m 29 wonen is even slikken m Hl www.bosch.com Reageren? Na het weghalen van de wingerd tegen onze Onze perenboom geeft grote vruchtenmaar garage, is een lelijke muur overgebleven. bij vele zitten zwarte plekken op de schil. wonen@wegener.nl 024-3650509 Als gediplomeerd kan toorklerk gaat de titel 'handige Harry' voor mijn klusprestaties wel licht wat te ver. Maar na het in elkaar klussen van een badkamer en keuken durf ik wel te stellen dat ik geen twee linker handen heb. Wel heb ik een ge brek aan geduld bij de afwerking. Gepriegel met plintjes, kit en vul middel duurt me vaak te lang. Ook schilderen valt in die catego rie. Na het aanbrengen van de tweede laklaag, is het resultaat ac ceptabel genoeg om de zin 'het heeft eigenlijk nog één laagje no dig' jarenlang te kunnen herhalen en niet uit te voeren. Nu Bosch mij in een derde van de tijd een perfect resultaat belooft met hun verfspuitsysteem, is mijn interesse dan ook gewekt. Om over de ver wachtingsvolle blik in de ogen van mijn vrouw nog maar te zwijgen. Voor me staat de PFS 65 (circa 120 Zaterdag 24 oktober 2009 Spuiten Om iets strak af te lakken, moet de carrousel van schuren, schoonmaken, schilderen minimaal drie keer worden herhaald. Volgens Bosch hoeft dat niet meer. Hun verfspuitsysteem belooft een tijdsbesparing van 65 procent en een perfect resultaat. Eerst zien en dan geloven: de proef op de som. door Cor-Peter Pasma euro), het middenmodel uit het as sortiment. Eerst de bijgeleverde trainingsdvd bekijken. Naast de tijdsbesparing wordt me ook 15 procent minder verfverbruik be loofd. Na het zien van de dvd in combinatie met de zin 'zelfs een beginner krijgt hier meteen perfec te resultaten mee' uit het persbe richt, heb ik er helemaal zin in. Bij 'mijn' Hubo wordt mijn en thousiasme al getemperd. De ver koopster vraagt waarom ik Histor Perfect Finish wil verdunnen. De lak is immers gebruiksklaar. „Voor het testen van een verfspuit? Dan zou ik goed gaan afplakken. Je zult er versteld van staan waar de verf allemaal terecht kan komen." Gelukkig stelt het persbericht van Bosch me gerust: 'De nieuwe spuit- pistolen van Bosch werken met de SprayControl-technologie, een la- gedruksysteem. Bij het spuiten richt een luchtmantel de verfnevel optimaal op het oppervlak.' De praktijk blijkt een stuk weer barstiger. De PFS 65 is snel klaar voor gebruik. Maar bij de eerste' test is de verspreiding van de verf niet goed. Nogmaals verdunnen. Weer niet goed. Nog een keer. Nu is het resultaat een uitlopende verf laag. Op advies van de dvd de hoe veelheid verf aangepast. Na als test nagenoeg de volledige achterkant van een gipsplaat te hebben afgelakt met de verfspuit, ben ik er eindelijk klaar voor. Doel is een wc-deur in een nog af te klussen halletje. Enig knoeiwerk is niet erg, maar niet wenselijk. Me toch ook maar iets aangetrokken van de Hubomevrouw en de direc te omgeving in afdekzeil gehuld. Twee minuten later ben ik klaar. Een absoluut record. De verfis ech ter niet alleen op de deur terecht gekomen. Ik heb de hal tot op een afstand van ruim 2 meter voorzien van een verfnevel. En zover had ik de afdekfolie dan weer niet aange bracht. Na het wegtrekken van de folie is de scheidingslijn op zowel wand als vloer duidelijk zichtbaar. En het resultaat? Strak. Superstrak. Vele malen strakker dan ik ooit met een kwast zou kunnen berei ken. De eerste kant van de deur moet nog een keer, maar dat is vooral te wijten aan het gebrek aan oefening. De andere kant is bij zonder goed gelukt. De zin 'Zelfs een beginner krijgt hier meteen perfecte resultaten mee' lijkt dus zonder meer waar. Toch is de PSF 65 niet de langver wachte oplossing voor mijn schil derproblemen. Het schoonmaken, opruimen en reinigen van de appa ratuur begint nu en is net als de voorbereiding een veel intensieve re klus dan wanneer ik met de kwast aan het werk was gegaan. Van mijn enthousiasme is dus wei nig meer over. Wie zijn eigen, half afgemaakte verfklusjes helemaal beu is, kan wel met een gerust hart zijn toe vlucht tot de verfspuit zoeken. Het feitelijke spuiten gaat gemakkelijk en het resultaat is, zeker na even oefenen, verbluffend. Doe het al leen bij voorkeur niet binnen. Om dat het weer in deze tijd niet altijd meewerkt, kan dat lastig zijn. Toch binnen? Zorg dan voor een nage noeg afgesloten ruimte om in te spuiten. Hoewel het gebruik van een term als 'Spray Control' an ders doet vermoeden, blijft de PFS 65 immers gewoon een verf spuit. Met bijbehorende nadelen. Het wachten is nu op een samen werkingsverband tussen Bosch en een verfleverancier. Dan kun je als gebruiker het testen achterwege la ten en had ik me niet hoeven af te vragen of de verfnevel in de hal wellicht is veroorzaakt doordat ik de verf te veel heb verdund. redactie.wonen@wegener.nl Na enige oefening kan iedereen meubels strak 'aflakken' met een van de verfspuiten van Bosch. foto CPD door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Tegen een garagemuur heeft de fa milie Kuypers vijftien jaar lang een wilde wingerd laten groeien. 'De laatste tijd vergde het echter veel snoeiwerk omdat we de wingerd niet over het dak wilden laten groeien', mailde lezeres R. Kuypers ons. 'Elke anderhalve week wel een uur Daarom hebben we besloten de wingerd weg te halen'. Probleem is nu dat de wingerd er dan wel uit is, maar een lelijke muur resteert. 'We hebben geborsteld met een staalborstel, maar dat heeft niet het gewenste resultaat. Hebt u tips?' „Als planten met hechtwortels van een muur zijn verwijderd, duurt het drie jaar voordat de resten zijn ver weerd", weet deskundige Romke van de Kaa. „Een kwestie van ge duld, dan komt het vanzelf goed." Andere mogelijkheden zijn het in schakelen van een gevelreiniger, het aanplanten van een nieuwe struik of het aanbrengen van een weerbesten- dige tuinposter op de muur. M. de Koning heeft een mooie Lom- bard-perenboom in zijn tuin. Die heeft jaren prachtige vruchten gege ven. Tot dit seizoen: 'Veel van de grote peren hebben een schil met zwarte vlekken. Na doorsnijden, zie je rond deze vlekken lelijk, zwart vruchtvlees. Wat kan hiervan de oor zaak zijn? Ik spuit onze boom ieder voorjaar met een anti-meeldauw, -schurft en -schimmelmiddel van de firma Bayer (Micro-sulfo)'. „Het gaat hier zo te zien om zwart- vruchtrot, een schimmelziekte", zegt Romke van de Kaa na bestude ring van de meegestuurde foto's. „Normaal gesproken wordt die ziek te bestreden door te spuiten met een fungicide. Maar dat gebeurt hier al en blijkt weinig effectief. Wat kan helpen, is het consciën tieus opruimen van afgevallen blad aangezien de schimmelsporen hier op overwinteren." Om de boom zelf hoeft De Koning zich geen zorgen te maken: die lijdt er niet onder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77