zeeland 121 'Jantje is held van Sluis' Moeder riep 'Leve de koningin' zeeland in de vorige eeuw Dansen zoals in Bollywood-films maandag 26 oktober 2009 Een sfeervolle bijlage met aandacht voor wijnkeuze, exclusieve menu's, etiquette, terminologie etc. Adverteren? Verkoopteam Zeeland T (0118) 43 40 70 teamzeeland@bndestem-pzc.nl WeGeNeR NieuwsMedia Aangezien er maar één Belfort is in Nederland, is deze keer de raadkaart een foto van Sluis. Het Belfort is vooral bekend door het beeldje van Jantje van Sluis. Dit heeft na de oorlog lange tijd aan de zijkant van het Belfort op de begane grond ge staan tot na de restauratie van de toren", schrijft P. Mielen uit Terneuzen. Sluis werd door veel inzenders herkend. Ook Frederick Droge (17 jaar) heeft het over Jantje van Sluis. 'Hij slaat ieder uur tegen de klok met zijn hamertje'. „Hij is de held van Sluis sinds 1606; de Spanjaarden zouden Sluis binnenvallen als de klok sloeg, maar Jantje had te veel gedronken op de ker mis en sloeg de klok niet. De Spanjaarden dachten dat het plan verraden was en durfden niet aan te val len." Toen Frederick een jaar of zeven was, mocht hij met zijn broers de toren van het belfort/stadhuis be klimmen, „en van bovenaf kon ik dan naar mijn oma zwaaien op het balkon". „Ik ken Sluis door de vele fietstochten in Zeeuws- Vlaanderen", schrijft J. Kleinepier uit Biggekerke. Jan Sturm schrijft dat hij in 1972 al op de brommer van uit het Walcherse Westkapelle met zijn verkering naar Sluis reed. „Later werd het een regelmatig terug kerend uitje met de auto of motor." De waardebonnen gaan naar: Frederick Droge, P. de Pooter, Zuidzande en J. Kleinepier uit Biggekerke. MIDDELBURG - In Middelburg is Anima Ruissen een Bollywood- dansschool begonnen: Niemboo- da. Bollywood is de populaire bena ming voor de Indiase filmindus trie. In deze films wordt veel ge zongen en gedanst. Veel kijkers dansen mee op de swingende beats. Anima Ruissen gaf al diver se Bollywood-dansoptredens in Zeeland. Wie het Indiase dansen ook wil leren, kan zaterdag 31 okto ber meedoen aan een gratis intro ductieworkshop. Die vindt van 10 tot 11 uur plaats in het ontmoe tingscentrum Dauwendaele, Vrij landstraat 65. Het nieuwe thema in de rubriek de Raadkaart gaat over boerderijen en schuren. Hans Lindenbergh heeft een aantal ansichtkaarten geselec teerd. De vraag luidt nu: Waar staat deze boerderij? U kunt volstaan met een kort antwoord, maar we zijn ook benieuwd naar anekdotes. Stuur de oplossingen naar de redactie van de PZC, onder vermelding van Raadkaart: postbus 91, 4330 AB Middelburg, fax; 0118-434019. redactie@pzc.nl. onder de inzenders van de goede antwoorden worden drie waardebonnen verdeeld. door Claudia Sondervan met het geweer in de aanslag. Mijn vader riep: 'Regelrecht naar bin nen!' Dik honderd Duitsers had den zich ingegraven in een boom gaard. De meesten wilden al lang niet meer vechten. In de kerktoren had zich een Duitse sluipschutter verschanst. Die heeft wel slachtof fers gemaakt voordat een Schot, naar boven kon komen en hem doodde." Aan de andere kant van het dorp woonde Arjans toekomstige vrouw, de toen zesjarige Corrie Murre met haar ouders in het stationshuis. „De Schotten waren over het spoor vanuit Hoedekenskerke gekomen. Mijn vader wilde zien wat er ge beurde, maar moeder was zo bang. Mijn vader scheurde het verduiste ringspapier voor het raam weg en keek recht op een tank. We waren omsingeld door soldaten met grana ten. Een kolonel zag ons, de kinde ren, en riep 'Ho stop! Dat zijn bur gers!' Dat was onze redding, vertel de die kolonel veertig jaar later." Twee dagen na de landing werd de dorpsbevolking geëvacueerd naar Zeeuws-Vlaanderen. Elenbaas: „Ze waren bang dat de Duitsers zouden terugkomen na de aanval op Wal cheren." „Dat was angstig, in een amfibisch voertuig naar de over kant", weet zijn vrouw. Weken ble ven ze weg, Corrie bij familie in Axel, Arjans familie bij boeren in Nieuw-Namen. Arjan Elenbaas, één van de vijf zoons van een fruitte ler, was twaalf toen op de vroege ochtend van 26 oktober de Schotse 52e Lowland Division de Westerschelde overstak en bij Baar land de dijk over trok. „We woon den achter de vaete. Het was rond vier uur, stikdonker en er waren beschietingen. Vader hoorde ge rommel aan de achterdeur. Hij deed open en daar stonden vier Schotten met bajonetten op hun geweren. Ze vroegen of er Duitsers waren. Moeder stak haar handen de lucht in en riep 'Leve de konin gin! We zijn bevrijd!'. Toen het licht was, wilde mijn va der naar buiten. Ik ging mee. Naast ons lag een grote boerderij. Er liep een Duitser over het erf Arjan Elenbaas: „Die Cameronians waren opgeleid om in Noorwegen te vechten en toen kwamen ze hier in de polder terecht." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23