entertainment I n Julia Samuël vecht tegen malaria Kerstshoppen in LONDEN Ik heb namelijk nog veel fans die inmiddels in de 20 zijn. Die gasten aanbidden me, dat merk ik als ik lezingen geef op universiteiten." KRAS.NL n voor de lezers van deze krant! 4-daagse busreis Groot-Brittannië maandag 26 oktober 2009 Clown Bassie is weer helemaal terug van nooit weggeweest. (Q-music) door Thalia Brandt Voormalig programmamaakster en omroepster Julia Samuël (50) zei Hilversum in 2006 vaarwel. Ze wil de meer tijd in Afrika doorbrengen. Zes maanden per jaar is ze er nu te vinden. Over haar ervaringen daar en haar strijd tegen malaria, borst- én botkanker schreef ze het boek Niemand Weet Waar ik Ben. Ze staat bekend als Veronica-babe, de vrouw die zo kenmerkend 'dit is Veronica' kon zeggen. In 1999 poseerde ze voor Playboy. „Wei nig mensen weten dat ik in die tijd ook film maakster was", zegt Julia Samuël. „Zo heb ik Cadans gemaakt, een film die in New York de Golden Camera Award en de Prix de Rome won. Ik heb daar nooit bekend heid aan gegeven. Het zit nu eenmaal niet in me mezelf op de borst te kloppen." Glim lacht: „Dat is mijn nuchtere Friese en mijn bescheiden Indische kant: mijn moeder is Fries, mijn vader komt uit Indonesië." Diezelfde bescheidenheid deed de geboren Groningse aarzelen toen een uitgever vroeg haar belevenissen van de afgelopen tien jaar op papier te zetten. „De uitgever zei: 'mis schien putten mensen wel troost uit je ver haal'. Daarbij wilde ik absoluut over malaria schrijven." Het ergert haar mateloos dat de ziekte 'zo'n ondergeschoven kindje' is. „Ie der jaar krijgen 270 miljoen mensen mala ria. In Kameroen zag ik een kind eraan ster ven. Een paar uur later zag ik op CNN een schreeuwerig bericht: 'Wereldwijd twee do den door de Mexicaanse griep!' Terwijl iede re dag 3.000 kinderen aan malaria sterven." •Julia Samuël, avontuurlijk en reislustig, zwerft al vanaf haar 15e over de wereld. „In landen als Vietnam, Iran en Pakistan merk te ik dat goede gezondheidszorg niet vanzelf sprekend is. Maar nergens ben ik zo gecon fronteerd met ziekte als in Afrika." Opnames voor haar autoprogramma De Hei lige Koe brachten haar in 1999 naar Ghana. Ze ontmoette David Robertson, een Brit die ondanks zijn handicap - hij mist een arm en een been - met een Landrover naar afge legen gebieden reist om dorpen te voorzien van geïmpregneerde muskietennetten, me dicijnen en voorlichting. „Ik besloot een do cumentaire te maken over David en zijn or ganisatie Drive Against Malaria. Ik ontmoet te moeders die zes of zeven kinderen verlo ren hadden en zelf ziek waren. Maar ik kon niets uitrichten. Ik had geen medicijnen bij me. Alleen een camera." Toen ze begin 30 was, streed Samuël al te gen keelkanker. „Ik heb daar geen ruchtbaar heid aan gegeven, omdat het in een héél vroeg stadium is ontdekt en behandeld." Dat ze in 2001 borstkanker kreeg, viel haar loodzwaar. „Een extra klap was dat een vriendin van me het nieuws aan de roddel bladen verkocht." Op aanraden van haar nieuwe oncoloog zocht Samuël naar 'iets' wat haar de kracht zou geven het gevecht te gen borstkanker aan te gaan. „Toen wist ik: ik wil terug naar Afrika, dat geeft mij die kracht. Hoewel ziekte en dood daar continu op de loer liggen, zijn de mensen er positief en saamhorig. Ze leven in het nü. Ik vergeet er mijn problemen, ook omdat ze in' het niet vallen bij wat Afrikanen meemaken." Na een borstbesparende operatie en een reeks bestralingen toog ze naar het conti nent en voegde zich bij Robertson. „Sommi ge vrienden noemden dat vrijwillige eutha nasie, maar het heeft mij psychisch weer op de been geholpen." Met Robertson legde Samuël duizenden kilometers af. „Hele dor pen hebben we malariavrij gekregen. Het is daar écht niet dweilen met de kraan open, zoals sommigen denken." In Niemand Weet Waar ik Ben beschrijft ze de wonderschone, maar ook hartverscheu rende en gevaarlijke taferelen die ze tijdens hun inspanningen voor Drive Against Mala ria meemaakten. „We zijn diverse keren in de cel beland en in Ethiopië ben ik bijna op gehangen. Op dat soort momenten denk ik: ik stop hiermee en ga naar huis." In haar optrekje in België verwerkt ze wat ze in Afrika meemaakt. „Daarna ga ik terug. Waarom? Omdat ik de gezichten voor me zie van de moeders en kinderen die onze hulp nodig hebben. Ik heb geen kinderen, maar ik weet dat er als moeder iets door je heen gaat wanneer je zoon of dochter je aankijkt." In 2006 liep ze hersenmalaria op. „De ge vaarlijkste variant. Vlak na mijn terugkomst in Nederland belandde ik in het ziekenhuis met 42 graden koorts. Zes uur later en ik was dood geweest. Vorig jaar ben ik op nieuw gestoken door een malariamug. Toen heb ik op tijd medicatie in kunnen nemen. Dan ben je er in drie dagen vanaf." De eerdere strijd tegen malaria liet gaten in haar geheugen achter. „Dingen als hoe je een ei bakt heb ik opnieuw moeten leren. Nog steeds zijn er witte plekken. Toen ik mijn ex-vriend onverwachts tegen het lijf liep, schrok hij. Bleek dat we niet meer on speaking terms waren, haha." Voor een nieu we liefde is in haar drukke bestaan geen plaats. Evenmin voor een radio- of tv-car- rière. „In België, Frankrijk, de VS en Duits land ben ik geregeld op televisie, om te pra ten over gezondheidszorg in Afrika." In 2007 werden er uitzaaiingen in haar bot ten ontdekt. „Ik ben geopereerd, maar moet oppassen dat ik mijn botten niet breek. En ik heb voortdurend pijn." Toch vertrekt ze over twee weken naar Kameroen. „Ik wéét dat de kanker kan terugkeren, maar ga daar niet op zitten wachten. Ik heb dingen te doen! Bovendien is het mijn lichaam dat leeft met pijn: mijn geest leeft met Afrika." Julia Samuël en Elise Lengkeek - Niemand Weet Waar ik Ben, Uitgeverij Truth Dare, 256 biz, 18,95 euro. Samuëls deel van de opbrengst gaat naar Drive Against Malaria. Julia Samuël. foto Jorrit Knuvelder/GPD reageren? media@wegener.nl Nu de wintermaanden weer in aantocht zijn heb ben wij een supervoordelige kerstshoppings- pecial voor u in de aanbieding! Deze exclusieve 4-daagse busreis inclusief overtocht, 3 hotelover nachtingen, ontbijt en stadstour boekt u al vanaf slechts 175. In shoppingstad Londen maakt u kennis met de wereldberoemde kerstverlich ting van Harrods, de grandioze kerstboom op Trafalgar Square, de vele pubs en restaurants en uiteraard de talloze winkels! Neem zeker een kijkje in de ontelbare A/vinkels van Oxford Street, Bond Street en King's Road. Maar u kunt natuur lijk ook een bezoek brengen aan de hippe wijk Notting Hill of de hippiemarkt in Camden! Tijdig reserveren is aan te raden, want deze busspecial is meestal snel uitverkocht... DAGPROGRAMMA Dag 1: via een speciaal opstapschema met opstapplaat sen in uw regio rijdt onze bus naar Calais voor de overtocht naar Dover. In de vroege avond komen we aan bij ons hotel. Dag 2: stadsrondrit door Londen, met highlights als de Big Ben, Buckingham Palace, St. Pauls Cathedral, West minster Abbey en Downingstreet. In de middag heeft u de mogelijkheid een facultatieve boottocht over de Theems te maken. Boek zeker ook de optionele lichttour door Londen. Dag 3: vandaag heeft u een vrije dag om heerlijk uw kerstinkopen te doen! Londen heeft vele beroemde win kelstraten, waaronder Regent Street, Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Downing street en Oxford Street. Hier kunt u volop genieten van de sfeervol ingerichte winkels en grote, typisch Engelse warenhuizen. Dag 4: vanuit Dover maken we de oversteek naar Calais. Vervolgens rijden we terug naar Nederland. UW HOTEL We verblijven in een toeristenklasse hotel aan de rand van het centrum. Met de metro (halte in de directe omgeving) staat u binnen 20 minuten in hartje centrum. Het hotel beschikt o.a. over een receptie, lift en restaurant. VERTREKDATA LR 12.077 Op vrijdag van 6 november t/m 18 december* 4 dagen vanaf €175 Prijzen zijn p.p., gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Opstapplaatsen: op 6/11 en 4/12 vertrekken we vanaf Zwolle, Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen. op 20/114/12 en 18/12 ver trekken we vanaf Eindhoven, Den Bosch, Tilburg en Breda. Inclusief: reis per Tourist Class bus, bootovertocht Calais-Dover v.v., ervaren chauffeur/reisleider, 3 overnachtingen in een toeris tenklasse hotel, 3 x ontbijt en een stadstour door Londen. Exclusief: niet genoemde maaltijden, entreegelden, verplich te stadsgidsen, facultatieve excursies, reis- en annulerings verzekering, Calamiteitenfonds 2,50 en reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Voor meer informatie en boekingen: Typ in uw internetbrowser www.kras.nl/LR12077 Kies uw vertrekdatum, bekijk de prijsberekening en ga naar BOEK NU. Of bel met: 0900 - 9697 (15 cpm), o.v.v. reisnummer LR 12.077 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11