zeeland 119 prachtige finale na de knallen 'De Army-lijn gaat het straks vast goea doen' Tijdgeest even zichtbaar bij fort Rammekes Middelburger aangehouden voor autokraak voordat het afsteken echt kan beginnen 'Ik ben echt knettergek van vuurwerk' JL_ maandag 26 oktober 2009 w door Annemarie Zevenbergen Het lijkt zo simpel. Even wat groot vuurwerk af steken, het publiek roept ah en oh en klaar ben je. Carlo Rotte uit Meliskerke weet echter wel beter. Hij gaf zater dagavond in Zoutelande zijn twee de grote vuurwerkshow in Zee land. En zo'n show geef je niet zo maar. Er ligt zelfs een schietplan aan ten grondslag. Grinnikend zegt Carlo: „Dit is het episch centrum van mijn handel", en gaat naar een klein kantoor in zijn woonhuis naast het Vuurwerk paleis annex handel in tuinhout. Hij pakt een lijvig dossier en laat zien wat er allemaal vooraf ging aan het half uur van knallen en kleurige fonteinen tegen de donke re lucht in Zoutelande. „In septem ber ben ik al begonnen om de ver gunning voor de show bij de pro vincie te verkrijgen. Dat is niet zo maar een papiertje, alles wordt vastgelegd. Van geschiktheid van het terrein tot en veilige diameter rondom de afsteekplek en een schietplan." Ja, inderdaad schietplan. „Ik mag niet zomaar een paar potjes uit mijn opslagbunker ertussen gooien om te kijken hoe dat eruit ziet. Nee, er is een plan; een vaste volgorde van opstellen en afste ken. Daar wordt niet van afgewe ken. Een vuurwerkdeskundige van de vuurwerkfabriek steekt af Ik mag daarbij helpen, maar ik mag het niet alleen doen. Pas als ik mijn diploma vuurwerkdeskundi ge heb, mag ik professioneel vuur werk afsteken. Dat is veel zwaar der dan het consumenten vuur werk." Zelfs tijdens het afsteken is tuurlijk het vuurwerk af, maar la ter deed ik het zelf en nu doe ik het voor mijn eigen kinderen. Nou ja, niet aleen voor m'n eigen kinde ren. Op 31 december komen er veel mensen naar de loods omdat ze hier wel wat verwachten. En dat klopt. Er gaan een paar kruiwa gens vol de lucht in." Hij baalt op z'n zachtst gezegd van alle clichés rondom vuurwerk. „Het is niet gevaarlijk, als je er goed mee omgaat. Op oudjaars- nacht gaat het fout als er alcohol in het spel is. Maar als je voorzich- Carlo Rotte, Vuurwerkpaleis Zeeland er controle. Ondermeer door een vertegenwoordiger provincie. Carlo is, zoals hij het zelf zegt, 'knettergek van vuurwerk'. „Ik ben ook brandweerman, ik weet niet of dat er wat mee te maken heeft. Brandweermannen houden van vlammetjes. Oke, die doven ze, maar het is gewoon leuk om vuurwerk af te steken. Van jongsaf- aan vond ik dat al prachtig. Zodra ik het kon kopen, was het knallen. In het begin stak mijn vader na- door Annemarie Zevenbergen Vuurwerk is net als veel consumentenproducten ook onderhevig aan trends en collecties. Dit jaar verwacht Carlo Rotte veel van de zogenaamde Army-lijn. „Die ziet er stoer uit, dus ik denk dat jongens daar wel voor vallen." De verpakkingen hebben camou flageprints en legergroene tinten. De benamingen laten geen ruimte voor twijfel: Desert Storm, Com mand tango, en Rocket launcher. Het leger is de basis voor dit vuur werk, dat uiteenloopt van knallen tot fonteinen in goud, zilver, en groen. Er is zelfs een minitank. Die gaat rijden als het lont ontstoken is en er komen knallen, vlamme- tig bent, het goed aansteekt en een vuurwerkbril draagt, kan er wei nig misgaan. Weet je dat je nu zelfs glow in the dark-brillen hebt. Grappig hoor." Niet heel Meliskerke is overigens blij met de vuurwerkbunkers van Rotte. Maar eenmaal in die 'din gen' zie je dat zelfs de kroonjuwe len daar veilig zijn. Brandmelders, sprinklerinstallaties en 13000 liter water voor direct gebruik. Da's al gauw zo'n honder ligbaden vol, op geslagen in tanks op het dak van de loods. „Als dat vrijkomt, kun je wel een roeibootje pakken. Dat is een plas water....", aldus Rotte. Hij laat ook zie hoe het vuurwerk is verpakt. Ook daar kom je niet even bij. „Handschoenen en een betonschaar heb je nodig. Want in de kartonnen buitenverpakking zit een metalen gaaswerk met meta len banden eromheen. As je dat open hebt, stuit je op een houten, van binnen gestoffeerde doos. Als je die eenmaal open hebt, kom je pas bij het vuurwerk." Als hij het vuurwerk ter hand neemt, raakt Carlo Rotte echt enthousiast. „Dit is fantanstisch, deze cake heeft goede knallen en een prachti ge finale. Ach, er is zo veel moois te koop in Nederland. Daarvoor hoefje echt niet naar België Als je goed shopt, kun je hier legaal alles krijgen. Ik hoor wel eens van die knullen die stoer roepen 'ik ben naar België geweest en niet ge pakt'. Ja en, denk ik dan. Maar dat zal wel veranderen. Er komt een vuurwerkwet voor alle Europese landen. De illegaliteit zal nooit he lemaal vedwijnen, helaas. Maar het zal wel minder worden." tjes en fonteinen uit. De daadwer kelijke verkoop start op 29 decem ber, bij het Vuurwerkpaleis is dat al om 07.00 uur. Het vuurwerk ligt niet het hele jaar door in de bun kers. De gemeente Veere heeft daar een termijn voor gesteld. Van af half oktober tot 15 januari mag dat. Bij Rotte ligt in bunker 1 ver pakt vuurwerk en in bunker 2 uit gepakt vuurwerk. In totaal mag er niet meer dan 10.000 kilo in zitten. Veere telt vijf verkooppunten voor vuurwerk; Meliskerke, Koudeker- ke, Oostkapelle, Serooskerke en Westkapelle. Verkoop en opslag van vuurwerk zijn vastgelegd in het Vuurwerkbesluit van 2002, op gesteld na de ramp in Enschede, en in de bestemmingsplannen en de Algemene Politie Verordening. Vuurwerkman Carlo Rotte is druk bezig met het opstellen van de cakes die tijdens de show voor het spektakel zorgen. door Annemarie Zevenbergen R1TTHEM - De Tijdgeest waarde gis teren rond in Ritthem. Om precies te zijn, in het bos bij fort Ramme- kens. Verscholen in het groen wachtte hij op kinderen aan wie hij zijn verhalen kwijt kon. Omdat tijd voor hem geen gren zen heeft, was de Tijdgeest gelijktij dig te zien op dertien plaatsen in Nederland. 'Dus wat is tijd', vroeg hij de kinderen die hem gevonden hadden. Kijk maar eens goed op een klok. Hoeveel uur zie je daar op. Maar ja, tijd is voor mij geen beletsel. Ik reis in een tijdklok". Staatsbosbeheer had de Tijdgeest naar Ritthem weten te lokken. Groepjes kinderen wandelden van af het fort in het door de herfst zon fraai belichte bos. Op zoek naar die geheimzinnige figuur. Als vooraan in de groep twee meisjes gaan gillen is het duidelijk; ze heb ben hem gevonden. De fraai uitgedoste Tijdgeest ver telt vervolgens een verhaal waarin twee verwende zonen van een edelman, een nog verwender prin sesje, een kist met goud, een tover- hoed, een fluit en peren de hoofd rol spelen. Moraal; hebzucht is niet goed en geduld is een schone zaak. Of de kinderen dat ook zo opvatten? Ze hingen in ieder geval aan de lippen van de geest. Met de anektdote over de plots tot giganti sche vorm uitgegroeide billen van de prinses had hij ook de lachers op z'n hand. De Tijdgeest in het bos bij fort Rammekes. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De politie heeft vrij dagochtend vroeg op het Seispark een 22-jarige Middelburger aange houden op verdenking van dief stal uit een geparkeerde auto. Rond haf vijf kreeg de politie een melding dat een man zich ver dacht ophield tussen de geparkeer de auto's op het Seispark en door de ramen de auto's inkeek. Bij aanhouding van de verdachte trof de politie in de fietstassen van de fiets van de man navigatieappa- ratuur aan. Die bleek te zijn ont vreemd uit een geparkeerde auto aan de Hammarskjoldlaan. De Middelburger is overgebracht naar het politiebureau voor verder onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21