zeeland 119 k niet wist: mosselen bewegen zich Zeedag in Vlissingen .trekt veel publiek 'Waarom groeien er geen bomen onder water?' Partij voor Zeeland baart kindje op Schouwen-Duiveland 'Stilletjes hoop je natuurlijk dat later de vonk om wetenschapper te 'Eencellige kiezelwieren fungeren als een stofzuiger in de wordeneen vuurtje wordt'. Froukje Rienks, nioo Westerschelde' Johan van de Koppel, senior onderzoeker nioo 'Je probeert een stuk bewustwording te creëren. Wat is er aan de hand in de natuurFroukje Rienks, NIOO www.pzc.nl maandag 26 oktober 2009 B door Frank Balkenende Bewegen mosselen eigen lijk? Nooit aan gedacht als ze, gekookt met een uitje, prei en peen, op je bord lagen te dampen. Kijk, daar om alleen al zijn die kennisdagen, afgelopen vrijdag en zaterdag bij het Nederlands Instituut voor Eco logie in Yerseke, geslaagd. Alles wat je wilt weten over mosse len, maar nooit durfde te vragen, kom je hier aan de weet. Dus volgt het antwoord op de prangende vraag: is een mossel mobiel? Goed niéuws. Ja, dat zijn ze. Mosselen bewegen zich. Ze vormen patro nen op de zeebodem. Bijzondere welteverstaan, want deze schelp dieren liggen collectief in zebra-pa- tronen. „Dat hebben we kunnen vaststel len met luchtfoto's. We gebruiken daarvoor onderzoeksballonnen met een camera eraan. Mosselen liggen in groepen met daartussen stroken zeebodem. Zo ontstaat een gestreept patroon, zoals van een zebra, ja. De schelpdieren doen dat om zich te beschermen tegen stroming en voldoende al gen uit het water te kunnen filte ren. Als ze te dicht bij elkaar zou den liggen, wordt de voedselcon- currentie te groot", doceert Frouk je Rienks, wetenschapsvoorlichter bij het NIOO. Vandaag gaat de onderzoeksballon niet de lucht in. Het waait net iets te hard. „Bovendien regent het en daar kan de camera niet goed te gen", zegt Johan van de Koppel, se nior onderzoeker in het bolwerk van mariene biologie. Aan de hand van luchtfoto's toont hij aan dat de onderzoeksballon nen nieuwe structuren laten zien,, die onder een andere hoek - bij voorbeeld vanaf de dijk - gewoon niet waarneembaar zijn. „Neem nou de getljdenplaat Kapellen- bank bij Hansweert. Op de foto zie je bruine vlekken op het slik. Dat zijn eencellige kiezelwieren, die ervoor zorgen dat water wordt afgevoerd en kleine slibdeeltjes worden vastgehouden. In feite fun geren die wieren als een stofzuiger in de Westerschelde." Los daarvan, deze luchtfoto is bijna kunst. Bij een vluchtige blik lijkt het patroon eerder lichtbruin marmer. Zo mooi is Zeeland van boven. Niet alleen het NIOO is open, ook aan het aangren zende Wageningen Imares (aquacultuur, ecologie, milieu en visserij), het Oosterscheldemu- seum en het nieuwe schelpdier- broedhuis van Roem van Yerseke. Dat alles onder de vlag: Yerseke, zee van kennis. Wat opvalt, is de grote schare kin deren. Taaie kost als langdurig on derzoek naar slijkgrassen, kan dat op tegen de Nintendo? „Nou, je ziet het", zegt Froukje Rienks triomfantelijk. „Reis naar het On bekende is het landelijke thema van Oktober Kennismaand. Wij maken het tastbaar met proefjes en spelletjes. Je kunt kinderen geen groter plezier dan ze laten ontdekken wat er in de natuur leeft. Stilletjes hoop je natuurlijk dat later de vonk om wetenschap per te worden, een vuurtje wordt. Dat het vandaag regent, helpt wel licht een beetje. Ik zie in elk geval veel ouders met kinderen." De kroost mag op 'monsterexpedi tie'. Ze nemen een monster op het expeditieschip Luctor, en gaan pre cies ontleden wat er allemaal in het water dartelt. Ze kunnen ook 'rupjes happen' en ervaren wat is om een koolmees te zijn in een (te) vroeg voorjaar. Dan zijn de rupjes al uit en is er geen eten voor mezenjongen. Een snoepspel- letje van de NIOO-vestiging in He- teren (landonderzoek). Anderen puzzelen met DNA en leggen de speurneuzentocht af In talloze expeditiekoffers zit weel een schat aan informatie. Rienks: „Je probeert een stuk bewustwor ding te creëren. Wat is er aan de hand in de natuur? Wat zijn de ef fect van klimaatverandering? Het antwoord vind je door onderzoek te doen in de poolgebieden. Zo neemt het NIOO al jaren deel aan onderzoeken op de Zuidpool. Broeikasgassen beïnvloeden de temperatuur en de neerslag en die effecten signaleer het beste op bei de polen. Aan de hand daarvan kun je voorspellingen doen." Zo'n 1200 mensen hebben vrijdag en zaterdag een kijkje genomen in de keukens de onderzoeksinstitu ten NIOO en Imares in Yerseke. Eén daarvan is Jaron Hermes (9) uit het mosseldorp. Hij tuurt door een microscoop naar garnaaltjes, die met het blote oog niet zijn waar te nemen. Hij vindt het 'in drukwekkend', die onzichtbare we reld. Maar een baan als laborant, tja, daar moet 'ie nog eens even over nadenken. Voor de groepen acht van de Yer- sekse basisscholen heeft het NIOO eerder een prijsvraag uitgeschre ven. Een slimme zet, want veel schoolkinderen kwamen zaterdag met hun ouders naar de open ken nisdagen. Ook Jarons school, OBS Prinses Beatrixschool, deed mee aan de prijsvraag. Leerlingen kon den vragen stellen over de zee. Met de logische vraag 'Waarom groeien er geen bomen onder wa ter' pakte Twan Lindenberg van christelijke basisschool Het Kom pas de eerste prijs. Die bestaat uit een stereomicroscoop. Joyce Zuidweg van de Prinses Bea trixschool pakte zilver en daarmee de tweede prijs. Ze vroeg zich af wat 'zandhonger' precies betekent. De derde prijs ging naar twee klas sen van de ds Kerstenschool. Leer lingen wilen weten hoe mossel zaad nu eigenlijk ontstaat of de stij ging van de zeespiegel echt een be dreiging vormt voor het land. NIOO-wetenschapsvoorlichter Froukje Rienks vond dat er goede vragen werden gesteld. „Je merkt dat kinderen geïnteresseerd zijn in de natuur." Via de microscoop bekijkt Jaron (9) garnaaltjes die niet met het blote oog zijn waar te nemen. |pr Annemarie Zevenbergen singen - Het was een mooie joor het Vlissingse MuZeeum. tuoo mensen bezochten zon- I vierde editie van de Zee- ptis het museum in en tal fciviteiten binnen en buiten 1 van de open dag een wel- 1 herfstvakantie- uitje. [beeck, museummedewer- ade zich verheugd over het ^rfstweer. „Het is de vierde ^eze open dag houden tierde keer dat het Hconden de op- tnvs-Vlaamse bluesband Vage Klachten, het Scheldeloodsenkoor en het leerlin genorkest van Ons Genoegen bui ten eveneens op veel publiek reke nen. Binnen konden de bezoekers luisteren naar verhalen van een oud-visser en van twee oud-lood sen van het Nederlands en Bel gisch Loodswezen. Daarnaast was er maritieme kunst te zien van amateurkunstenaars. Spannend was een tweeënhalf uur durende boottocht met een loods boot vanaf de Koopmanshaven naar Vlissingen-Oost en terug. „Dat is best een eindje, je moet een stuk over de Westerschelde", vertelt een tevreden Verbeeck. VIDEO Bekijk de video van 'Nachtbraken in Fort Ellewoutsdijk op www.pzc.nl/bevelanden MEEST CELEZEN 1 .Trein met kindjes rijdt weg zonder moeder. 2. Kennisdagen in Yerseke STUUR NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door David Duijnmayer brouwershaven - Schouwen-Dui- veland krijgt er een nieuwe politie ke partij bij. Rudolf Degenaar uit Brouwershaven is bezig met de op richting van De Partij voor Schou wen-Duiveland, een lokale partij die direct verbonden is aan de pro vinciale Partij voor Zeeland. De be doeling is dat de Partij voor Schou wen-Duiveland al bij de gemeente raadsverkiezingen op 3 maart 2010 meedoet. „Het is een onafhankelijke lokale partij, die het partijprogramma van de Partij voor Zeeland volledig ondersteunt", zegt Degenaar. Hij wil zich inzetten voor 'maximale vrijheid en minimale beperking voor mens en dier'. Speerpunten van de partij zijn diervriendelijk heid, goede sportvoórzieningen, toegankelijke natuurgebieden en minder betutteling. Om mee te kunnen doen aan de raadsverkiezingen, moet Degenaar twintig handtekeningen hebben, zijn partij voor 7 december bij de gemeente registreren en de partij inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Op 19 januari moet hij (en alle andere partijen) de kan didatenlijst klaar hebben. „De twintig symphatisanten zijn er, en vanuit de Partij voor de Zeeland zijn er ook al wat mensen voor de kandidatenlijst." Degenaar hoopt bij de verkiezingen minstens een zetel te halen. In een flink aantal gemeenten zijn al satellietpartijen van de Partij voor Zeeland actief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51