buitenland 19 Organische landbouw gedijt beter Canarische Eilanden 150 OB 'NAVO-landen steunen nieuw plan raketschild' Playa del Inglès Ex-guerrilla in Uruguay op verkiezingswinst Veel Belgische boeven gaan vrijuit al vanaf 299f- App. Los Salmones** Corralejo Costa Teguise Playa de las Américas Playa del Inglès Playa del Inglès La Palma www.oad.nl/aanbiedingen0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR-reisbureau REIZEN zaterdag 24 oktober 2009 toonden beelden van een enorme vuurzee en zwarte rookwolken. De oorzaak voor de brand is nog ondui delijk. Ongeveer tien werknemers waren aanwezig op het industrieterrein in Bayamon, nabij de hoofdstad San Juan, toen het misging. Twee perso nen raakten gewond. Meer dan honderd brandweerlieden BRATISLAVA - Het aangepaste Ame rikaanse plan voor een raketschild kan rekenen op steun van de Na- vo-lidstaten. Dat zei Robert Gates, minister van Defensie van de Vere nigde Staten, gisteren na afloop van een vergadering van het mili taire bondgenootschap in Bratisla va, de hoofdstad van Slowakije. Gates ziet onder meer een rol voor Rusland bij het bouwen van een afweersysteem tegen raketten. Rus land reageerde woedend op het oorspronkelijke plan, dat werd be dacht toen George W. Bush presi dent van de VS was. De Amerikaanse regering wilde destijds een radarsysteem en een luchtafweerinstallatie plaatsen in Tsjechië en Polen, landen die nog niet zo heel lang geleden in de in vloedssfeer van Rusland verkeer den. Het omstreden plan werd ge schrapt nadat Barack Obama was gekozen als nieuwe president van de Verenigde Staten. In het nieu we plan worden bestaande radar systemen en luchtafweergeschut van een aantal landen aan elkaar gekoppeld. Tijdens de vergadering van minis ter Eimert van Middelkoop (Defen sie) met zijn collega-ministers van de 27 andere Navo-landen is ook besloten dat de Navo-troepen in Afghanistan alsnog hulp krijgen van Awacs-radarvliegtuigen voor luchtruimbewaking. Het Nederlandse kabinet neemt waarschijnlijk nog voor kerst een besluit over een mogelijke militai re bijdrage in Uruzgan na 201. De huidige missie eindigt in augustus dat jaar, met daarna nog de af bouw van enkele maanden. waren gisteren bezig de vuurzee te bestrijden. De autoriteiten verwach ten dat het nog dagen zal duren voordat de brand onder controle is. foto Andres Leighton/AP MONTEVIDEO - Naar alle waar schijnlijkheid wordt José Mujica, kandidaat van het linkse Frente Amplio (Brede Front), morgen of bij de tweede ronde op 29 novem ber, tot president van Uruguay ge kozen. Hij ligt ruim voor op zijn voornaamste concurrent, Luis La- calle van de conservatieve Partido Nacional. Mujica was één van de leiders van guerrillabeweging Tupamaros. Hij werd in 1971 gearresteerd en zat tot 1984 vast, onder verschrikkelijke omstandigheden: kerkers van krap een meter breed, nauwelijks eten of water. In zijn uitstraling van de antipoliticus schuilt zijn succes. Ie dereen in Uruguay weet dat 'El Pe- pe' op een armoedige chacra (boer derijtje) buiten Montevideo woont, dat hij mobiele telefoon noch creditcard heeft en dat tot voor kort op een Vespa reed. Door langdurige droogte lij den tientallen miljoenen Afrikanen honger. Maar dat komt ook doordat de tradi tionele landbouw wordt ver waarloosd. door onze correspondent llona Eveleens William Murithi is boer. Sinds 2005 ge bruikt hij organi sche landbouwme thoden om onder meer spinazie, aardappels, bonen, kool en krui den te verbouwen. Hij is honderd euro per jaar kwijt aan zaden, mest en pesticiden om traditionele, organische landbouw te bedrijven op deze akker van 20.000 vierkante meter. „Moderne landbouwmethoden zouden me zeker het vijfvoudige kosten", al dus Murithi. Op het land staan banaan- en gra naatappelbomen, tussenin liggen bedjes aardbeien. In een kas van plastic groeien tomaten en op een afgerasterd stukje land naast de ak ker scharrelen geiten, schapen en kippen. In hokken zit een dozijn konijnen. De dieren worden voor al gehouden voor de mest. De wereldbevolking heeft sinds de jaren zestig 25 procent meer voed sel op tafel gekregen, behalve in Afrika waar het 10 procent minder is geworden. Regeringen en hulp organisaties geloven dat alleen grootschalige, technologische land bouw het voedseltekort op het con tinent kan verminderen. Maar een VN-onderzoek toont aan dat juist organische landbouw geschikt is voor de miljoenen keuterboeren. Uit een analyse van 114 projecten in 24 Afrikaanse landen bleek dat de oogst was verdubbeld nadat or ganische landbouwmethoden wer den gebruikt. William Murithi constateert een gebrek aan medewerking van de overheid. Het testen en afgeven van een certificaat voor organisch boeren in Kenia kost 300 euro: een maandsalaris voor een leerkracht. Het merendeel van de boeren moet rondkomen van minder dan een euro per dag. De enige manier waarop de boeren zich zo'n certifi caat kunnen permitteren, is door samenwerking in coöperaties. Het was voor Murithi eenvoudig om zich de organische landbouw methoden eigen te maken, omdat ze zijn gebaseerd op de traditione le manier van boeren in Afrika. Landbouwers gebruiken de laatste decennia echter steeds meer pesti ciden uit angst oogsten aan onge dierte te verliezen."„Wij gebruiken uien en hete pepers, evenals mi cro-organismen om plagen te be strijden", vertelt William Murithi. „Tijdens de recente droogte had den we iets meer last van insecten. Ik heb arbeiders ingehuurd om het gewas met de hand te wassen. Daardoor zijn de producten duur der geworden." Zijn producten zijn vooral be stemd voor de eerste en enige orga nische winkel in Nairobi. Eigena resse Lilian Kanari ziet het aantal klanten flink toenemen. BRUSSEL - België kampt met zo'n groot tekort aan cellen en elektro nische enkelbanden dat momen teel 1680 veroordeelden gewoon vrij rondlopen. Minister De Clerck van Justitie gaf dat gisteren toe. Wie door de rechter tot minder dan zes maanden is veroordeeld, gaat vrijuit. Bij straffen tot drie jaar cel is er kans op huisarrest of een alternatieve straf Alleen wie tot meer dan drie jaar cel is veroor deeld, moet echt naar de gevange nis. Deze maand is besloten de ge vangenis in Tilburg te huren om vijfhonderd Belgische gevangenen op te sluiten.Onder de los rondlo pende veroordeelden zijn volgens de minister geen seksuele delin quenten en illegalen. voordeel tot per persoon 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 7,14,18 en 21 november uw voordeel €120,- p.p. App. Atlantic Garden** 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 5,8,11 en 15 november uw voordeel 56,- p.p. App. Club Sirocco*** 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 8,15 en 22 november uw voordeel 40,- p.p. App. Baranco* 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 20 november uw voordeel 36,- p.p. 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 25 november* uw voordeel €150,-p.p. Hotel Eugenia Victoria*** 8 dgn o.b.v. halfpension Vertrek 7,14,18 en 21 november* uw voordeel 80,- p.p. App. Caledonia la Caleta*** 8 dgn o.b.v. logies Vertrek 6,16,20 en 23 november uw voordeel €100,- p.p Bovengenoemde aanbiedingen zijn siechts een selectie uit het uitgebreide lastminute aanbod van Oad Reizen. Kijk voor méér spetterende lastminute reizen op www.oad.nl/aanbiedingenof ga naar uw reisadviseur. Alle prijzen zijn vanafpnjzen met vertrek vanaf Amsterdam, gebaseerd op 2-pers.bezetting in supervoordeeikiasse (X-klasse, m.u.v. La Palma, Voordeelklasse). Prijzen zijn inclusief luchthavenbelasting, brandstof- en veiligheidsheffingen, transfer van en naar uw accommodatie en service van onze Nederlandssprekende reisieiding. Prijzen zijn exclusief eventuele regio-, klasse- en/of weekendtoeslagen. Ook vanaf Eindhoven. BESTE PRIJS "tflAQ KWALITEIT aUU?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9