zeeland 119 Hand wil meer met boerenleven doen Niet elk kind heeft een speelzolder Bewoners Malta mogen JJJJJX meepraten over wijk voor autokraak Kerkzaaltje Colijnsplaat aangekocht voor toekomstig museum „We willen de kinderen ook iets leren." „Twee op een kamer werkt niet. Dan ontstaat er een kampsfeertje." „Voor autistische kinderen is het belangrijk dat ze weten waar ze aan toe zijn." maandag 26 oktober 2009 door David Duijnmayer Het is een bewogen jaar geweest voor Leo en Astrid Boot. Hun zorgboerderij Aan de Hand in Brij- dorpe bestaat komende zondag, op 1 november, precies een jaar. Een jaar waarin zij bewezen dat het Christelijk Begeleidingscen trum, zoals het officieel heet, voor ziet in een behoefte. Maar ook een jaar waarin zij beseften wat een im pact het heeft op je gezinsleven, om altijd andermans kinderen over de vloer te hebben en overal verantwoordelijk voor te zijn. Doordeweeks verzorgt Aan de Hand de naschoolse opvang voor de kernen Brouwershaven, Elle- meet, Scharendijke en Kerkwerve. In het weekend logeren er kinde ren van 6 tot 18 jaar met autisme of aanverwante stoornissen. „We hebben nu een stuk of dertig kinderen die regelmatig komen. Degenen die een heel weekend ko men, komen in principe een keer in de maand. We hebben ook dag arrangementen, die kinderen ko men dan eens in de twee weken." Astrid en Leo hebben zich ten doel gesteld om de logées niet al leen maar op te vangen. „We wil len ze ook iets leren. We vragen ouders bij de kennismaking altijd om een aantal knelpunten aan te geven, dingen waar ze aan willen werken. Daar gaan wij dan mee aan de slag. Er was bijvoorbeeld een jongen die niet wilde douchen thuis. Die hebben we hier wel aan het douchen gekregen." Om een autist iets te leren, is het belangrijk eerst een veilige situatie te creëren. Vooral regelmaat en dui delijkheid zijn daarbij belangrijk. „Voor autistische kinderen is het heel belangrijk dat ze weten waar ze aan toe zijn. We hebben daar om een heel gestructureerd pro gramma, dat duidelijk op een whi teboard staat. Er is een goede ver houding tussen prikkels geven en prikkelarme momenten." Wie een rondje over de boerderij loopt, be grijpt al snel waarom kinderen er graag komen. Op de begane grond zijn de algemene ruimtes: een grote eetzaal, keuken en woonkamer. Op de eerste ver dieping zijn de slaapkamers: zes tien tweepersoons kamers, hoewel er in de praktijk altijd maar één kind slaapt. „We hebben gemerkt dat het niet goed werkte als er twee op een kamer sliepen", zegt Astrid. „Dan ontstaat er te veel een kampsfeertje." Dan komt de speelzolder. Astrid noemt het een slechtweervoorzie- ning', maar in feite is het de droom van elk kind: een enorme zolderruimte met, onder meer, trampolines, een tafeltennistafel, een klimmuur, een boksbal, draai- schommels en een basket. Op de zolderverdieping is ook een 'snoe- zelkamer', een ruimte die hele maal op ontspanning is gericht. Er is een waterbed, rustgevende mu ziek, een lekker geurtje. „Alle zin tuigen worden op een rustige ma nier geprikkeld", zegt Astrid. En dan is er nog de tuin: een enor me speelruimte met speeltoestel len, grote trampolines, skelters, picknicktafels en een gracht. Ach terin ligt een groentetuintje en er zijn varkens, kippen, ganzen, konij nen en cavia's. „Het boerderij-aspect willen we in de toekomst nog wel meer gaan be nadrukken", vertelt Astrid. „We denken er bijvoorbeeld aan een kalfje te kopen en meer met de moestuin te doen. Dieren'hebben een therapeutische werking, en veel kinderen vinden het fantas tisch om lekker buiten bezig te zijn." Ter gelegenheid van het eer ste jubileum, nodigen As trid en Leo in het weekend van 6 en 7 november alle broertjes en zusjes van hun logées uit voor een 'brusjesdag'. Astrid: „De broer tjes en zusjes van autistische kinde ren kunnen nog wel eens jaloers zijn dat hun broertje elke twee we ken hier leuke dingen gaat doen. Nu mogen zij ook een keer. Daar naast is het voor de ouders prettig om een keer hun aandacht volle dig op het autistische kind te kun nen richten. We denken er ook aan om een keer een ouderweek end te organiseren." Elke doordeweekse dag een groep basisschoolkinderen over de vloer, en elk week end een huis vol autisti sche kinderen. Een zware verant woordelijkheid, en dan hebben As trid en Leo Boot zelf ook nog drie kinderen, van wie de middelste au tistisch is. Door die ervaring wisten Astrid en Leo dat ouders van autistische kinderen best wel eens ondast wil len worden van die specifieke zorg, om even op adem te komen. Of om even een weekendje wat meer aandacht aan hun andere kinderen te besteden. Maar zelf moesten Astrid en Leo hun aan dacht juist nog meer verdelen. Astrid: „In het begin vonden onze eigen kinderen het allemaal heel erg leuk, want wie heeft er nu een door Frank Balkenende colijnsplaat - Het polder-, dijk en volksmuseum Colins Plaet is een stap dichterbij komen, nu het zaaltje van de dorpskerk in Colijns plaat is verworven. Voorzitter Hen- t drikjan Hoffman van het toekom- stige museum en het kerkbestuur zetten zaterdag hun handtekening onder de koopakte. Hoffman fi nanciert de aankoop uit een eigen fonds. Het museum zal het zaaltje van hem huren. E De kerk is ook blij met de transac- tie. De verkoop van het versleten, maar wel onder beschermd dorps- B gezicht vallende zaaltje (voor rond B de 80.000 euro) helpt om een nieuwe aanbouw te bekostigen. ^^^We hadden op de korte termijn geen plannen, maar door het mu- seumverhaal is alles in een stroom versnelling geraakt", zegt kerken raadvoorzitter Ko Marinissen. De aanbouw komt tegen een hoek van de kerk. Daarvoor moet een stuk muur worden doorgebroken. Het pand wordt niet alleen ont moetingsruimte voor kerkgangers en bewoners van het dorp, maar herbergt straks ook een mortua rium. Ook in de kerk vindt op termijn een bijzondere ingreep plaats. De oude banken maken plaats voor losse stoelen, zodat de ruimte ook voor andere doeleinden is te ge bruiken. Marinissen: „We willen echt een dorpskerk zijn. Daarvoor is het noodzakelijk dat het gebouw functioneler wordt." door David Duijnmayer zierikzee - Het Welzijnshuis, zorg centrum De Wieken en woning corporatie Zeeuwland gaan in de Zierikzeese wijk Malta een leef baarheidsproject starten. Binnen het project, dat 'Thuis in Malta' ge noemd is, staan de bewoners zelf centraal. Bewoners van de wijk worden uit genodigd om tijdens zogenoemde 'koffietafelgesprekken' met elkaar in gesprek te gaan over de wijk en ideeën uit te wisselen om de leef baarheid te verbeteren. Tijdens de gesprekken worden door medewerkers van de drie or ganisaties eerst wensen geïnventa riseerd. In een later stadium moe ten daar concrete voorstellen uitko men. 'Thuis in Malta' richt zich vooral op oudere buurtbewoners. De ini tiatiefnemers willen met het pro ject inspelen op de behoefte aan ontmoeting, geborgenheid en zorg- en dienstverlening die onder hen bestaat. Het project gaat aanstaande zater dag van start met een informatie middag van 14.00 tot 16.00 uur, in de algemene ruimte van Valetta aan de De longestraat. De eerste koffietafelgesprekken zijn op 11 no vember. middelburg - De politie heeft vrij dagochtend vroeg op het Seispark een 22-jarige Middelburger aange houden op verdenking van dief stal uit een geparkeerde auto. Rond half vijf kreeg de politie een melding dat een man zich ver dacht ophield tussen de geparkeer de auto's op het Seispark en door de ramen de auto's inkeek. Bij aanhouding van de verdachte trof de politie in de fietstassen van de fiets van de man navigatieappa- ratuur aan. Die bleek te zijn ont vreemd uit een geparkeerde auto aan de Hammarskjoldlaan. De Middelburger is overgebracht naar het politiebureau voor verder onderzoek. huis met zoveel speelmogelijkhe- den? Tot de nieuwigheid eraf was en ze merkten dat ze ons ook wel eens een beetje moesten delen met de andere kinderen. We heb ben toen wel een moeilijke perio de gehad, maar ik denk dat na on geveer een halfjaar iedereen ge wend was." „Voor onze eigen zoon met autis me moeten we echt goed opletten dat hij voldoende rust krijgt. Hij is graag op zichzelf. En onze oudste zoon is nu veertien, dat is ook niet altijd een makkelijke leeftijd." „Aan de andere kant, doordat wij dit doen, is er ook heel veel moge lijk. Om te beginnen, zijn we altijd thuis. En ze hebben een enorme tuin, een speelzolder en kunnen film kijken op een groot scherm. Dat heeft niet elk kind." Leo en Astrid Boot begonnen een jaar geleden met de zorgboerderij voor kinderen met autisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35