Zeeland PZC Gebiedsplan nog steeds actueel Waterschap onderzoekt waterstanden polders Piepers jassen Axel afgeblazen DLG wil biologische landbouw stimuleren ZEEUWS-VLAANDEREN 23 17 18 en 19 MAATREGELEN Regio heeft forse sociaal-economische impuls nodig Ongeval bij motortocht door Kloosterzande De laatste vrijwilligers bij de politie Appelsap uit eigen tuin serveren Maandag 26 oktober 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Frank van Cooten SLUIS - Uitvoering van het in 2004 vastgestelde gebiedsplan Natuur lijk Vitaal West-Zeeuws-Vlaande- ren is nog steeds actueel. Ook in de komende periode heeft de re gio immers een forse sociaal-eco nomische impuls nodig. De Kamer van Koophandel, De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren vinden daarom dat de gebieds- commissie, de begeleider van het gebiedsplan, nog steeds door moet gaan met het werk. Ze stellen dat in brieven aan de gebiedscommis- sie. „De noodzaak daartoe ligt niet alleen in de verwachte krimp en vergrijzing van de bevolking. Ook de huidige economische crisis vormt een extra reden om door te gaan met de uitvoering van het ge biedsplan", stelt de Kamer van Koophandel. In het gebiedsplan staan maatrege len om de economie, waaronder recreatie en landbouw, te verster ken. Een deel van de Sluise ge meenteraad heeft kritiek op het functioneren van de gebiedscom- missie omdat er te weinig bereikt zou zijn. De gebiedscommissie voert echter niets uit maar is 'slechts' een forum van de betrok ken overheden en maatschappelij ke organisaties. De commissie advi seert en stimuleert betrokken par tijen om projecten uit te voeren, betoogde voorzitter Marten Wiers- ma meermaals. In de gebiedscommissie zitten ver tegenwoordigers van onder meer provincie, gemeente, recreatie, wa terschap en Kamer van Koophan del. De landbouwsector stapte een paar maanden geleden op omdat vrijwillige grondverwerving, een van de uitgangspunten van het ge biedsplan, op de helling staat. Dat komt door Waterdunen waar ont eigening niet wordt uitgesloten door de provincie. Het waterschap wil de landbouw weer bij de ge biedscommissie betrekken. „Het gebiedsplan moet een plan zijn van en voor de streek. Een breed draagvlak is van groot belang. Deel name van de landbouw is daarom een vereiste." Het waterschap roept ook op plan nen van ondernemers en derden niet te rigide te toetsen aan het ge biedsplan. Dat moet met de nodi ge flexibiliteit gebeuren. KLOOSTERZANDE - Het noord-oostelijk gedeel te van de gemeente Hulst werd gisteren rond het middaguur overspoeld door ruim 4500 mo torrijders. Zij maakten deel uit van de Herfst- rit van de motorclub de Hartrijders uit het Bel gische Hamme. De deelnemers reden de jaar lijkse toertocht van zo'n 180 kilometer ten ba te van de Vlaamse vereniging voor Autisme. Op het thema 'Welkom bij onze noorderbu ren' werd ingespeeld door Kloosterzande als controle- en rustpunt te situeren. Op de Zee dijk in Kloosterzande raakten twee deelne mers aan de tocht, een 25-jarige vrouw en een 32-jarige man uit België, gewond bij een bot sing. Ze raakten met hun voertuig een gepar keerde motor. De vrouw is door een traumahe likopter naar het ziekenhuis in Gent gebracht; de man werd met onbekende verwondingen per ambulance naar het Terneuzense zieken huis vervoerd. foto Mark Neelemans door Frank van Cooten TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen kan niet direct zeggen hoe het is gesteld met de capaciteit van de waterafvoer van alle pol ders. Hoofdingeland Francois Ba- bijn vroeg daarnaar. Hij heeft de indruk dat sommige polders nat ter zijn dan andere. Het daadwer kelijk functioneren van het water systeem is echter afhankelijk van diverse factoren, antwoordt het da gelijks bestuur van het water schap. Het gaat dan bijvoorbeeld om de hoeveelheid neerslag, grondbewerking, grondwaterstan den, drainage en getijdebewegin gen. Het is niet mogelijk voor alle polders een beeld te schetsen. Het waterschap werkt aan de hand van peilbesluiten. In het peilbesluit nieuwe stijl worden de waterstan den onderzocht die onder diverse omstandigheden optreden. AXEL - De geplande jaarlijkse wed strijd piepers jassen om de Erpel- kapper trofee, afgelopen zaterdag op de weekmarkt in Axel, werd op het laatste moment afgeblazen. Or ganisator Wim Westveer betreur de de beslissing die hij vrijdaga vond laat moest nemen. „Een aan tal vrijwilligers meldde zich door omstandigheden af. We kregen in korte tijd het plaatje niet meer rond en moesten de wedstrijd af blazen." door Frank van Cooten OOSTBURC - Dienst Landelijk Ge bied (DLG) wil biologische land bouw gaan stimuleren in west- Zeeuws-Vlaanderen. In het ge biedsplan Natuurlijk Vitaal staat een groei naar tien procent van het totale landbouwareaal. Het aantal biologische landbouw bedrijven neemt momenteel ech ter iets af terwijl de bedrijfsresulta ten van de biologische bedrijven de laatste jaren uitstekend zijn. Momenteel is onderzoek gaande naar een stimuleringsprogramma om groei van deze sector te be werkstelligen. Landbouwers krijgen overigens iets meer zekerheid over hun voortbestaan door mogelijk kleine re zoekgebieden voor recreatiena- tuur en binnendijkse kustverster- king.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65