Appelsap uit eigen tuin 181 Bollen tot op een haar van de staak in Oostburg In Balans PZC Prijsuitreiking Clingse Hengelaars Jaarvergadering van dorpsraad almanak Hamster Twintig deelnemers playbacken in soos Nieuwe politieke partij op Schouwen www.pzc.nl voor Brabant en Zeeland maandag 26 oktober 2009 Fanatieke boilers tijdens het kampioenschap. foto Mark Neelemans door Frank Gijsel OOSTBURG - Op de banen van bol dersclub Raak tegen de Staak aan de Transportweg in Oostburg vond zaterdag het open Neder lands kampioenschap krulbollen plaats. De overwinning ging naar het pe loton bestaande uit vader en zoon lohan en Peter Blondeel en Eddy Minnaert. In een spannende finale wonnen ze na een spannende strijd met 9-7 van de favorieten Romain Goethals, William Gijsel en Adelin Minnaert. Beide teams zijn lid van de Ware Vrienden uit Aardenburg. Fabian Blaakman, Rudi van Lent en Andy de Schipper van Molen- CLINGE Visclub Clingse Hengelaars zette za terdagavond tijdens de feestavond in zaal Malpertuus de kampioenen van het afgelopen seizoen in het zonnetje. In de categorie senioren gooiden zo'n 40 deelnemers de hengel uit voor acht wedstrijden. Kurt de Wilde werd clubkampioen. Patrick de Roos en Patrick Jonkers eindigden als tweede en derde. GRAAUW In het gemeenschapshuis van Graauw is op dinsdag 17 november de jaarvergadering van de dorps raad. Het Hulster college van burge meester en wethouders, vertegen woordigers van het waterschap en de wijkagent zijn aanwezig. Inwo ners kunnen 11a de pauze vragen stellen. De jaarvergadering begint om 19.30 uur. Wat is de nachtmerrie van iedere 'dierenoppas'? Dat het beest bij jou het loodje legt. Het gebeurde dat Middelburgse gezin. De kinderen wa ren blij dat ze een week op de ham sters van een vriendinnetje mochten passen. Tot een van de beestjes op eens levenloos in zijn kooi lag. Ma had het idee om hem in te vrie zen, zodat het vriendinnetje hem kon begraven. Maar omdat de vrie zer ontdooit móest worden, zat ma later die week weer met de hamster in haar maag. Tot haar man zei dat ze hem best opnieuw kon invriezen. „We hoeven hem toch niet te eten." Zo gezegd, zo gedaan. Een paar dagen later kwam de moe der van het vriendinnetje de ham sters halen. De oppas overhandigde haar een beetje beschaamd het bevro ren beestje. „Oh, gooi maar in de prullenbak", reageerde de moeder. „Het is al de zoveelste." door Frank van Cooten zicht uit IJzendijke werden derde. Met grote precisie werd tot op een haar van de staak gebold, terwijl anderen het grof geschut boven haalden en met grote kracht een goedgespeelde bol wegschoten. Adelin Minnaert (72) van de Ware Vrienden is zo'n krachtpatser. Tij dens zijn partijen is het een zeld zaamheid dat hij een bol mist. Door het wegschieten ontstaat er telkens weer ruimte voor zijn maats bij de staak om de bol te par keren. Voor het kampioenschap kwamen twintig teams opdagen. Het eeu wenoude met een krul rollen of werpen met de bol naar de staak wordt in west- Zeeuws-Vlaande- ren nog beoefend door vijf clubs. SLUISKIL Zo'n 20 deelnemers deden gister middag mee met de Zeeuwse soundmix- dance-, en playback- show in de soos van het Meulen- gat. Het Sociaal Kultureel Initiatief opende met deze wedstrijd de speelweek. Naast jeugd in de leef tijd van 4 tot en met 19 jaar betrad ook een 62 jarige Belgische deelne mer het podium. BROUWERSHAVEN Schouwen-Duiveland krijgt er een nieuwe politieke partij bij. Rudolf Degenaar uit Brouwershaven is be zig met de oprichting van De Partij voor Schouwen-Duiveland. Een lo kale partij, direct verbonden aan de provinciale Partij voor Zeeland. In veel Zeeuwse gemeenten zijn al satellietpartijen van de Partij voor Zeeland actief. Tip? redactie@pzc.nl ZAAMSLAG - Wat is mooier dan sap te drinken van je eigen fruit oogst. Veel Zeeuws-Vlamingen met fruitbomen in de achtertuin reden zaterdag met kisten appels in de auto naar Zaamslag waar op het boerenbedrijf van de familie Den Hamer een mobiele fruitpers stond. De Mobipers is van Beer en Melis- sa uit Zoelen in de Betuwe. De fruitpers reist in september, okto ber en november het hele land door om bezitters van fruitbomen de gelegenheid te geven hun eigen sap te laten persen. Drukke maan den voor ons", zegt Melissa. „Vol gende week staan we weer in Gro ningen." De werking van de Mobipers is vrij eenvoudig. Het fruit wordt ge perst, gepasteuriseerd en verpakt in pakken, terwijl de aanbieders van het fruit wachten. Eenmaal veroakt is het sap twee jaar houd baar. Stichting Landschapsbeheer Zee land greep de aanwezigheid van de Mobipers aan om oude (Zeeuw se) fruitrassen onder de aan dacht te brengen. De aandacht voor deze fruitrassen groeit, constateert de stichting. Veel erfbezitters hebben fruitbomen van een (oud) ras in hun tuin, waarvan zij niet weten welk ras het is. Daarnaast is er veel behoefte aan achtergrondinformatie over deze soorten, hun herkomst, behandel wijze en welke vruchten ze opleve ren. Op het grondgebied van de familie Den Hamer hield cultuurhisto- risch-deslcundige Theo Aernouts van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) rondleidingen en in de schuur zat een panel van oude fruitras-deskundigen. Ze onder zochten door particulieren meege brachte appels en peren om onder meer tot een goede tenaamstelling te komen van de aan hen voorge legde vruchten. Een van hen, Jacobus Bosschaerts uit Antwerpen, noemt zichzelf een pomelooog, een appeldeskun- dige. Naast het zelf hebben van bij zondere, vaak in de vergetelheid geraakte, fruitbomen onderzoekt en publiceert hij veel over bijzon dere fruitsoorten. Zelf begon hij 35 jaar geleden met de Bellefleur, die bij geen enkele kweker was te vinden. Hij entte ze MEEST GELEZEN 1. Miami moet klanten terugdringen 2. Aanhouder Maurice wint 3. Politie treedt wel op EN VERDER Stimuleren van biologische land bouw. Pleidooi studentenhuisvesting. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Op het terrein van de familie Den Hamer in Zaamslag stond zaterdag een daarom zelf maar. Bosschaerts heeft weinig op met de appels in de supermarkt. „Niet te vreten." Ook steenfruit als pruimen en ker sen mijdt hij in de schappen van de super. „Die worden onder druk van de veiling veel te vroeg ge plukt, zodat ze nog lang niet rijp zijn. We zouden al ons fruit weer gewoon bij de boer moeten ko pen." Appelsoorten als Elstar, Jonagold en Braeburn zijn bij iedereen wel bekend, maar wat te denken van de Jelena, Quastresse, Jan Steen en Gloster, waar je jezelf in kan spie gelen na oppoetsen. Ze waren za terdag allemaal te zien in de schuur van de familie Den Hamer. Tientallen soorten, waar alleen de ware kenner iets over kan vertel len. Zoals dus Antwerpenaar Bos schaerts. „Gelukkig dat er nog tra ditioneel fruit is te vinden. Alleen jammer dat deze soorten de super markten niet in komen." Op 11 november verschijnt de zorgspecial WGGGNGR NieuwsMedia m pp* In Balans verschijnt bij BN/DeStem, PZC, Brabants Dagblad, en Eindhovens Dagblad. Wilt u deze uitgelezen kans niet missen om uw boodschap over te brengen op uw doelgroep? Bel dan voor informatie of een afspraak: 076 - 53122 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 66