aan de zuidkant vrij dicht tegen de dijk en de weg ligt. Dat vindt de werkgroep minder aantrekkelijk dan wanneer het wandelpad verder in het gebied ligt. In Waterdunen zijn overigens meer mogelijkheden om van de natuur te genieten. Zoals struinen door slikken- en schorrengebied, laarzen- en trekvlotroutes, broe dende en foeragerende vogels spot ten, een fluisterboot, interactieve en educatieve mogelijkheden en speelvoorzieningen op de meer be groeide 'bolwerken', waaronder een klimtoren. Door al deze toevoegingen krijgt de werkgroep recreatienatuur een veel positiever beeld van de bele vingswaarde van de recreatiena tuur in Waterdunen. Het advies van de werkgroep komt dinsdag 27 oktober aan de or de in de vergadering van de ge- biedscommissie vanaf 19.30 uur in het projectbureau Zwakke Schakels aan de Veerhaven in Bres kens. door Frank van Cooten pels uit voor de Mobipers. Met ver eende krachten werd de lading in de pers gekieperd om er even later als pakken appelsap weer uit te ko men. Het aardige is dat de eigenaar van het fruit ook zijn eigen smaak aan de sap kan geven. Bijvoor beeld een paar zoete appels erbij om het sap een zoetje mee te ge ven. Alles was zaterdag mogelijk op het terrein van de Zaamslagse familie. Appelsap serveren uit ei gen tuin, het blijft bijzonder. HOOFDPLAAT - Het bieden van stu dentenhuisvesting is een prima middel om de vergrijzing in west- Zeeuws-Vlaanderen tegen te gaan. Dit idee komt van Willem Oranje van het adviesbureau Nieuw So ciaal Concept in Hoofdplaat in een brief aan het bestuur van de Stuur groep Experimentele Volkshuisves ting. In west-Zeeuws-Vlaanderen staan veel potentiële sloopwoningen in een straal van dertig kilometer van het fietsvoetveer Breskens leeg. De ze woningen kunnen na een reno vatie prima worden verhuurd aan studenten in samenwerking met de Hogeschool Zeeland, vindt Oranje. De op te richten 'Stichting Moderne Studenten Huisvesting Zeeuws-Vlaanderen' zorgt daar voor. Maar wel tegen een lager huurbedrag dan normaal, advi seert Oranje. Voordeel volgens hem is dat stu denten komen wonen in Zeeuws- Vlaanderen en dat meer jongeren geneigd zijn te gaan studeren aan de Hogeschool omdat er meer stu dentenwoningen zijn. Ze zijn ook potentieel personeel voor de hore ca en campings. "s, em* Vlietstraat 15, Terncuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honie" door Frank Cijsel OOSTBURG - Ondanks de grote op komst bij het Nederlands kam pioenschap krulbollen afgelopen zaterdag in Oostburg is er bij wed strijdleider Johan Overdam toch enige ongerustheid omtrent het voortbestaan van de sport in Zeeuws - Vlaanderen. „We hebben prima accommoda ties, maar er is bijna geen aanwas van de jeugd. Jongeren komen wel opdagen als we een jeugdmiddag organiseren, maar ze blijven niet komen. Enkele weken geleden nog hebben we de kinderen van Oost burg uitgenodigd om kennis te ma ken. Er kwamen 54 kinderen 'proe ven' van de sport. Daarna zie je ze niet meer. Het blijkt toch moeilijk de jeugd aan de club te binden." Een van de ouderen die met volle teugen geniet van het oude volk spelletje is Jaap van de Velde 75) uit Hoofdplaat. Hij is lid van de Arjaonbollers uit Breskens. „Tot mijn vijfenveertigste heb ik in Hoofdplaat gevoetbald. Daarna was ik op zoek naar een andere sport en het werd krulbollen. Het is een gezellige bezigheid en er is nooit narigheid. KUITAART - Het schuurfeest in Kuit aart heeft zaterdagavond zo'n 500 euro opgebracht voor de stichting Amara Foundation. Twee oost- Zeeuws-Vlaamse meisjes verrich ten voor deze stichting vrijwilli gerswerk in een weeshuis voor ge handicapte kinderen in Kisumu in Kenia. De stichting Rond de Klei ne Vogel pakt jaarlijks uit met een schuurfeest voor het goede doel. De met aan landbouw gerelateer de attributen ingerichte schuur van de familie de Zwart aan de Ca- thelijneweg ademde de sfeer van een heuse discotheek uit. Ruim 60 jongeren gingen eerst uit hun dak bij de kinderdisco. Hierna trok het schuurfeest ruim 800 bezoekers. door Edy de Witte CLINGE - René Loos uit Clinge won zaterdag met zijn Mechelse herder Arko het Zeeuws kampioenschap politiehond 1. Op het terrein van de politiehondenvereniging Saef- tinghe aan de Bisschoppenweg in Clinge bonden zes combinaties de strijd met elkaar aan. Van de orga niserende club Saeftinghe hadden drie combinaties, waaronder René Loos, zich voor dit kampioen schap geplaatst. 's Morgens werkten hond en baas in het Clingse bos onder meer de onderdelen volgen, zoeken en zwemmen af 's Middags moesten de deelnemers flink aan de bak bij het spectaculaire pakwerk. De che mie tussen hond en baas werd hierbij danig op de proef gesteld. Een wegvluchtende pakwerker moest zowel lopend als fietsend door de viervoeters tot staan wor den gebracht. De hond mocht niet op eigen houtje achter de weglopende ver dachte aangaan. Op commando van zijn geleider moest hij de al in gezette achtervolging in eerste in stantie gelijk opgeven en terugke ren. Als de viervoeter vrij spel kreeg om de aanval in te zetten, kreeg hij ook nog te maken met een verdachte die zich dan met een stok verdedigde. Als tweede in de eindrangschik king eindigde Antoine Zoeteweij uit Yerseke met zijn Mechelse her der Jarco. Piet Zoeteweij werd met Perro derde. Het pakwerk is altijd spectaculair om te zien. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67